Były chiński przywódca Hu Jintao niespodziewanie wyszedł z pokoju, gdy Kongres Partii Komunistycznej dobiegł końca


Hongkong
CNN

Były najwyższy chiński przywódca Hu Jintao został nieoczekiwanie wycofany z sobotniej ceremonii zamknięcia wielkiego spotkania rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej, w dramatycznym momencie podczas zwykle wysoce zaplanowanego wydarzenia.

79-letni Hu siedział na widocznym miejscu przy pierwszym stole w Wielkiej Sali Ludowej w Pekinie, obok swojego następcy, obecnego przywódcy Xi Jinpinga, kiedy podszedł do niego członek personelu, pokazując wideo ze spotkania.

Siadając, Hu zdawał się krótko rozmawiać z pracownikiem-mężczyzną, podczas gdy członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Li Zhanshu, który siedział po jego drugiej stronie, trzymał rękę na krześle za plecami Hu.

Wydawało się, że wstał po tym, jak podniósł go członek personelu, który ujął byłego przywódcę za ramię, podczas gdy Kong Shaoxun, zastępca dyrektora Biura Generalnego Partii Komunistycznej i szef jej sekretariatu, podszedł. Krótko rozmawiał z dwoma mężczyznami i początkowo wydawał się niechętny do wyjścia.

Następnie dwaj mężczyźni eskortowali go z miejsca, z pracownikiem trzymającym go za ramię, podczas gdy inni członkowie zespołu siedzący za głównym stołem patrzyli na niego. Okoliczności związane z wyjściem są niejasne.

Kiedy wychodził, widziano go, jak zatrzymywał się i wydawał się mówić coś do Xi, a następnie poklepał premiera Li Keqianga po ramieniu. Zarówno Xi, jak i Li wydawali się kiwać głowami. Nie było jasne, co Shi powiedział w swojej odpowiedzi.

Raz, gdy wciąż siedział, Shi wydawał się położyć rękę na dokumencie, do którego próbował sięgnąć, aby go przed tym powstrzymać.

W innym momencie, po tym, jak stał i kłócił się z dwoma mężczyznami, zanim wyszedł, Li Zhanshu wydawał się próbować wstać ze swojego miejsca, ale został skierowany w dół przez przeciągnięcie kurtki przez członka Stałego Komitetu Biura Politycznego Wang Huninga. siedząc obok niego.

READ  Izraelczycy gromadzą się w trzech miastach przeciwko reformom prawnym Netanjahu

Ho, który przeszedł na emeryturę w 2013 roku, w ostatnich latach cierpiał z powodu coraz gorszego stanu zdrowia publicznego. CNN zostało ocenzurowane na antenie w Chinach, kiedy poinformowało o wyjściu Hu Jintao ze spotkania w sobotę.

Ze względu na nieprzejrzystość chińskiej elitarnej polityki, partia raczej nie przedstawi publicznego wyjaśnienia nagłego odejścia Hu. Dramatyczny moment nie był nigdzie relacjonowany w chińskich mediach ani omawiany w chińskich mediach społecznościowych. Rozpętało to jednak burzę spekulacji za granicą.

Odejście Hu nastąpiło po tym, jak ponad 2000 delegatów z Kongresu ostemplowało nowych członków elitarnego Komitetu Centralnego Partii podczas specjalnej sesji i przyjęło zaproszenie delegatów do ratyfikowania sprawozdania z prac Partii podczas otwartej sesji dla dziennikarzy.

Nowo ogłoszony 205 członków Komitetu Centralnego nie obejmował Li Keqianga i innego członka Stałego Komitetu Wang Yanga, którzy są poddanymi Hu. Oznacza to, że żaden z nich nie zachowa swoich miejsc w Stałym Komitecie, najwyższym organie decyzyjnym partii, mimo że obaj mają 67 lat, czyli rok poniżej nieoficjalnego wieku emerytalnego. 69-letni Xi znalazł się na liście nowych członków KC.

Skład stałej komisji zostanie ujawniony w niedzielę, dzień po zakończeniu konferencji. Oczekuje się, że Xi, który jest powszechnie postrzegany jako umacniający swoją władzę poprzez eliminację rywali i osłabienie wpływów osób starszych, zostanie ponownie mianowany szefem partii w wyzywającym posunięciu i otoczy się sojusznikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *