Birmańska junta wojskowa oskarża byłego ambasadora Wielkiej Brytanii o przestępstwa imigracyjne

Według oświadczenia junty, władze Myanmaru twierdzą, że adres Vicky Bowman zarejestrowany na jej wizie nie odpowiada jej miejscu zamieszkania. Za naruszenie prawa imigracyjnego Myanmaru grozi kara do pięciu lat więzienia.

W środę wieczorem Bauman, która w latach 2002-2006 była czołowym brytyjskim dyplomatą w Birmie, została aresztowana wraz ze swoim mężem, obywatelem Birmy, Htinem Lin, według lokalnych mediów i osoby z Rangunu, która znała sytuację.

Początkowo rząd wojskowy Myanmaru nie ogłosił aresztowań. Jednak lokalne agencje informacyjne The Irrawaddy, Myanmar Now i międzynarodowa agencja informacyjna Reuters poinformowały, że Bauman może zostać oskarżony na mocy prawa imigracyjnego tego kraju.

Gazeta Irrawaddy poinformowała, że ​​Bauman i Hein Lin są przetrzymywani w więzieniu Insein w Rangunie.

Rzecznik brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju powiedział w czwartek, że rząd brytyjski jest „zaniepokojony” aresztowaniem „Brytyjki” w Birmie.

„Jesteśmy w kontakcie z lokalnymi władzami i zapewniamy pomoc konsularną” – powiedział rzecznik.

Po pełnieniu funkcji ambasadora Bowman pozostał w kraju jako założyciel organizacji pozarządowej Myanmar Center for Responsible Business.

W środę Wielka Brytania ogłosiła nową rundę sankcji wymierzonych w firmy powiązane z juntą wojskową Birmy, która przejęła władzę w… krwawy zamach stanu w lutym 2021 r. W czwartkowym oświadczeniu rady wojskowej nie wspomniano o sankcjach.

Departament Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju poinformował w czwartek, że podejmowane są działania mające na celu „ukierunkowanie na dostęp wojska do broni i dochodów”.

Wśród firm na liście sankcji znajdują się Star Sapphire Group of Companies, Gateway Group of Companies i Sky One Construction.

Rząd Wielkiej Brytanii podkreślił, że sankcje zostały nałożone dokładnie pięć lat po serii brutalnych ataków wojska Myanmaru na społeczności Rohingya zamieszkujące stan Rakhine.

Rohingya, grupa z większością muzułmańską w stanie Myanmar z większością buddyjską, przez dziesięciolecia cierpiała prześladowania.

READ  Dzisiejsze wiadomości Bidena: prezydent beszta Matta Gatesa za krytykę Ukrainy, jednocześnie zachwalając nowe rosyjskie sankcje

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił również zamiar interweniowania w sprawie sądowej, która ma ustalić, czy Mjanma naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie w związku z działaniami wojskowymi przeciwko Rohingya w 2016 i 2017 roku.

„Nasza decyzja o interwencji w sprawie Gambia przeciwko Myanmar i kolejna runda sankcji wysyła silny sygnał naszego nieustającego wsparcia w poszukiwaniu odpowiedzialności za okrucieństwa popełnione w 2017 r., a także ograniczenia dostępu junty do finansowania i dostaw broni” – powiedział brytyjski minister dla Azji Amandy Milling.

Melling powtórzyła potępienie przez Wielką Brytanię „przerażającej kampanii czystek etnicznych prowadzonej przez siły zbrojne Myanmaru” pięć lat po rozpoczęciu kampanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *