Biden-Xi planuje się spotkać, mówi amerykański urzędnik, Xi ostrzega przed Tajwanem

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping rozmawiali przez telefon w czwartek. Ich wirtualne spotkanie 15 listopada 2021 r. przedstawiamy tutaj.

Mandel Naga | Afp | Dobre zdjęcia

Pekin – Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i prezydenta Chin Xi Jinping Biden zakończył rozmowę telefoniczną w czwartek z planami zorganizowania spotkania twarzą w twarz po raz pierwszy od objęcia urzędu, powiedział wysoki rangą urzędnik USA podczas briefingu.

Jednak Xi trzymał się mocnych słów w sprawie Tajwanu, podczas gdy Biden powiedział, że stanowisko USA nie uległo zmianie, zgodnie z oficjalnymi odczytami rządów USA i Chin.

Odczyty nie wskazywały planów spotkania osobistego, ale obie strony planują utrzymać komunikację. Był amerykański urzędnik Odprawa dla reporterów po rozmowie.

„Wreszcie nastąpiła wymiana… rozmowa między zespołami o spotkaniu twarzą w twarz” – powiedział urzędnik, zgodnie z zapisem Białego Domu. „Z mojej perspektywy przedstawiono i uzgodniono jasny, konkretny program”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin nie odpowiedziało od razu na prośbę o komentarz.

Ostatnia rozmowa obu przywódców odbywa się w szczególnie napiętym okresie między ich krajami Retoryka wokół Tajwanu. Pekin uważa demokratycznie autonomiczną wyspę za część swojego terytorium.

„Wezwanie jest łagodnie pozytywne i obaj przywódcy chcą utrzymać platformę w warunkach pogarszających się stosunków dwustronnych” – napisali analitycy Eurasia Group w notatce. „Zawieszenie dialogu na wysokim szczeblu między USA a Chinami w przyszłości byłoby negatywnym znakiem dla globalnej stabilności”.

Dlaczego narastają napięcia między Chinami a Tajwanem?

„Xi nie eskalował gróźb ze strony Chin, ale wydawał się pośrednio ostrzegać, że wizyta Pelosiego rozpali chiński nacjonalizm” – czytamy w raporcie.

Pekin ostrzega przed „silnymi i zdecydowanymi środkami”, jeśli przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi odwiedzi latem Tajwan. Financial Times podał, Cytując źródła.

Nie igraj z ogniem

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Według oficjalnych odczytów z Chin i Białego Domu, polityka USA wobec Tajwanu nie uległa zmianie, powiedział Biden podczas rozmowy telefonicznej z Xi w czwartek.

Napięcia między USA a Chinami nasiliły się za administracji Trumpa, która nałożyła cła na towary z Chin o wartości miliardów dolarów i zabroniła amerykańskim firmom sprzedaży towarów niektórym chińskim firmom technologicznym.

Administracja Bidena przekształciła stosunki dwustronne w strategiczną rywalizację.

Obszary współpracy

Nie ma szans, aby Stany Zjednoczone naruszyły własną politykę jednych Chin. Nawet przybycie Pelosi tego nie zmieni.

Scott Kennedy

Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych

Wezwanie było „krokiem naprzód w omawianiu tak głęboko emocjonalnych spraw, jak pracownik. [way]”, powiedział Scott Kennedy, starszy doradca i prezes zarządu China Business and Economics w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych.

„Nie ma szans, aby Stany Zjednoczone naruszyły swoją własną politykę jednych Chin” – powiedział Kennedy. – Nawet wizyta Pelosi tego nie zmieni.

Oba kraje określiły wezwanie jako „konkurs” i stwierdziły, że zostało zainicjowane przez Stany Zjednoczone

Chińska lektura wskazuje, że Biden poprosił o zaproszenie. Biały Dom powiedział, że wezwanie było częścią „wysiłków administracji Bidena w celu utrzymania i pogłębienia relacji między Stanami Zjednoczonymi a Stanami Zjednoczonymi”. [People’s Republic of China] I odpowiedzialnie zarządzaj naszymi różnicami i współpracuj tam, gdzie nasze interesy się pokrywają”.

READ  Lodowiec alpejski odrywa się, zabijając co najmniej 6 turystów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *