Rekordy ciepła zostały pobite na całym świecie

Naukowcy powiedzieli w czwartek, że ostatnie trzy dni mogą być najcieplejszymi we współczesnej historii Ziemi, ponieważ zaskakujący wzrost ciepła na całym świecie nadal bije rekordy temperatur od Ameryki Północnej po Antarktydę.

Skok pojawia się, gdy prognostycy ostrzegają, że Ziemia może wejść w wieloletni okres wyjątkowego ocieplenia, napędzanego przez dwa główne czynniki: ciągłą emisję gazów zatrzymujących ciepło, spowodowaną głównie przez ludzi spalających ropę, gaz i węgiel; i powrót El Niño, cyklicznego wzorca pogodowego.

A na północnym Atlantyku ocean nie jest tak ciepły. Temperatura powierzchni w maju Było 2,9 stopnia Fahrenheita lub 1,6 stopnia Celsjusza cieplej Pobił poprzednie rekordy niezwykle dużą przewagą nad tegoroczną normą.

Gwałtowny wzrost temperatury zaniepokoił nawet naukowców monitorujących zmiany klimatyczne.

„Trudno jest ogarnąć to, co zaobserwowano” – powiedział Brian McNoldy, starszy naukowiec z University of Miami. „To po prostu nie wydaje się prawdziwe”.

We wtorek średnia temperatura na świecie wzrosła do 62,6 stopni Fahrenheita, czyli 17 stopni Celsjusza. To był najgorętszy dzień, jakiego Ziemia doświadczyła od co najmniej 1940 rokuWedług analizy przeprowadzonej przez unijną służbę ds. zmian klimatycznych Copernicus, kiedy zaczęły się zapisy, a być może nawet wcześniej.

Ponieważ było średnie, niektóre części świata bardzo mocno odczuwały to dodatkowe ciepło. Na przykład w południowych Stanach Zjednoczonych i północnym Meksyku, gdzie wskaźnik upałów osiągnął trzycyfrowy poziom, zmiany klimatu sprawiły, że obecna fala upałów jest o 5 stopni Fahrenheita wyższa, według naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory. W Kalifornii.

Ogólne ocieplenie planety mieści się „w zakresie przewidywań naukowców”, ponieważ ludzie nadal pompują do atmosfery duże ilości gazów cieplarnianych zatrzymujących ciepło, powiedział Zke Hausfather, naukowiec z Berkeley Earth i płatny klimatolog. Pasek firmy.

Ogólnie rzecz biorąc, Ziemia ociepliła się o około 2 stopnie Fahrenheita od XIX wieku i będzie się ocieplać, dopóki ludzie nie zaprzestaną emisji paliw kopalnych i nie zatrzymają wylesiania.

READ  Zespół prawników wnosi pozew zbiorowy w imieniu grupy adwokackiej, a osadnicy lecą do Martha's Vineyard.

Ale inne czynniki nałożone na ocieplenie spowodowane przez człowieka mogły pomóc radykalnie przyspieszyć temperatury w ostatnich miesiącach. Na przykład cykliczne zjawisko na Oceanie Spokojnym, znane jako południowa oscylacja El Niño, powoduje wahania z roku na rok poprzez przenoszenie ciepła do i z głębokich warstw oceanu. Globalne temperatury powierzchni są niższe w latach La Nina i cieplejsze w latach El Niño.

„Głównym powodem, dla którego pobito tak wiele rekordów, jest to, że przechodzimy od niezwykle długiej, trzyletniej La Niña, tłumiącej temperatury, do silnego El Niño” – powiedział dr Hausfather.

Oznacza to, że nadchodzi więcej ciepła. Obecne El Niño właśnie się rozpoczęło i wielu badaczy spodziewa się, że osiągnie szczyt dopiero w grudniu lub styczniu, po których następuje kolejny wzrost globalnych temperatur. Naukowcy ostrzegają, że przyszły rok będzie cieplejszy niż obecny.

Może działać inna dynamika. Północny Atlantyk odnotował znacznie wyższe temperatury od początku marca, zanim pojawiły się warunki El Niño. Jednym z czynników może być subtropikalny system wysokiego ciśnienia zwany Wysokiem Azorskim, który osłabił wiatry wiejące nad oceanem i ograniczył ilość pyłu wiejącego z Sahary, który normalnie pomaga ochłodzić ocean.

Te wzorce pogodowe mogą się zmienić w nadchodzących tygodniach, powiedział dr McNoldy z University of Miami. „Ale nawet wtedy przejdziemy od bardzo rekordowych temperatur do bardzo rekordowych temperatur” – powiedział.

Rosnące temperatury skłoniły niektórych meteorologów do zwiększenia ostrzeżeń przed tegorocznym sezonem huraganów. Czwartek, synoptycy z Colorado State University Powiedzieli, że spodziewają się teraz ponadprzeciętnego sezonu huraganów na Atlantyku, około 18 cyklonów tropikalnych, odwrócenie wcześniejszych prognoz dotyczących spokojniejszego niż zwykle roku. Huragany są często tłumione na Atlantyku w latach El Niño, ale w tym roku może to nie być prawdą, ponieważ niezwykle ciepłe wody oceanu mogą podsycać burze.

READ  Johnny Mitchell twierdzi, że śledzi Neila Younga, usuwając jego muzykę ze Spotify z powodu dezinformacji o szczepionkach

Inni badacze poleciłem Niedawne próby usunięcia zanieczyszczenia siarką ze statków na całym świecie mogą nieznacznie podnieść temperaturę, ponieważ dwutlenek siarki odbija światło słoneczne i częściowo chłodzi planetę. Jednak ten dokładny wpływ jest nadal przedmiotem dyskusji.

„Wydaje się, że obecnie istnieje niezwykła zbieżność czynników ocieplających” – powiedział klimatolog z Princeton, Gabriel Vecchi. „Ale to wszystko dzieje się w świecie, w którym przez ostatnie 150 lat zwiększaliśmy emisję gazów cieplarnianych, a to naprawdę rzuca kostką i zostaniemy zepchnięci na rekordowe terytorium”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *