Buntowniczy Putin odwiedza okupowany Mariupol, symbol ukraińskiego oporu

(CNN) Władimir włóż to Odwiedził okupowany przez Rosję Mariupol w pozornie prowokacyjnym posunięciu ogłoszonym przez Kreml zaledwie kilka dni po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał za nim nakaz aresztowania.

Zabrano tam Putina Mariupol helikopterem i zwiedzał okolice miasta samochodem, zgodnie z niedzielnym oświadczeniem Kremla.

Mówi się, że rosyjski przywódca zatrzymał się, aby porozmawiać z mieszkańcami dzielnicy Newski i twierdził, że został zaproszony do domu mieszkańca. Nie określił daty wizyty.

Wiadomość o wizycie pojawiła się po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakazy aresztowania Putina i rosyjskiej urzędnik Marii Lwowej Biełowej w związku z domniemanym planem deportacji ukraińskich dzieci do Rosji.

Wizyta może być postrzegana jako szczególnie prowokacyjna dla Ukraińców, ponieważ Mariupol od dawna jest symbolem oporu, w którym toczyły się jedne z najzacieklejszych walk od czasu inwazji Rosji w zeszłym roku.

Kreml powiedział, że Putin zbadał także wybrzeże Mariupola, odwiedzając klub jachtowy i budynek teatru.

Rosyjski wicepremier Marat Khosnullin szczegółowo rozmawiał z Putinem o „trwających pracach budowlanych i restauracyjnych” w mieście.

Kreml dodał, że Putin spotkał się w centrum dowodzenia specjalnej operacji wojskowej w Rostowie nad Donem.

W oświadczeniu dodano, że Putin wysłuchał wiadomości szefa Sztabu Generalnego, pierwszego wiceministra obrony Walerija Gierasimowa i wielu dowódców wojskowych.

MariupolTo miasto portowe nad Morzem Azowskim, położone w ukraińskim obwodzie donieckim i od maja 2022 roku znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Rosji.

tam było Mariupol Że siły rosyjskie zadały jedne z najgorszych ciosów, w tym atak Atak na oddział położniczy marca ubiegłego roku i Bombardowanie teatru Zmuszanie setek cywilów do szukania schronienia.

Mariupol stał się symbolem ukraińskiego oporu podczas tygodni bezlitosnych rosyjskich ataków w zeszłym roku. Słynne jest, że nawet gdy większość miasta padła, jego obrońcy z huty Azovstal opierali się tygodniami, zanim twierdza ostatecznie upadła.

READ  Początek strony Ukraińscy i amerykańscy przywódcy wojskowi spotykają się, aby omówić „pilne potrzeby” | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Analitycy obrony powiedzieli wcześniej CNN, że siły rosyjskie próbowały zrównać z ziemią Mariupol, aby uczynić miasto „łatwiejszym do utrzymania”.

Spośród 450 000 ludzi, którzy mieszkali w mieście przed wojną, więcej niż jedna trzecia faktycznie to zrobiła Wyjechać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *