BJP Modiego przegrał kluczowe wybory stanowe w rzadkiej porażce w sondażach

Rządząca partia Bharatiya Janata straciła kontrolę nad kluczowym południowym stanem na rzecz Indyjskiego Kongresu Narodowego w wyniku bacznie obserwowanych wyborów, co jest rzadkim politycznym niepowodzeniem premiera Narendry Modiego na rok przed ogólnokrajowym referendum.

Według wyników opublikowanych przez Komisję Wyborczą Indii, Kongres zdobył 135 z 224 mandatów w wyborach do zgromadzenia stanowego Karnataka. BJP zdobyła 66 mandatów, pozostawiając Kongresowi utworzenie rządu bez sojusznika.

Nowo wybrani MLA Kongresu w stanie spotkają się w niedzielę wieczorem, aby rozpocząć rozmowy w sprawie utworzenia rządu.

Karnataka jest jednym z najbogatszych stanów w Indiach i jest centrum technologicznym Bangalore. Ta porażka oznacza, że ​​BJP straci jedyne państwo rządzące na południu kraju.

Modi prowadził prywatną kampanię tydzień przed środowymi sondażami, które zarówno BJP, jak i Kongres określiły jako strategicznie ważne. Kandydaci obu partii poruszyli kwestie religii, kasty, gospodarki i korupcji.

„Bez względu na to, jak bardzo się staraliśmy, po prostu nie mogliśmy zdobyć bramki [that] Prezentowane przez wszystkich, od naszego premiera po robotników” – powiedział główny minister Karnataka BJP Basavaraj Pumya w komentarzach transmitowanych online w sobotę, przyznając się do porażki.

Wyniki będą dużym impulsem dla Kongresu, który przez dziesięciolecia był dominującą partią polityczną w Indiach, zanim został zmiażdżony przez BJP w wyborach krajowych w 2014 i 2019 roku.

Wysoki rangą urzędnik Kongresu przypisał sukces partii prowadzeniu kampanii w kwestiach lokalnych.

„Premier zaszczepił podział i dążył do polaryzacji” – powiedział sekretarz generalny Kongresu Jairam Ramesh, odpowiedzialny za komunikację. napisał na Twitterze. Karnataka głosował za Bengaluru Engine, który łączy wzrost gospodarczy z harmonią społeczną.

Modi, wraz ze swoim najwyższym zastępcą i ministrem spraw wewnętrznych Amitem Shahem i innymi urzędnikami, prowadzili kampanię, aby stworzyć „dwusilnikowy” rząd w Karnatace, z BJP u władzy zarówno w New Delhi, jak i Bengaluru.

READ  Bohaterstwo Russella Westbrooka podnosi Clippers nad Kevina Duranta, Suns w grze 1

Przed wyborami rząd stanowy BJP zniósł 4-procentową rezerwę w ramach akcji afirmatywnej dla mniejszości muzułmańskiej i przeniósł ją do dwóch innych zacofanych grup, aby odwołać się do swojej hinduskiej bazy nacjonalistycznej. Muzułmanie stanowią 13 procent populacji Karnataki.

Modi w sobotę pogratulował Kongresowi zwycięstwa. „Moje najlepsze życzenia dla ludzi, aby spełnili swoje aspiracje” – napisał na Twitterze.

Analityk powiedział, że wynik był wyraźnym zwycięstwem Kongresu, ale większość zdobyczy partii zdawała się być kosztem trzeciej co do wielkości partii, Janata Dal (świeckiej), wyprzedzającej BJP.

Pochodzący z Bengaluru pisarz i dziennikarz Sukatha Srinivasaraju powiedział: „To decydujące zwycięstwo Kongresu”. „Ale nie rozwijam tego, nie powiedziałbym, że rok 2024 będzie podobny, ponieważ wydaje się, że BJP utrzymało swój udział w głosach”.

Kongres określił sondaże w Karnatace, wraz z innymi nadchodzącymi wyborami stanowymi, jako odskocznię do odbudowy bazy na szczeblu krajowym.

Dodatkowe raporty Jyotsna Singh w New Delhi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *