BMW wstrzymuje produkcję w Rosji i wstrzymuje eksport do kraju

BERLIN – niemiecki producent luksusowych samochodów Bayerische Motoren Werke AG poinformował we wtorek, że zaprzestał eksportu samochodów do Rosji i montażu pojazdów z partnerem w Kaliningradzie.

„Potępiamy agresję na Ukrainę iz wielkim niepokojem i przerażeniem śledzimy rozwój wydarzeń” – powiedział rzecznik BMW. „Ze względu na obecną sytuację geopolityczną wstrzymamy do odwołania naszą krajową produkcję i eksport na rynek rosyjski”.

BMW powiedział również, że zakłócenia łańcucha dostaw, takie jak zamknięcie niektórych fabryk dostawców na Ukrainie, uderzą w produkcję w niektórych zakładach.

BMW zdecydowało się dwa lata temu nie budować własnej fabryki w Kaliningradzie i nawiązało współpracę z rosyjskim producentem samochodów Avtotor, który montuje samochody BMW z zestawów semi-knockout.

Zestawy zawierają elementy pojazdu i są montowane w pojazdach eksploatowanych fabrycznie, co jest powszechną praktyką w przemyśle samochodowym, gdy nie jest ekonomicznie opłacalne prowadzenie pełnowartościowego zakładu.

Decyzja BMW została podjęta po tym, jak rosnąca liczba firm samochodowych zakłóciła funkcjonowanie fabryk w Rosji lub zaprzestała sprzedaży tam samochodów po tym, jak kraje zachodnie nałożyły szereg środków gospodarczych i finansowych. Sankcje wobec Moskwy.

READ  EKSKLUZYWNIE: chińskie rafinerie państwowe unikają nowych rosyjskich transakcji naftowych, czajniki latają pod radarem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *