Budowanie lepszego mózgu poprzez muzykę, taniec i poezję

Michael Kofi Essen często zwraca się ku sztuce, aby zrozumieć nauki ścisłe.

Kiedy stara się zrozumieć układ odpornościowy lub rzadką chorobę, muzyka i poezja służą mu jako kotwica.

„Pomaga mi się uspokoić i aktywnie wybrać, na czym się skupić” – mówi Essen, studentka drugiego roku w Medical College of Wisconsin.

Urodzony w Ghanie Essen spędził lata grając na trąbce i studiując muzyków afrobeatowych, więc uważa, że ​​jego mózg jest lepiej przystosowany do pełnego wchłonięcia tej nauki. Pij Felę.

„Musi istnieć jakiś większy związek [art] Zwraca uwagę na mózg” – mówi Essen.

Pomysł, że sztuka ma wymierny wpływ na mózg i jego strukturę, ma poparcie coraz większej liczby osób Studia naukowe.

„Kreatywność tworzy nowe połączenia, tworzy nowe synergie” — mówi Ivy Rose, wiceprezes ds. projektowania sprzętu w Google i współautorka nowej książki. Twój mózg w sztuce: jak sztuka nas zmienia.

Ross jest współautorem książki wraz z Susan Maxman, dyrektorką International Arts and Mind Lab na Johns Hopkins University School of Medicine. Magsamen mówi, że wpływ sztuki na mózg jest najbardziej dramatyczny u dzieci.

„Dzieci, które grają muzykę, zmieniają strukturę mózgu, a kora mózgowa faktycznie się powiększa” – mówi Maksamen..

W Twój mózg w sztuce, Magsamen i Ross opisują, jak zmienia się układ nerwowy człowieka w odpowiedzi na działania, takie jak uczenie się nowej piosenki lub nowego kroku tanecznego lub jak odgrywać rolę na scenie.

Wyjaśniają również, dlaczego rosnąca grupa badaczy uważa, że ​​te zmiany powodują, że mózgi są lepiej przygotowane do zdobywania szerokiego zakresu umiejętności, w tym matematyki i nauk ścisłych.

Mózg wyszkolony do zginania

Muzyka, taniec, malarstwo, opowiadanie historii – wszystko to jest częścią ludzkiej kultury od tysięcy lat. W rezultacie „naprawdę nawiązaliśmy kontakt ze sztuką” — mówi Maxamen.

READ  JJ Watt, Ryan Clark i Robert Griffin III sugerują, że drużyny NFL zmówiły się przeciwko Lamarowi Jacksonowi.

Mówi, że kiedy tworzymy sztukę, zwiększamy plastyczność mózgu – jego zdolność do adaptacji w odpowiedzi na nowe doświadczenia.

„Dzieci, które zajmują się sztuką, lepiej się uczą” — mówi Ross. „Uczniowie mający dostęp do edukacji artystycznej mają pięć razy mniejsze prawdopodobieństwo, że porzucą szkołę i cztery razy większe prawdopodobieństwo, że zostaną uznani za wysokie osiągnięcia”.

Rose mówi, że nawet sztuka może uczyć umiejętności umysłowych, których nie można zdobyć w klasie.

„Byłam tancerką przez 12 lat i myślę, że to dało mi formę i negatywną przestrzeń” – mówi.

Mówi, że te obwody mózgowe mogły mu pomóc w wielu karierach, w tym w projektowaniu Biżuteria Jest częścią stałej kolekcji w Smithsonian.

Taniec wydaje się również poprawiać zdrowie psychiczne, mówi Maksamen.

„Nawet zaledwie 15 minut tańca zmniejsza stres i niepokój”, mówi, dodając, że aktywność uwalnia w mózgu hormony „dobrego samopoczucia”, takie jak endorfiny, serotonina i dopamina.

Pomiar efektów sztuki

Związek między sztuką a osiągnięciami w nauce od lat dostrzegają pedagodzy. Ale dopiero w ciągu ostatnich dwóch dekad technologia pozwoliła naukowcom zobaczyć niektóre zmiany w mózgu.

Na przykład w 2010 roku naukowcy wykorzystali funkcjonalny rezonans magnetyczny, aby pokazać, że profesjonalni muzycy. Było więcej plastyczności Bardziej niż muzycy, hipokamp jest zaangażowany w przechowywanie i wyszukiwanie informacji.

„Sztuka zapewnia rozwój mózgu dzieci, co ma kluczowe znaczenie dla budowania silnych ścieżek neuronowych”, w tym ścieżek związanych z uwagą, pamięcią i kreatywnością, mówi Maksamen.

Essen, student medycyny, mógł zastosować niektóre z tych metod, gdy znalazł nowy sposób badania trudnych pojęć w chemii.

„Napisałem [poems] O reakcjach kwasowo-zasadowych” – mówi ze śmiechem. „Boże, jakie brzydkie”.

Niedostateczna ocena z plastyki w szkole

Rose mówi, że pomimo coraz większej liczby dowodów na to, że sztuka może poprawić wyniki w wielu dziedzinach, zajęcia takie jak muzyka i rysowanie nie wspierają edukacji i naszej kultury.

READ  Profesor Harvardu rezygnuje z funkcji doradcy wydziału PSC i członka FSJP w związku z ostrymi reakcjami na antysemickie stanowisko | Aktualności

„Poprawiamy produktywność i odsuwamy sztukę na bok” – mówi. „Myśleliśmy, że będziemy szczęśliwi. Prawda jest taka, że ​​nie jesteśmy”.

Dlatego ludzie tacy jak Michael Kofi Esson próbują znaleźć równowagę.

Teraz, pod koniec drugiego roku studiów medycznych, Esen spędza całe dnie na nauce. Ale czasami późno w nocy nadal pisze wiersze, które kończą się tą myślą o tym, jak zarówno sztuka, jak i mózg tworzą własną wersję rzeczywistości.

Oszustwo jest sztuką.
Sztuka opanowana przez mózg.
Chociaż sztuka jest fałszywa,
To jest prawda o mózgu
Chociaż sztuka jest iluzją,
Taka jest rzeczywistość mózgu.
Mózg jest kłamstwem,
Kłamstwo jest tak piękne, że jest sztuką.

Esen ma nadzieję, że pewnego dnia napisze wiersze o pacjentach, których leczy. Na razie jest jeszcze widzem.

„Muszę z nimi porozmawiać. Ale koniec końców to oni idą do lekarza, nie do mnie” — mówi. „Kiedy już dojdę do tego punktu, myślę, że muszę wprowadzić pacjenta do wierszy”.

I przynieś trochę poezji swoim pacjentom.

Prawa autorskie 2023 NPR. Aby zobaczyć więcej, odwiedź https://www.npr.org.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *