Biden twierdzi, że incydent w Gazie skomplikuje rozmowy o zawieszeniu broni, ponieważ administracja uznała to za pilne po zabiciu kilkudziesięciu Palestyńczyków

Chip Somodevilla/Getty Images

Prezydent Joe Biden rozmawia krótko z reporterami przed wejściem na pokład prezydenckiego helikoptera Marine One i opuszczeniem Białego Domu 29 lutego w Waszyngtonie.


Waszyngton
CNN

the Zginęło ponad stu Palestyńczyków Atak na miejsce dystrybucji żywności w Gazie, gdzie siły izraelskie otworzyły ogień, wywołując panikę, gdy cywile zebrali się wokół ciężarówek z żywnością, zwiększył pilność rozmów o zawieszeniu broni, ale może je również skomplikować, powiedział w czwartek dziennikarzom prezydent Joe Biden.

„Sprawdzamy to teraz, istnieją dwie konkurencyjne wersje tego, co się stało. Nie mam jeszcze odpowiedzi” – powiedział prezydent w Białym Domu Arlette Saenz z CNN.

Zapytany, czy obawia się, że śmierć skomplikuje negocjacje, odpowiedział: „Och, wiem, że tak będzie”.

Ministerstwo Zdrowia Gazy podało, że co najmniej 100 osób zginęło w miejscu dystrybucji po tym, jak siły izraelskie rozpoczęły strzelanie, gdy cywile czekali na żywność. Lokalny dziennikarz powiedział, że wielu zginęło Zgnieciony pod ciężarówkami pomocy Którzy próbowali uciec przed strzelaniną.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​„incydent jest analizowany”.

Prawie pięć miesięcy po rozpoczęciu wojny Izraela z Hamasem kryzys humanitarny w Gazie w dalszym ciągu się nasila, w wyniku czego zginęło ponad 30 000 osób – w tym tysiące dzieci – a setki tysięcy głodowały, gdy urzędnicy ostrzegają, że Strefa jest oblężona. Krawędź głodu Po ciągłych izraelskich kampaniach naziemnych i powietrznych.

Chociaż Izrael stoi w obliczu rosnącej globalnej presji, aby zakończyć konflikt, w dużej mierze zachował wsparcie USA. Prezydent Joe Biden sprzeciwił się wezwaniom do trwałego zawieszenia broni.

Powściągliwość Bidena przed zerwaniem z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu może go kosztować politycznie. Chociaż sam prezydent wygrał wtorkowe prawybory Demokratów w Michigan na urząd prezydenta, ponad 100 000 mieszkańców Michigan głosowało „niezaangażowanych” po kampanii prowadzonej przez przywódców arabsko-amerykańskich mającej na celu pokazanie wyborcom niezadowolenia z polityki Bidena wobec Izraela. Michigan będzie kluczowym stanem dla Bidena w wyborach powszechnych.

READ  Siły ukraińskie wycofują się z miasta Donbas po ataku

W ostatnich tygodniach nastąpił postęp w negocjacjach o zawieszeniu broni, ale jest to wysoki rangą przywódca Hamasu Ostrzegł przed zabójstwami w czwartek Może to doprowadzić do nieudanych rozmów.

Urzędnik Białego Domu powiedział, że Biden rozmawiał w czwartek z przywódcami Kataru i Egiptu, dwóch krajów, które odgrywają ważną rolę w negocjacjach.

Wyższy urzędnik administracji powiedział CNN, że sytuacja „sprawia, że ​​proces staje się pilniejszy”.

W rozmowie Bidena z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim, obaj przywódcy wyrazili swój „smutek z powodu ofiar śmiertelnych wśród cywilów i zgodzili się, że incydent ten podkreśla pilną potrzebę jak najszybszego zakończenia negocjacji i rozszerzenia przepływu pomoc humanitarna dla Gazy.” – oświadczył Biały Dom w swoim czytaniu.

Z odczytów Białego Domu wynika, że ​​rozmowa telefoniczna z egipskim prezydentem Abdelem Fattahem El-Sisim była podobna. Biden podziękował także Sisi za jego „przywództwo w dostarczaniu pomocy humanitarnej do Gazy”.

Od tygodni wysocy rangą członkowie zespołu ds. bezpieczeństwa narodowego Bidena byli ściśle zaangażowani w ułatwianie negocjacji między Izraelem a Hamasem, które doprowadziłyby do tygodniowego zaprzestania walk i uwolnienia izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Będzie to pierwsze zaprzestanie wojny od końca listopada.

Sam Biden powiedział w tym tygodniu, że ma nadzieję osiągnąć zawieszenie broni do przyszłego poniedziałku – brzmi oświadczenie Niektóre zainteresowane strony były zaskoczone W rozmowach. Biały Dom stwierdził w środę, że prezydent pozostaje „optymistą” co do tego harmonogramu.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Biały Dom bada to, co się stało, określając je jako „poważne”.

„Opłakujemy śmierć niewinnych ludzi i uznajemy tragiczną sytuację humanitarną w Gazie, gdy niewinni Palestyńczycy próbują wyżywić swoje rodziny. Podkreśla to znaczenie rozszerzenia i utrzymania przepływu pomocy humanitarnej do Gazy, w tym poprzez możliwe tymczasowe zawieszenie broni. Kontynuuj pracę” – powiedział rzecznik. Dzień i noc, aby osiągnąć ten wynik.

READ  Blinken udaje się do Pekinu, mając nadzieję, że rozwieje obawy przed oddzieleniem relacji między USA a Chinami

W czwartek Biden w dalszym ciągu wyrażał optymizm, że wkrótce uda się osiągnąć porozumienie w sprawie zakładników i możliwe zawieszenie broni, choć być może nie tak szybko, jak początkowo miał nadzieję.

„Nadzieja rodzi się wiecznie” – powiedział Biden. „Rozmawiałem przez telefon z ludźmi w okolicy i nadal tak jest – może nie do poniedziałku, ale jestem optymistą”.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *