Rosja obniżyła swoją główną stopę procentową o 150 punktów bazowych w szokującym ruchu

Siedziba Rosyjskiego Banku Centralnego w Moskwie, Rosja, w poniedziałek 28 lutego 2022 r.

Bloomberg | Bloomberg | Obrazy Getty

Rosyjski Bank Centralny obniżył w piątek główną stopę procentową o 150 punktów bazowych więcej niż oczekiwano, ponieważ kraj ma do czynienia z silną walutą, spowalniającą inflację i możliwą recesją.

obniżyć główną stopę procentową z 9,5% do 8%; Według sondażu Reuters analitycy spodziewali się obniżki stóp o 50 punktów bazowych.

„Otoczenie zewnętrzne dla rosyjskiej gospodarki pozostaje trudne i nadal znacząco ogranicza aktywność gospodarczą” – podał bank w komunikacie, zauważając, że spadek aktywności biznesowej był wolniejszy niż oczekiwano w czerwcu.

To już piąta obniżka stóp wcześniej Rosyjski Bank Centralny Jak dotąd w tym roku po nagłym wzroście z 9,5% do 20% pod koniec lutego, po inwazji Moskwy na Ukrainę.

W czerwcu to Obniżka ceny o 150 punktów bazowych do 9,5% – poziomu, na którym rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę.

W piątkowym oświadczeniu CBR stwierdziło, że dalsze spowolnienie inflacji wynika z „wpływu kombinacji czynników jednorazowych i spadającego popytu konsumpcyjnego”.

Roczna stopa inflacji spadła w czerwcu do 15,9% z 17,1% w maju, a ostatnio oszacowano ją na 15,5% na 15 lipca.

Bank powiedział, że przyszłe decyzje w sprawie kluczowej stopy będą kierować się dynamiką inflacji w stosunku do celu i „procesów transformacji gospodarczej”, ponieważ zamierza zreformować swoją gospodarkę, aby dostosować się do surowych, długoterminowych sankcji gospodarczych nałożonych przez mocarstwa zachodnie.

CBR powiedział, że rozważy potrzebę dodatkowej obniżki kluczowych stóp procentowych w drugiej połowie 2022 r. i spodziewa się, że inflacja spadnie w tym roku od 12% do 15%, a następnie spadnie do 5-7% w 2023 r. i wróci do 4. Cel procent w 2024 r.

„Oczywiste jest, że bank centralny nie odczuwał potrzeby spowolnienia tempa obniżek stóp procentowych, biorąc pod uwagę złagodzenie ryzyka inflacji i zakres szkód dla działalności gospodarczej” – powiedział Liam Beach, główny ekonomista rynków wschodzących w Capital Economics.

READ  Tesla obiecuje obniżyć koszty produkcji pojazdów elektrycznych o połowę, a Musk trzyma swój niedrogi samochód w tajemnicy

„Sądzimy jednak, że w przyszłości dalsze cięcia będą bardziej stopniowe. Rosyjska 12-miesięczna stopa procentowa skorygowana o inflację wynosi obecnie poniżej 3%, co stanowi średnią w latach 2016-2019”.

Peach zasugerował, że znaczące ruchy cen są teraz w tle i że cięcia o 100 punktów bazowych lub mniej prawdopodobnie będą kontynuowane w przyszłości.

Dodał: „Ogólnie rzecz biorąc, oczekujemy, że stopa polityczna zakończy się w tym roku na 7,00% (wcześniej 7,50%), a 2023 na 5,50%, czyli poniżej większości prognoz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *