Biden obala plan ekonomiczny Truss, mówi, że nie martwi się o siłę dolara

PORTLAND, Ore., 15 października (Reuters) – Prezydent USA Joe Biden w sobotę skrytykował pierwotny plan gospodarczy brytyjskiej premier Liz Truss jako wadliwy i powiedział, że nie przejmuje się siłą dolara amerykańskiego.

Trudeau zwolnił w piątek swojego ministra finansów Kwasiego Kwartenga i odrzucił część swojego pakietu gospodarczego po wywołaniu zamieszania na rynku finansowym, w tym gwałtownego spadku wartości funta.

Biden, Demokrata, jest częstym krytykiem konserwatywnej polityki ekonomicznej związanej z byłym prezydentem Ronaldem Reaganem i Republikanami w Stanach Zjednoczonych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jednak jego Biały Dom wcześniej odmówił skomentowania planu rozejmu, który początkowo przewidywał zniesienie najwyższej stawki podatku dochodowego w Wielkiej Brytanii w wysokości 45%.

„Nie tylko ja uważam, że to pomyłka”, powiedział Biden dziennikarzom podczas postoju w lodziarni w Oregonie, odnosząc się do planu ubioru.

„Pomysł na obniżenie podatków dla bardzo zamożnych pojawił się w momencie, kiedy – w każdym razie, jak sądzę – nie zgadzam się z zasadą, ale o tym powinna się decydować Wielka Brytania, a nie ja”.

Wcześniej w sobotę nowy minister finansów Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że niektóre podatki w tym kraju wzrosną i konieczne będą trudne decyzje dotyczące wydatków, mówiąc, że Truss popełnił błędy, gdy walczył o utrzymanie pracy dłużej niż miesiąc przed swoją kadencją.

Wysoka inflacja dotyka Stany Zjednoczone i kraje na całym świecie, powodując polityczny ból głowy Bidena przed listopadowymi wyborami w połowie kadencji, w których stawką jest kontrola Izby Reprezentantów i Senatu USA.

Dolar wzrósł w stosunku do innych walut.

„Nie martwię się o siłę dolara. Martwię się o resztę świata” – powiedział Biden.

READ  Trump przyjmuje piątą poprawkę w depozycji w Nowym Jorku: Powiadomienia na żywo

Prezydent powiedział, że gospodarka USA jest silna.

„Nasza gospodarka jest silna jak diabli – jej wewnętrzna. Inflacja jest na całym świecie. Jest gorsza niż wszędzie indziej w USA” – powiedział.

„Problemem jest więc brak wzrostu gospodarczego i właściwej polityki innych krajów, a nie naszej”.

Ceny konsumpcyjne w USA wzrosły we wrześniu bardziej niż oczekiwano, ponieważ wzrosły czynsze i ceny żywności, podał w czwartek raport Departamentu Pracy.

Prezydent wygłosił swoje uwagi pod koniec wielodniowego zachodniego swingu, który zakończył się w Oregonie, gdzie starał się dać impuls polityczny demokratce Tinie Codec, która kandyduje na gubernatora.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Jeff Mason w Portland w stanie Oregon donosi; Dodatkowe raporty Mike’a Stone’a w Waszyngtonie; Montaż przez Sandrę Maler i Toma Hogue

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *