Biden przybywa do Korei Południowej z pierwszym przystankiem w Samsung

Osan AIR BASE, Korea Południowa (Reuters) – Prezydent Joe Biden przybył do Korei Południowej w piątek, pierwszy przystanek w jego pierwszej podróży do Azji jako prezydent, gdzie prawdopodobne są jego próby przeciwdziałania wpływom Chin i budowania więzi gospodarczych. Zagrożenia z Korei Północnej zostały pokonane.

Biden wylądował w amerykańskiej bazie lotniczej w Osan na południe od Seulu. Miał po raz pierwszy osobiście spotkać się z nowym prezydentem Yoon Seok Yeol, stosunkowo nowicjuszem w polityce. Obaj wyruszą w trasę koncertową Samsung Electronics (005930.KS) Posadźcie razem w piątek przed pełnym dniem wydarzeń w sobotę. Czytaj więcej

Rzecznik sądu powiedział, że wiceprezes Samsung Electronics, Jay Y. Lee, został zwolniony z udziału w piątkowej rozprawie sądowej w sprawie oszustw księgowych, kiedy ma być gospodarzem wizyty prezydenta USA. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Konfrontacja z obecnością Chin w regionie jest głównym tematem podróży Bidena, ale Korea Południowa prawdopodobnie przyjmie publicznie ostrożny ton w tej sprawie, biorąc pod uwagę, że Pekin jest najważniejszym partnerem handlowym Seulu.

Oczekuje się, że Korea Południowa znajdzie się wśród inauguracyjnych członków Indo-Pacyficznych Ram Gospodarczych Biden (IPEF), które zostaną ogłoszone podczas podróży w celu ustalenia standardów pracy, środowiska i łańcuchów dostaw.

Zapytany o sprzeciw Pekinu wobec forum międzynarodowego, Yoon powiedział w piątek dziennikarzom, że przystąpienie do tych ram nie powinno kolidować z powiązaniami gospodarczymi Korei Południowej z Chinami.

„Nie musimy patrzeć na to jako na zero” – powiedział.

Hyundai Motor Co (005380.KS) Pracuje nad planami budowy nowej fabryki samochodów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych, a ogłoszenie może zbiec się z wizytą Bidena. Czytaj więcej

Biden i Yoon zmierzą się także z ważną kwestią Korei Północnej. Przywódca Kim Dzong Un zrezygnował z moratorium na testy ICBM i wydaje się być gotowy do wznowienia testów bomby atomowej, prawdopodobnie podczas pobytu Bidena w regionie.

READ  Wojna Izraela z Gazą: Zdjęcia satelitarne pokazują prace budowlane na granicy egipskiej

Zapytany o możliwość przeprowadzenia testów broni, Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena, powiedział dziennikarzom w drodze do Korei Południowej, że współpraca USA z Koreą Południową i Japonią „będzie tylko wzmocniona w obliczu dalszych prowokacji” ze strony Korei Północnej.

„Jesteśmy przygotowani na takie możliwości” – powiedział Sullivan. Powiedział, że Stany Zjednoczone powiedziały sojusznikom i Chinom, że taka prowokacja podczas wizyty USA „spowoduje korektę pozycji naszego wojska w regionie”.

Yoon zasygnalizował, że zajmie twardsze stanowisko w Pjongjangu niż jego poprzednik i oczekuje się, że będzie szukał pomocy u Bidena. Yun ostrzegł przed uderzeniem wyprzedzającym, gdyby pojawiły się oznaki zbliżającego się ataku, i obiecał wzmocnić zdolność odstraszania na południu. Czytaj więcej

Korea Północna ujawniła w zeszłym tygodniu epidemię COVID-19, ale zignorowała wezwania do powrotu do dyplomacji.

Waszyngton powiedział, że jest otwarty na bezpośrednie rozmowy z Kimem, ale nie przedstawił publicznie nowych pomysłów, jak przekonać przywódców kraju do rozmowy. Biden postanowił nie odwiedzać silnie ufortyfikowanej strefy zdemilitaryzowanej, która oddziela Koreę Południową od Korei Północnej.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe relacje Josha Smitha, Hyunhye Shina i Juri Roha w Seulu; Montaż przez Heather Timmons, Cynthię Osterman i Thomasa Janowskiego

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *