„Wygnany” szef Wagnera, Prigożyn, mógł w ogóle nie być na Białorusi – i mógł użyć sobowtóra, aby wyglądało na to, że uciekł z Rosji, powiedział amerykański urzędnik.

Główny Wagner Jewgienij Prigożyn w 2017 roku.SERGEI ILNITSKY/POOL/AFP za pośrednictwem Getty Images

  • Szef Wagnera, Jewgienij Prigożyn, został zesłany na Białoruś w zeszłym miesiącu po rozpoczęciu zbrojnej rebelii.

  • Wydaje się jednak, że były sojusznik Putina pojawił się ponownie w Petersburgu w tym tygodniu, wprowadzając zamieszanie.

  • Urzędnik Pentagonu powiedział The New York Times, że wydaje się, że Prigożyn przebywał głównie w Rosji.

Jewgienij Prigożyn został zesłany na Białoruś w zeszłym miesiącu po tym, jak użył swojej grupy najemników Wagnera do zbrojnego powstania przeciwko przywódcom wojskowym Moskwy. Petersburg W tym tygodniu niektórzy zastanawiali się, czy w ogóle opuścił Rosję.

białoruski przywódca Aleksander Łukaszenkoktóremu przypisuje się przekonanie prezydenta Rosji Władimira Putina, by tego nie robił Prigożyn został zabityPomógł wynegocjować umowę, która zakończyła bunt, która obejmowała wygnanie Prigożyna. Ale Łukaszenka powiedział w czwartek, że szef Wagnera wrócił już do Rosji.

– powiedzieli byli szpiedzy CIA Sonam Sheth w środku Szybki powrót Prigożyna wskazuje na słabość Putina – który w przeszłości więził, a nawet zabijał swoich przeciwników za znacznie mniej niż zbrojna rewolta.

Ale sytuacja stała się jeszcze dziwniejsza, gdy pojawiła się sugestia, że ​​Prigożyn mógł nigdy nie być na Białorusi.

– powiedział anonimowy urzędnik Pentagonu New York Times że Prigożyn był już w Rosji – Moskwie lub Petersburgu – przez większość czasu od powstania. Urzędnik powiedział również, że nie jest jasne, czy Prigożyn był na Białorusi, zauważając, że uważa się, że używa fizycznego sobowtóra.

Urzędnik powiedział również gazecie, że żaden z żołnierzy Wagnera nie przebywa na Białorusi i że większość nadal przebywa w bazach we wschodniej Ukrainie. Łukaszenko powiedział dziennikarzom w czwartek, że nie jest jasne, czy bojownicy Wagnera przyjadą na Białoruś po tym, jak wcześniej zaoferował im bazę wojskową na pustyni.

READ  Wojna rosyjsko-ukraińska: co wiemy w 101. dniu inwazji | Ukraina

Wydaje się, że wykorzystano historię Prigożyna Ciało podwaja się Niejasne, ale podobne pogłoski od dawna krążą wokół Putina. Teorie spiskowe, według których Putin rozpowszechnia sobowtóry ze względów bezpieczeństwa, pojawiły się w Internecie, co skłoniło Kreml do ich odrzucenia.

Nawet Putin powiedział, że tak Zaoferowałem możliwość użycia mojego podwójnego ciała podczas swoich wizyt w Czeczenii na początku 2000 roku, ale zawsze odmawiał.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Biznes zainteresowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *