Rosja blokuje ostateczny projekt traktatu o rozbrojeniu jądrowym w ONZ | wieści wojenne między Rosją a Ukrainą

Moskwa sprzeciwiła się częściom projektu oświadczenia, które zawierały obawy dotyczące zajęcia przez Rosję największej europejskiej elektrowni jądrowej na Ukrainie.

Rosja zablokowała przyjęcie wspólnej deklaracji w sprawie traktatu ONZ o rozbrojeniu jądrowym, w którym skrytykowano przejęcie przez Moskwę przez Moskwę elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie.

Igor Vishnevitsky, zastępca dyrektora Departamentu Nieproliferacji i Kontroli Zbrojeń rosyjskiego MSZ, powiedział, że ostateczny projekt, który przekroczył 30 stron, nie ma „równowagi”.

„Nasza delegacja ma jeden główny sprzeciw wobec niektórych paragrafów o wyraźnie politycznym charakterze” – powiedział, dodając, że Rosja nie była jedynym krajem, który sprzeciwił się projektowi tekstu.

Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, weryfikowany przez 191 sygnatariuszy co pięć lat, ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się broni jądrowej, promowanie całkowitego rozbrojenia oraz promowanie współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania energii jądrowej.

Narody spotkały się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku od 1 sierpnia i rozpoczęły miesięczne negocjacje, w tym ostatnią sesję, która została przełożona na kilka godzin w piątek.

Adam Scheinman, specjalny przedstawiciel USA ds. nierozprzestrzeniania broni jądrowej, zauważył, że w ostatecznym projekcie nigdy nie wymieniono nazwy Rosji i powiedział, że bagatelizuje on sytuację w fabryce w Zaporożu[File:Alexander Ermochenko/Reuters][File:AlexanderErmochenko/Reuters)[ملف:ألكسندرإيرموشينكو/رويترز)[File:AlexanderErmochenko/Reuters)

Szef konferencji Gustavo Zlavenen z Argentyny powiedział, że „nie jest w stanie osiągnąć porozumienia” po tym, jak Rosja sprzeciwiła się tekstowi.

W najnowszym projekcie tekstu wyrażono „poważne zaniepokojenie” działaniami wojskowymi wokół ukraińskich elektrowni, w tym w Zaporożu, a także utratą przez Ukrainę kontroli nad takimi obiektami i negatywnym wpływem na bezpieczeństwo.

Podczas konferencji sygnatariusze omówili szereg innych gorących tematów, w tym program nuklearny Iranu i testy nuklearne Korei Północnej.

Na ostatniej konferencji przeglądowej w 2015 r. stronom nie udało się również dojść do porozumienia w kluczowych kwestiach. Konferencja przeglądowa zaplanowana na 2020 rok została przełożona z powodu pandemii COVID-19.

anihilacja nuklearna

Otwierając tegoroczną konferencję, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł, że świat stoi w obliczu „zagrożenia nuklearnego niewidzianego od szczytu zimnej wojny”.

„Dziś ludzkość to tylko jedno nieporozumienie, jedna błędna kalkulacja daleka od zagłady nuklearnej” – powiedział Guterres.

READ  Trzęsienie ziemi na Filipinach: trzęsienie ziemi o sile 7,1 nawiedziło prowincję Abra, Manila była zszokowana

Adam Scheinman, specjalny przedstawiciel USA ds. nierozprzestrzeniania broni jądrowej, zauważył, że w ostatecznym projekcie nigdy nie wymieniono nazwy Rosji i powiedział, że bagatelizuje on sytuację w Zaporożu.

„Rosja jest powodem, dla którego nie ma dziś konsensusu” – powiedział. Zmiany w ostatniej chwili, o które zabiegała Rosja, nie miały charakteru drugorzędnego. Miała na celu ochronę wyraźnego zamiaru Rosji wymazania Ukrainy z mapy.

Indonezja, wypowiadając się w imieniu Ruchu Państw Niezaangażowanych 120 krajów rozwijających się, wyraziła rozczarowanie porażką, nazywając dokument końcowy „najwyższym znaczeniem”.

Rebecca Johnson, założycielka Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, powiedziała, że ​​była rozczarowana wynikiem.

„To bardzo frustrujące, ale nie powinno być zaskakujące” – powiedziała Al Jazeera.

Układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej nie powiódł się przez długi czas, ponieważ jest używany głównie przez państwa uzbrojone w broń jądrową w celu zwiększenia ważności, jaką przywiązują do broni jądrowej. Dzieje się to tutaj w czasie, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ale także groziła użyciem broni nuklearnej, której odstraszanie najwyraźniej zawiodło”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *