Credit Suisse pożycza ponad 50 miliardów dolarów od Szwajcarskiego Banku Narodowego

Londyn (CNN) [Breaking news]

Credit Suisse powiedział w środę, że pożyczy 50 miliardów franków szwajcarskich (53,7 miliarda dolarów) od Szwajcarskiego Banku Narodowego, kilka godzin po tym, jak bank centralny powiedział, że jest gotowy do udzielenia wsparcia finansowego po tym, jak akcje drugiego co do wielkości pożyczkodawcy w kraju spadły aż o 30 %.

„Credit Suisse podejmuje zdecydowane kroki w celu proaktywnego zwiększenia płynności” – poinformował bank w oświadczeniu.

[Original story published 5:42 pm ET]

Szwajcarski Bank Centralny powiedział w środę, że jest gotowy udzielić wsparcia finansowego Credit Suisse po tym, jak akcje drugiego co do wielkości banku w kraju spadły aż o 30%.

We wspólnym oświadczeniu ze szwajcarskim regulatorem rynku finansowego FINMA, Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) stwierdził, że Credit Suisse (CS) spełnia „surowe wymogi kapitałowe i płynnościowe” nałożone na banki ważne dla szerszego systemu finansowego.

„Jeśli to konieczne, SNB zapewni płynność CS z płynnością” – powiedzieli.

Właściwie Na skraju bankructwa banku w Dolinie Krzemowej W Stanach Zjednoczonych w zeszłym tygodniu inwestorzy pozbywali się akcji Oblężony szwajcarski bank Wcześniej tego dnia spadły one do nowego rekordowo niskiego poziomu po tym, jak wydawało się, że jego największy sponsor wykluczył dalsze finansowanie.

Szwajcarskie władze stwierdziły w swoim oświadczeniu, że problemy „niektórych banków w Stanach Zjednoczonych nie stwarzają bezpośredniego ryzyka rozprzestrzenienia się na szwajcarskie rynki finansowe”.

„Nic nie wskazuje na bezpośrednie ryzyko zarażenia szwajcarskich instytucji w związku z obecnymi zawirowaniami na amerykańskim rynku bankowym” – czytamy w oświadczeniu.

Saudyjscy zwolennicy „nie są skłonni” do zwiększania finansowania

Przewodniczący Rady Dyrektorów Narodowego Banku Arabii Saudyjskiej – największego akcjonariusza Credit Suisse, po podwyższeniu kapitału jesienią ubiegłego roku – powiedział w środę wcześniej, że nie zwiększy swojego udziału w Credit Suisse.

READ  Odwrócenie głównego wycinka krzywej dochodowości w USA jest sygnałem ostrzegawczym recesji

„Odpowiedź z pewnością nie jest z wielu powodów”, powiedział Ammar al-Khudairi Bloombergowi na marginesie konferencji w Arabii Saudyjskiej. „Wspomnę o najprostszej przyczynie, która ma charakter regulacyjny i legislacyjny. Obecnie posiadamy 9,8% banku – jeśli przekroczymy 10%, obowiązywać będą wszelkiego rodzaju nowe zasady, czy to nasz regulator, regulator europejski czy szwajcarski” regulator.” „Nie mamy tendencji do wchodzenia w nowy system regulacyjny”.

Niegdyś główny gracz na Wall Street, Credit Suisse został poddany serii błędnych kroków i Brak zgodności W ciągu ostatnich kilku lat nadszarpnęły one swoją reputację wśród klientów i inwestorów oraz kosztowały wielu menedżerów wyższego szczebla Kariera.

Klienci wycofali w ubiegłym roku 123 miliardy franków szwajcarskich (133 miliardy dolarów) z Credit Suisse – większość w czwartym kwartale – a bank odnotował roczną stratę netto w wysokości prawie 7,3 miliarda franków szwajcarskich (7,9 miliarda dolarów), największą stratę od czasu światowego kryzysu finansowego. kryzys w 2008 r.

W październiku bank rozpoczął „radykalny” plan restrukturyzacji, który obejmuje likwidację 9 000 pełnoetatowych miejsc pracy, rozbicie banku inwestycyjnego i skupienie się na zarządzaniu majątkiem.

Al-Khudairi powiedział, że jest zadowolony z restrukturyzacji, dodając, że nie sądzi, aby szwajcarski pożyczkodawca potrzebował dodatkowych funduszy. Inni nie są tego tacy pewni.

Credit Suisse może nie mieć już wystarczającego kapitału, aby pokryć straty w 2023 r., ponieważ jego koszty finansowania stały się wygórowane, powiedział Johann Schultz, analityk bankowości europejskiej w Morningstar.

„Aby powstrzymać odpływ klientów i złagodzić niepokój hurtowych dostawców usług finansowych, wierzymy, że Credit Suisse potrzebuje innych praw [share] — skomentował w środę. „Uważamy, że alternatywą byłoby zerwanie… ze sprzedażą zdrowych firm – szwajcarskiego banku, zarządzania aktywami, zarządzania majątkiem i być może niektórych części działalności bankowości inwestycyjnej – lub sprzedaży osobno notowanych”.

To nie jest tylko szwajcarski problem

Akcje banku ostatnio spadły o 24% w Zurychu w środę, a koszt zakupu ubezpieczenia kredytu dla Credit Suisse osiągnął nowy rekord, według S&P Global Market Intelligence.

READ  PPI lipiec 2022: Inflacja hurtowa spada o 0,5%

Credit Suisse odmówił komentarza.

Załamanie rozszerzyło się na akcje innych europejskich banków, ponieważ banki francuskie i niemieckie, takie jak BNP Paribas, Societe Generale, Commerzbank i Deutsche Bank, spadły o 8% do 12%. Spadły także banki włoskie i brytyjskie.

Dwa źródła nadzorcze poinformowały Reutera, że ​​Europejski Bank Centralny skontaktował się z bankami, aby zapytać je o ich ekspozycję na Credit Suisse. Europejski Bank Centralny odmówił komentarza.

Chociaż problemy w Credit Suisse były powszechnie znane, z aktywami o wartości około 530 miliardów franków szwajcarskich (573 miliardów dolarów), stanowiły znacznie większy potencjalny ból głowy.

„[Credit Suisse] „Credit Suisse to nie tylko problem Szwajcarii, to problem globalny”, pisze Andrew Kenningham, główny ekonomista europejski w Capital Economics.

Ciosy nadal spadają na drugi co do wielkości bank Szwajcarii. A we wtorek się przyznała.słabość fizycznaw swoich sprawozdaniach finansowych i anulować premie dla kadry kierowniczej wyższego szczebla.

Credit Suisse powiedział w swoim rocznym raporcie, że stwierdził, że „wewnętrzna kontrola grupy nad sprawozdawczością finansową była nieskuteczna”, ponieważ nie udało jej się odpowiednio zidentyfikować potencjalnych zagrożeń dla sprawozdań finansowych.

Bank pilnie opracowuje „plan naprawczy” w celu wzmocnienia kontroli.

W rozmowie z Bloomberg TV, dyrektor generalny Credit Suisse, Ulrich Korner, powiedział, że bank odnotował w poniedziałek „fizycznie dobre napływy” pieniędzy, mimo że rynki były wystraszone upadkiem SVB i Signature w USA.

Korner dodał, że odpływy z banku były „znacząco umiarkowane” po tym, jak klienci wycofali 111 miliardów franków (122 miliardy dolarów) w ciągu trzech miesięcy poprzedzających grudzień. Bank podał w swoim raporcie rocznym, że odpływy nie spadły aż do końca ubiegłego roku.

Olesya Dmitrakova i Levi Doherty przyczynili się do powstania tego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *