Bojownicy atakują kluczową bazę wojskową w Mali, sytuacja „pod kontrolą”

KATI, MALI, 22 lipca (Reuters) – Islamscy bojownicy zaatakowali w piątek główną bazę wojskową Mali poza stolicą Bamako w złożonym ataku z użyciem bomb samochodowych. .

Bojownicy związani z Al-Kaidą i Państwem Islamskim wielokrotnie napadali na bazy w Mali podczas trwającej dekadę rebelii skoncentrowanej na północy i centrum, ale nigdy w pobliżu Bamako na południu.

W piątek rano w obozie Kati, około 15 km (10 mil) na północny zachód od Bamako, rozległ się ciężki ostrzał z broni palnej przez około godzinę. Konwój przewożący szefa armii Mali, pułkownika Azimiego Koitę, pomknął następnie z jego domu w Kadi w kierunku Bamako, powiedział reporter Reutera.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Wojsko podało w oświadczeniu, że atak dotyczył dwóch bomb samochodowych i został przeprowadzony przez Katibę Masinę, lokalną filię Al-Kaidy, która jest najbardziej aktywna w środkowym Mali.

W ataku zginął jeden żołnierz, a sześciu zostało rannych, a siedmiu napastników zginęło, a ośmiu aresztowano.

„Kadra wojskowa chciałaby uspokoić ludzi, że sytuacja jest pod kontrolą i może prowadzić swoje operacje” – powiedziała armia.

Po ataku żołnierze zastrzelili mężczyznę poza obozem po tym, jak jego pojazd nie wykonał rozkazu zatrzymania, świadkowie powiedzieli Reuterowi. Powiedzieli, że drugi pasażer pojazdu uciekł.

Wojsko oskarżyło Katibę Masinę o przeprowadzenie w czwartek kilku ataków na bazy w centrum Mali, w których według władz zginął jeden żołnierz, a 15 zostało rannych.

Kati było miejscem powstań w 2012 i 2020 roku, które doprowadziły do ​​udanych zamachów stanu, ale tym razem nie wyglądało na to, że bojownicy walczyli między sobą, powiedzieli mieszkańcy obozu Reuterowi.

Rządząca junta Mali doszła do władzy w wyniku zamachu stanu w sierpniu 2020 roku. W 2021 r. zorganizowała drugi zamach stanu, aby obalić cywilnego tymczasowego prezydenta skłóconego z Kuedą.

READ  Łączne wyniki NFL: 10 wyróżniających się zawodników z grupy Edge Rushers

Tymczasowy rząd Kaidy wielokrotnie oskarżał sąsiadów i siły międzynarodowe o opóźnianie wyborów, nadużycia wojskowe i współpracę z rosyjskimi najemnikami w walce z islamistycznym powstaniem.

Pomimo dojścia do władzy, obiecującego zmiażdżenie rebelii, junta wojskowa nie była w stanie powstrzymać rebeliantów przed rozszerzeniem ich działań dalej na południe.

W zeszłym tygodniu niezidentyfikowani bandyci zabili sześć osób na punkcie kontrolnym 70 km na wschód od Bamako. Czytaj więcej

Jedyny poważny atak, który uderzył w Bamako, miał miejsce w 2015 roku, kiedy bojownicy powiązani z Al-Kaidą zabili 20 osób w luksusowym hotelu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Fadimatę Kontao; Dodatkowe raporty i pisanie przez Aarona Rose; Montaż przez Edmunda Blaira, Johna Stonestreeta i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *