Bitwa o naukę niesie ze sobą sztandarowy raport klimatyczny ONZ

Berlin (AFP) – Publikacja ważnego nowego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat zmian klimatu została utrudniona przez walkę między krajami bogatymi i rozwijającymi się o cele w zakresie emisji i pomoc finansową dla krajów wrażliwych.

Raport setek czołowych światowych naukowców miał zostać zatwierdzony przez delegacje rządowe w piątek na zakończenie tygodniowego spotkania w szwajcarskim mieście Interlaken.

Termin był wielokrotnie przedłużany, ponieważ urzędnicy z dużych krajów, takich jak Chiny, Brazylia i Arabia Saudyjska, a także Stany Zjednoczone i Unia Europejska targowali się przez weekend o sformułowanie kluczowych fraz w tekście.

Raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ ma na celu podsumowanie serii ogromnych ilości badań dotyczących globalnego ocieplenia, które zostały zebrane od czasu porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r.

Streszczenie raportu zostało zatwierdzone wczesną niedzielę, ale trzy źródła zbliżone do rozmów powiedziały The Associated Press, że istnieje ryzyko, że porozumienie w sprawie głównego tekstu może wymagać przełożenia na późniejsze spotkanie. Rozmawiali pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na poufny charakter rozmów.

Niezwykły proces polegający na podpisaniu przez kraje raportu naukowego ma na celu zapewnienie, że rządy przyjmą jego ustalenia jako wiarygodną radę, na której będą opierać swoje działania.

Na początku spotkania sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał delegatów do przedstawienia „twardych, twardych faktów”. Aby przekazać wiadomość, że światu pozostało niewiele czasu na ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C (2,7°F) w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Podczas gdy średnie temperatury na świecie wzrosły już o 1,1°C od XIX wieku, Guterres podkreślił, że cel 1,5°C pozostaje możliwy „przy szybkich i głębokich cięciach emisji we wszystkich sektorach światowej gospodarki”.

Obserwatorzy stwierdzili, że spotkania Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu stają się coraz bardziej upolitycznione, ponieważ stawką jest ograniczenie wzrostu globalnego ocieplenia, co odzwierciedla coroczne rozmowy klimatyczne ONZ, które zwykle odbywają się pod koniec roku.

READ  Wizyty Zełenskiego odbiły Chersoń, mówi setki udokumentowanych rosyjskich zbrodni wojennych

Wśród drażliwych kwestii na obecnym spotkaniu jest to, jak określić, które kraje są uważane za wrażliwe kraje rozwijające się, kwalifikując je do środków pieniężnych z funduszu strat i szkód. Uzgodniono podczas niedawnych rozmów klimatycznych ONZ w Egipcie. Delegaci spierali się również nad liczbami określającymi, o ile emisji gazów cieplarnianych należy ograniczyć w nadchodzących latach i jak uwzględnić w równaniach sztuczne lub naturalne usuwanie dwutlenku węgla.

Jako kraj, który wyemitował do atmosfery najwięcej dwutlenku węgla od czasu uprzemysłowienia, Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się idei historycznej odpowiedzialności za zmiany klimatyczne.

___

Ta historia została poprawiona w trzecim akapicie dla Stanów Zjednoczonych, a nie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *