Big Waves zaprezentuje hawajskie zawody surfingowe The Eddie

Honolulu (AFP) Oczekuje się, że jedne z najbardziej prestiżowych zawodów surfingowych na świecie odbędą się w niedzielę na Hawajach po raz pierwszy od siedmiu lat.

W tym roku surferki będą rywalizować u boku mężczyzn po raz pierwszy w 39-letniej historii The Eddie Aikau Big Wave Invitational.

Wydarzenie – znane również jako The Eddie – to jednodniowe zawody, które odbywają się w zatoce Waimea na północnym wybrzeżu Oahu tylko wtedy, gdy fale są wystarczająco duże podczas dużego zimowego sezonu surfingowego od połowy grudnia do połowy marca. Wiatr, pływy i kierunek falowania również muszą być prawidłowe.

„Wystarczająco duży” oznacza 20 stóp (6 m) w pomiarach hawajskich. Odpowiada to około 40 stopom (12 m), mierzonym metodami stosowanymi w pozostałej części Stanów Zjednoczonych przed tym rokiem, warunki były zgodne, aby odbyły się tylko dziewięć razy od pierwszych zawodów w 1984 roku.

Regulator Clyde Aikau powiedział na konferencji prasowej w piątek, że spodziewa się fal o wysokości 25-30 stóp (7,6-9 metrów) w skali hawajskiej lub 50-60 stóp (15-18 metrów) w skali krajowej.

– Tak, Eddie wyjeżdża w niedzielę – powiedział.

Gdzie indziej na świecie odbywają się wielkie imprezy surfingowe: Mavericks w Kalifornii, Nazare w Portugalii i Bihi na Maui na Hawajach. Ale autor Stuart Coleman mówi, że Eddie wyróżnia się tym, jak Eddie Aikau, legendarny hawajski wodniak, honoruje jego bezinteresowność, odwagę i poświęcenie.

„To, co czyni ten konkurs jeszcze bardziej wyjątkowym, to upamiętnienie konkretnej osoby, która naprawdę przekroczyła swój czas i miejsce, w którym żyła” – powiedział Coleman, który napisał biografię Aikawa.

Edward Rion Makwahanai Aikau zyskał rozgłos jako pierwszy ratownik zatrudniony przez Honolulu do pracy na północnym brzegu Oahu i był szanowany za uratowanie ponad 500 osób podczas swojej kariery. Słynie również z jazdy na wysokich falach, na których nikt nie odważyłby się płynąć.

READ  Wszyscy nadal milczą o wszystkim, co Chris Jones powiedział Mattowi Ryanowi

Aikau zmarł w 1978 roku w wieku 31 lat podczas wyprawy tradycyjnej polinezyjskiej mobilnej łodzi z Honolulu na Tahiti. Zaledwie kilka godzin po wypłynięciu z portu gigantyczny dwukadłubowy kajak, znany jako Hukola, uderzył w wodę i wywrócił się podczas sztormowej pogody. Aikau zgłosił się na ochotnika do przepłynięcia kilku mil na pobliskiej wyspie Lanai na swojej desce surfingowej, aby uzyskać pomoc dla reszty załogi, ale nigdy więcej go nie widziano.

Reszta załogi została uratowana przez amerykańską straż przybrzeżną kilka godzin później po tym, jak komercyjny samolot zaalarmował łódź.

Coleman powiedział, że Eddie ma to, co najlepsze w wielkim surfingu i to, co najlepsze w hawajskiej kulturze.

„Podczas ceremonii otwarcia, gdzie zbierają się, aby rozpocząć oczekiwanie, zawsze mówią:” To nie jest tylko konkurs. Nie jeździmy przeciwko sobie. Surfujemy w duchu Eddiego „- powiedział Coleman.

W tym roku organizatorzy zaprosili 40 zawodników i 18 zastępców z całego świata, w tym Kelly Slater, która zdobyła 11 tytułów mistrza świata w surfingu. Pochodzący z North Shore John John Florence, który zdobył dwa kolejne tytuły mistrza świata, również został poproszony o dołączenie.

Wśród zaproszonych jest Keala Kennelly z Kauai, wielka mistrzyni surfingu kobiet.

Od dawna zakładano, że Waimea jest zbyt niebezpieczna dla kobiet i nie mogą tam surfować, powiedziała Mindy Pennebaker, felietonistka Honolulu Star-Advertiser i autorka nadchodzącej książki „Surfing Sisterhood Hawaii: Wahine Reclaiming the Waves”.

Powiedziała, że ​​musieli walczyć o to, aby zostać uwzględnieni, a tymczasem pokazali, że potrafią poradzić sobie z dużymi falami w obszarach na całym świecie.

„Widzieć kobiety – nie tylko kobiety jeżdżące na łyżwach Waimea, ale kobiety i mężczyzn uczestniczących razem w tym samym wydarzeniu, z wzajemnym szacunkiem i równością – jestem naprawdę zadowolony z tego pomysłu” – powiedział Pennebaker.

READ  Gdy Jacob deGrom czeka na diagnozę kontuzji, przypominamy sobie, że oto okazja na jego błyskotliwość: McCullough

Oczekuje się, że zawody przyciągną dziesiątki tysięcy widzów na dwupasmową autostradę, która wije się przez North Shore i małe miasteczka rozsiane po całej nadmorskiej społeczności.

Będzie to dobre dla firm, restauracji i sklepów, powiedziała Kathleen Pahinui, przewodnicząca Rady Sąsiedztwa North Shore. Namawiała odwiedzających do korzystania z carpoolingu i autobusów, ponieważ drogi będą zatłoczone.

„Życzę wszystkim zaangażowanym wszystkiego najlepszego” – powiedziała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *