Ból głowy słuchawek Apple: małe, drogie ekrany wewnątrz Vision Pro

Drastyczne cięcia Apple w oczekiwaniach produkcyjnych dla zestawu słuchawkowego Vision Pro skupiły uwagę na najdroższym komponencie urządzenia: maleńkich, maleńkich ekranach OLED wymaganych do zapewnienia naprawdę wciągających wrażeń.

Financial Times poinformował w tym tygodniu, że amerykański gigant technologiczny uważa, że ​​wyprodukuje mniej niż 400 000 sztuk w 2024 roku, po wcześniejszym ustaleniu wewnętrznego celu sprzedaży na poziomie 1 miliona sztuk w ciągu pierwszych 12 miesięcy.

Jednym z problemów są zawiłości projektowe nowego zestawu słuchawkowego „rzeczywistości mieszanej” firmy Apple. Według osób zaangażowanych w proces produkcji Vision Pro, obejmuje to koszty i wyzwania techniczne związane z użyciem małych ekranów OLED, które są stosunkowo wygodnym produktem wielkości znaczka pocztowego.

Podczas gdy wyświetlacze z organicznymi diodami elektroluminescencyjnymi (OLED) stosowane w smartfonach z wyższej półki są osadzane na szklanym podłożu, małe materiały ekranowe OLED są osadzane na płytce krzemowej, która jest częściej używana do produkcji półprzewodników.

Obecna generacja małych diod OLED ma rozdzielczość 3000 pikseli na cal (PPI) — sześć razy więcej niż PPI szklanego ekranu OLED i większą niż rozdzielczość wysokiej klasy telewizora 4K na oko.

Ale koszt płytki krzemowej, wyzwanie polegające na stworzeniu produktu, który może zostać zniszczony przez małe drobinki kurzu, które dostaną się podczas procesu produkcyjnego, oraz fakt, że żadna firma nie rozpoczęła jeszcze masowej produkcji, wszystko to składa się na jej zaporowy koszt.

Eric Chiu, starszy wiceprezes ds. badań w TrendForce, szacuje całkowity koszt dwóch małych ekranów OLED — po jednym dla każdego oka — w Apple Vision Pro na 700 USD, co stanowi mniej więcej połowę kosztów produkcji produktu ze względu na sprzedaż detaliczną na 3499 USD, kiedy był wydany w Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego roku.

Według dwóch osób zaznajomionych z procesem produkcji Vision Pro, małe wyświetlacze OLED dla pierwszej iteracji flagowych głośników Apple są produkowane przez firmę Sony, która była pionierem technologii do użytku w swoich aparatach cyfrowych, wykorzystując płytki krzemowe produkowane przez tajwańskiego producenta półprzewodników TSMC. .

READ  Symphony Of War to idealna gra parowa dla fanów Fire Emblem

Ale japoński gigant technologiczny, który odmówił komentarza, czy jest dostawcą Vision Pro, niechętnie zwiększa produkcję wyświetlaczy, pośród wątpliwości co do przyszłych perspektyw wzrostu rynku zestawów słuchawkowych rzeczywistości mieszanej.

Będziemy obserwować, jak duże jest zamówienie [for micro OLED displays] Terushi Shimizu, szef działu półprzewodników Sony, powiedział w zeszłym tygodniu: „Nie sądzę, żebyśmy byli agresywni” w produkcji wyświetlaczy z taką samą skalą czujników obrazu, jak w aparatach smartfonów.

Hiroshi Hayase, ekspert ds. wyświetlaczy w Omdia, powiedział, że Sony prawdopodobnie ma możliwość zwiększenia produkcji dość małych wyświetlaczy OLED, ponieważ w przeszłości produkowało większe ilości do użytku w wizjerach do aparatów cyfrowych.

Jednak Hayase powiedział, że jest mało prawdopodobne, aby rynek znacznie się rozwinął wraz z wprowadzeniem Apple Vision Pro. „Istnieją oczekiwania, ale sporo firm już się im przeciwstawiło [augmented reality] rynku i to nie zadziałało”.

W przypadku Sony mogło się po prostu wydawać, że nie ma powodu, aby odmówić, ponieważ Apple jest klientem, a liczby są świetne [of Vision Pro that will be sold] Prawdopodobnie zostanie ograniczony.

Analitycy stwierdzili, że całkowita niechęć Sony do zaangażowania się w tę technologię daje koreańskim konkurentom Samsung Display i LG Display szansę na pojawienie się głównych dostawców małych ekranów OLED dla Vision Pro i jego następców.

Samsung Display, który w maju tego roku przejął amerykańskiego małego producenta OLED eMagin za 218 milionów dolarów, buduje zakład produkcyjny małych wyświetlaczy OLED w swoim południowokoreańskim zakładzie, mając na celu rozpoczęcie testów produkcyjnych w przyszłym roku.

Firma LG Display, która produkuje zewnętrzne ekrany OLED na inauguracyjnym modelu Vision Pro, zaprezentowała swój mały prototyp OLED na corocznym targach Consumer Electronics Show w Las Vegas w styczniu.

Financial Times poinformował w tym tygodniu, że Apple współpracuje z Samsungiem i LG nad opracowaniem przyszłych generacji słuchawek, w tym tańszej wersji Vision Pro, zaprojektowanej z myślą o konsumentach masowych.

READ  Zelda: Majora's Cutscene mask podczas przełączania pozornie „bardziej wyrafinowanego na N64” z emulacji konsoli wirtualnej Wii

Według dwóch osób zaznajomionych z sytuacją chińska firma SeeYA wysłała również wiele prototypów małych ekranów OLED do Apple. Dwie osoby bliskie Apple powiedziały, że Apple zaangażowało się w grupę, wysyłając pracowników do pracy z SeeYA i przekazując opinie na temat próbek.

Jednak dwie osoby mające bezpośrednią wiedzę na temat tego procesu stwierdziły, że żaden z producentów wyświetlaczy nie był jeszcze w stanie spełnić oczekiwań Apple dotyczących tej technologii, w związku z ciągłymi obawami dotyczącymi kosztów komponentów.

Tim Cook przemawia pod zdjęciem Vision Pro
Mówi się, że Apple, na którego czele stoi dyrektor generalny Tim Cook, nie chce iść na kompromis w zakresie jakości wyświetlaczy za pomocą alternatywnych technologii. © Joe Pugliese / Apple Inc za pośrednictwem agencji Reuters

Dodali, że Apple nie chce rezygnować z jakości wyświetlaczy za pomocą alternatywnych technologii, nawet w przypadku przyszłych modeli na rynek masowy.

Yi Choong-hoon, ekspert branży wyświetlaczy i szef badań w UBI z siedzibą w Seulu, powiedział, że Samsung „jest w najlepszej pozycji do dostarczania słuchawek Apple V2”, ale ostrzegł, że „przepustowość nie jest generalnie dobra w całej branży”.

„Nie jest łatwo zwiększyć stopę zwrotu, ponieważ piksele są zbyt kompaktowe, a ceny chipów są bardzo drogie” – powiedział Ye. „W najbliższym czasie nie będą w stanie obniżyć cen mikro OLED”.

Yi dodał, że chińskie firmy mogą mieć trudności z dostarczaniem Apple małych paneli OLED w przyszłości ze względu na ich potencjalne zastosowanie militarne.

W ubiegłym roku eMagin otrzymał kontrakt od armii amerykańskiej na badanie technologii wyświetlania w celu dostarczania czujników i danych taktycznych żołnierzom amerykańskim. Waszyngton ograniczył eksport technologii, w tym zaawansowanych półprzewodników, które jego zdaniem mogłyby zostać wykorzystane przez chińskie wojsko.

Biorąc pod uwagę silną presję, wszyscy producenci wyświetlaczy stają przed dylematem, czy poświęcić środki na produkcję komponentów do produktu, który pozostaje stosunkowo przystępny cenowo, powiedział Nam Sang-ok, naukowiec z państwowego Koreańskiego Instytutu Ekonomii Przemysłu i Handlu. Konkurencja w innych sektorach zaopatrzenia.

„Aby zwiększyć stopę zwrotu z mikro OLED, Samsung i LG muszą zainwestować miliardy dolarów” – powiedział Nam. Ale to nie jest ich priorytetem. . . Na razie skupią się na wyświetlaczach OLED do telewizorów, tabletów i składanych telefonów, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby zestawy słuchawkowe rzeczywistości mieszanej sprzedawały się w dużych ilościach w najbliższym czasie. „

READ  Wyłącznie: Microsoft wprowadza rodzinny plan Xbox Game Pass

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *