BP odnotowuje kwartalny zysk w wysokości 8,2 miliarda dolarów, podczas gdy główne firmy naftowe odnotowują kolejną rundę zysków

Akcje BP wzrosły od początku roku o ponad 45%.

zdjęcia soby | Lekka rakieta | Obrazy Getty

Gigant naftowo-gazowy BP We wtorek poinformował o lepszych niż oczekiwano wynikach za trzeci kwartał, wspieranych przez wyższe ceny surowców oraz silny marketing i handel gazem.

Główna brytyjska firma energetyczna odnotowała zysk z podstawowych kosztów zastąpienia, używany jako przybliżenie zysku netto, w wysokości 8,2 miliarda dolarów za trzy miesiące do końca września. Jest to w porównaniu z 8,5 mld USD w poprzednim kwartale, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy zysk netto wyniósł 3,3 miliarda dolarów.

Analitycy ankietowani przez Refinitiv spodziewali się, że zysk netto w trzecim kwartale sięgnie 6 miliardów dolarów.

BP ogłosiło kolejne 2,5 miliarda dolarów odkupu akcji, a dług netto spadł do 22 miliardów dolarów z 22,8 miliarda w drugim kwartale.

Wykazał stratę netto za kwartał w wysokości 2,2 miliarda dolarów w porównaniu z zyskiem w wysokości 9,3 miliarda dolarów w poprzednim kwartale. BP podał, że jego wyniki za trzeci kwartał obejmują straty z tytułu posiadania zapasów bez podatku w wysokości 2,2 mld USD oraz opłaty korygujące pozycje bez podatku w wysokości 8,1 mld USD.

Największe światowe firmy naftowe i gazowe odnotowały w ostatnich miesiącach rekordowe zyski, korzystając z wyższych cen surowców w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę.

Wspólnie z BP największe koncerny naftowe zbieg okolicznościA całkowita energiaA egzon A szewron Raport o zarobkach w trzecim kwartale wyniósł około 50 miliardów dolarów.

To odnowiło zaproszenia do wyższe podatki Rekordowe zyski firm naftowych, zwłaszcza w czasach, gdy rosnące ceny gazu i paliw napędzały inflację na całym świecie.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden wezwał największe firmy naftowe do zaprzestania ”Czerpanie korzyści z wojnyZagroził wyższymi podatkami, jeśli przemysłowi giganci nie obniżą cen gazu.

Grupy przemysłu naftowego i gazowego już wcześniej potępiały apele o nieoczekiwany podatek, ostrzegając, że nie rozwiąże on gwałtownie rosnących cen energii i może ostatecznie zniechęcić do inwestycji.

READ  Mówi się, że Apple daje pracownikom detalicznym podwyżkę do utrzymania

Przeczytaj więcej o energii z CNBC Pro

„Wyniki tego kwartału odzwierciedlają nasze dalsze wyniki w okresie transformacji” – powiedział w oświadczeniu prezes BP Bernard Looney.

„Nadal koncentrujemy się na rozwiązaniu zagadki energetycznej – bezpiecznej, przystępnej cenowo, niskoemisyjnej energii. Dostarczamy ropę i gaz, których potrzebuje dziś świat – jednocześnie inwestując, aby przyspieszyć transformację energetyczną” – powiedział Looney.

Notowane na giełdzie w Londynie akcje BP wzrosły o prawie 1% podczas porannych transakcji. Cena akcji spółki wzrosła od początku roku o ponad 45%.

Nieoczekiwany podatek „teraz koniecznością”

Grupy zajmujące się kampanią na rzecz ochrony środowiska stwierdziły, że wyniki BP za trzeci kwartał podkreślają potrzebę nieoczekiwanego podatku, opisując wyniki jako „policzek w twarz” dla milionów Brytyjczyków stojących w obliczu głębokiego kryzysu związanego z kosztami życia.

„Argument przemawiający za większym i odważniejszym podatkiem od nieoczekiwanych zysków jest teraz przytłaczający” – powiedziała Sana Yousef, aktywistka energetyczna organizacji Friends of the Earth. „Tą głupią lukę podważającą podatek należy rozwiązać, umożliwiając firmom płacenie zysków, jeśli zainwestują w więcej projektów związanych z gazem i ropą na rzecz globalnego ocieplenia”.

„Niektóre z zebranych miliardów funtów powinny zostać wykorzystane na opłacenie programu izolacji domów „ulica po ulicy”, aby obniżyć rachunki za energię i zredukować emisje – powiedział Youssef.

Spalanie paliw kopalnych, takich jak węgiel, ropa i gaz, jest Główna siła napędowa kryzysu klimatycznego.

„Nieoczekiwany podatek od zysków wielkich zanieczyszczających nie jest już poza zasięgiem, jest teraz koniecznością” – powiedział Jonathan Noronha-Gant, starszy działacz na rzecz paliw kopalnych w Global Witness.

„Ale nowy rząd Wielkiej Brytanii musi również pilnie skierować nas na właściwą drogę do szybkiego przejścia z brudnych paliw kopalnych na odnawialne źródła energii i przyzwoitą izolację domów, abyśmy mogli raz na zawsze naprawić nieprawidłowo działający system zasilania”.

Naszym zadaniem jest „opłacanie podatków”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *