Biden ostrzega Pekin przed ingerencją na Morzu Południowochińskim

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Prezydent Joe Biden ostrzeże Chiny przed ich coraz bardziej agresywną działalnością na Morzu Południowochińskim w tym tygodniu podczas dwóch szczytów z premierem Japonii Fumio Kishidą i prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr.

Dwóch wyższych urzędników amerykańskich powiedziało, że Biden wyrazi poważne zaniepokojenie sytuacją wokół Second Thomas Shoal, zanurzonej rafy na wyspach Spratly, gdzie chińska straż przybrzeżna użyła armatek wodnych, aby uniemożliwić Filipinom ponowne zaopatrzenie piechoty morskiej na rdzewiejący statek Sierra Madre. Który został umieszczony na rafie przez 25 lat.

Biden podkreśli, że Traktat o wzajemnej obronie między Stanami Zjednoczonymi a Filipinami ma zastosowanie do… Sierra MadreUrzędnicy stwierdzili, dodając, że podczas poniedziałkowej rozmowy z prezydentem Xi Jinpingiem wyraził „głębokie zaniepokojenie”.

„Chiny bagatelizują możliwość eskalacji. Próbowaliśmy wyjaśnić to w serii rozmów… że nasz traktat o wzajemnej obronie obejmuje filipińskich marynarzy i statki, a zatem… Sierra Madre” – powiedział jeden z urzędników „Financial Times”.

„Chiny muszą przeanalizować swoją taktykę, w przeciwnym razie zaryzykują poważny atak”.

Według osób zaznajomionych z sytuacją admirał John Aquilino, szef Dowództwa Stanów Zjednoczonych na rzecz Indo-Pacyfiku, wydał niedawno podobne ostrzeżenie skierowane do delegacji emerytowanych chińskich oficerów wojskowych i Cui Tiankai, byłego ambasadora Chin w Stanach Zjednoczonych. IndoPacom nie skomentował tej sprawy. Administracja Bidena zwerbowała także innych emerytowanych urzędników amerykańskich do dostarczenia Pekinowi podobnych specjalnych wiadomości.

Urzędnicy powiedzieli, że Stany Zjednoczone obawiają się wyznaczania „czerwonej linii” z Pekinem. „Jeśli da się Chińczykom czerwoną linię, zejdą poniżej niej i zrobią wszystko poza” – powiedział jeden z urzędników.

Drugi urzędnik powiedział, że Chiny mogą uważać, że ich działania nie przekraczają progu zobowiązań USA wynikających z Traktatu o wzajemnej obronie.

READ  Blinken udaje się do Pekinu, mając nadzieję, że rozwieje obawy przed oddzieleniem relacji między USA a Chinami

„Rzeczywistość zasad ich zaangażowania i sposób, w jaki ewoluuje odpowiedzialność, mogą oznaczać, że ostatecznie nie będą mieli całkowitej kontroli nad tą rzeczywistością” – powiedział urzędnik. „Nie chcemy sztucznie tworzyć czystego rozróżnienia, gdy sami nie są w stanie w pełni kontrolować swoich działań”.

„Największe ryzyko bezpośredniej konfrontacji militarnej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami występuje obecnie w Second Thomas Schull” – powiedziała Bonnie Glaser, ekspert ds. Chin w German Marshall Fund.

Dodała: „Jeśli Pekin bezpośrednio zaatakuje statki lub siły zbrojne Filipin, Waszyngton będzie zmuszony odpowiedzieć”. Poważny kryzys polityczny między Stanami Zjednoczonymi a Chinami pociągnąłby w najgorszym przypadku za sobą szerszy konflikt zbrojny.

Jose Manuel Romualdez, ambasador Filipin w Stanach Zjednoczonych, powiedział, że obaj sojusznicy mają nadzieję, że na traktat nigdy nie zostanie powołana, ale przestrzegł: „Nie zawahamy się tego zrobić”, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Druga Ławica Thomasa to jeden z kilku spornych obiektów na Wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim. Filipiny zainstalowały Sierra Madre na rafie w 1999 r. w ramach wysiłków mających na celu wzmocnienie swoich roszczeń do tego obiektu. Armia filipińska wysłała na statek żołnierzy piechoty morskiej, których należy okresowo uzupełniać.

Chiny twierdzą, że Manila dostarcza na mieliznę materiały budowlane, aby wzmocnić rdzewiejący statek z czasów II wojny światowej, któremu grozi rozpad. Oskarża także Manilę o nie dotrzymanie złożonej wiele lat temu obietnicy usunięcia statku, co Filipiny odrzuciły.

Dennis Wilder, były starszy analityk CIA ds. Chin, powiedział, że Pekin próbuje przetestować reakcję USA, jeśli Chiny spróbują usunąć filipińskich żołnierzy piechoty morskiej z Sierra Madre i zniszczyć statek. Powiedział, że być może zechce zbudować placówkę wojskową na rafie, tak jak to miało miejsce w innych miejscach na Morzu Południowochińskim.

„Baza bliżej Filipin zabezpieczyłaby roszczenia Chin w regionie i zapewniła wysuniętą lokalizację dla operacji bojowych przeciwko siłom amerykańskim działającym z terytorium Filipin w konflikcie w Cieśninie Tajwańskiej” – powiedział Wilder.

READ  UE wzywa Chiny na szczycie, by nie pomagały Rosji w wojnie na Ukrainie

Jeff Smith, ekspert ds. Azji w Heritage Foundation, powiedział, że Stany Zjednoczone powinny przyjąć ostrzejsze stanowisko. „Stany Zjednoczone powinny zaangażować się we wspólne misje zaopatrzeniowe z siłami filipińskimi i zbadać możliwości zastąpienia zniszczonego filipińskiego statku” – powiedział.

„Stany Zjednoczone nie mogą powtórzyć tych samych błędów, jakie popełniły w 2012 r., kiedy Chiny ustanowiły straszny precedens, używając przymusu wojskowego, aby przejąć Ławicę Scarborough od Filipin”.

Podkreślając rosnące obawy dotyczące Thomasa Sholla II, Stany Zjednoczone, Japonia, Filipiny i Australia ogłosiły, że po raz pierwszy w historii przeprowadzą wspólne ćwiczenia wojskowe w wyłącznej strefie ekonomicznej Filipin.

W wspólne oświadczenie, Ministrowie obrony czterech krajów jasno stwierdzili, że popierają wynik sprawy arbitrażowej z 2016 r. w Hadze, w której odrzucono roszczenia Chin do historycznych praw do większości Morza Południowochińskiego w obrębie linii demarkacyjnej zwanej „linią dziewięciu kresek”.

Ambasada Chin w Waszyngtonie poinformowała, że ​​Xi podczas rozmowy telefonicznej z Bidenem potwierdził zwierzchnictwo Pekinu nad Wyspami Spratly, w tym drugą wyspą Thomas Shoal. Powiedziała, że ​​„podstawową przyczyną” sporu było to, że Manila „wielokrotnie wycofywała swoje oświadczenia i próbowała zbudować stałe placówki na niezamieszkanych rafach”.

Przedstawiciel ambasady Liu Bingyu powiedział: „Stany Zjednoczone nie są stroną w sprawie Morza Południowochińskiego, a mimo to w dalszym ciągu wtrącają się w tę kwestię, sieją niezgodę w kwestiach morskich między Chinami a Filipinami i fałszywie oskarżają Chiny, powodując niestabilność w regionie.” oficjalny mówca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *