Chińska Dolina Krzemowa w Shenzhen nakazuje produkcję, aby wstrzymać kontrolę nad Covid

Ludzie czekają w kolejce na próbki DNA w Szanghaju, Chiny, 12 marca 2022 r.

Przyszłe wydawnictwa | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

PEKIN – Chiny kontynentalne stoją w obliczu najgorszego wybuchu epidemii Covid-19 od czasu, gdy kraj ten zacieśnił pandemię w 2020 r., ponieważ główne miasta spieszą się z ograniczeniem działalności gospodarczej.

Shenzhen, największe miasto w centrum produkcyjnym prowincji Guangdong, poinformowało wszystkie firmy, które nie świadczą podstawowych usług publicznych o zawieszenie produkcji Lub pozwól pracownikom pracować z domu przez tydzień od poniedziałku.

Produkcja zatrzymana m.in. jabłko dostawca FoxconnKtóry powiedział w oświadczeniu dla CNBC, że jego fabryki w mieście pozostaną zamknięte, dopóki rząd nie zostanie powiadomiony.

Miasto, czasami nazywane w Chinach „Doliną Krzemową”, zamknęło transport publiczny i rozpoczęło trzecią rundę testów obejmujących całe miasto. Shenzhen zgłosił ponad 400 potwierdzonych przypadków od końca lutego.

Te liczby i liczba przypadków w Chinach bledną w porównaniu z innymi krajami. Jednak szybki wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich kilku dni skłonił władze lokalne do pośpiechu, aby opanować epidemię, ponieważ Chiny starają się utrzymać swoją strategię wolną od Covid.

Szanghaj, przybrzeżna stolica, w której znajduje się wiele zagranicznych firm i firm finansowych w Chinach, zamienił szkoły w zajęcia online. Niektóre dzielnice zostały zamknięte i przeprowadziły masowe testy, a mieszkańcy zwykle nie mogą wyjechać, dopóki wyniki nie będą negatywne.

W sobotę miasto poprosiło mieszkańców, aby nie opuszczali Szanghaju, chyba że jest to absolutnie konieczne. Od końca lutego wykryto ponad 600 potwierdzonych przypadków.

Prowincja Jilin w północnych Chinach zgłosiła w zeszły weekend nocny wzrost w ponad 1000 przenoszonych lokalnie przypadków nowego koronawirusa, co daje w tym miesiącu całkowitą liczbę ponad 2900 od niedzieli.

W sumie Chiny kontynentalne zgłosiły 1437 nowych potwierdzonych przypadków od niedzieli – tylko 100 przypisano podróżnym z zagranicy – ​​w sumie 8531 aktywnych przypadków przenoszonych lokalnie. To największa liczba od marca 2020 r. Nie zgłoszono żadnych nowych zgonów.

READ  Papież Franciszek: były papież Benedykt jest „bardzo chory”

W ciągu ostatnich kilku tygodni Hongkong, specjalny region administracyjny po drugiej stronie granicy z Shenzhen, zmagał się z ponownym pojawieniem się przypadków Covid. Według Our World in Data region ma najwyższą na świecie liczbę nowych zgonów związanych z Covid na milion osób.

Wybuch epidemii w Hongkongu wynika z wysoce zakaźnego wariantu omikronu, który od tego czasu rozprzestrzenił się na kontynent.

Miasto Pekin w pogotowiu

Stolica, Pekin, poinformowała w niedzielę, że zidentyfikowała sześć źródeł transmisji najnowszej liczby spraw miejskich, z których większość została zgłoszona w centrum miasta i wschodnich częściach miasta. Lokalne władze powiedziały, że nikt, kto wróci do Pekinu, nie powinien brać udziału w spotkaniach przez siedem dni po przyjeździe.

Przez kilka miesięcy w stolicy obowiązywała jedna z najsurowszych w kraju zasad kontroli COVID-19. Podróżni muszą wykazać negatywny wynik testu Covid wykonany na 48 godzin przed wjazdem do Pekinu i przystąpić do kolejnego testu w ciągu 72 godzin od przybycia. Jeśli ich 14-dniowa historia podróży wykaże, że odwiedzili obszar z potwierdzonym przypadkiem, nie zostaną wpuszczeni do miasta.

Po pojawieniu się Covid-19 w Wuhan pod koniec 2019 r. Chiny kontynentalne zamknęły w lutym 2020 r. ponad połowę kraju, aby opanować epidemię. W kraju wirus został opanowany w ciągu kilku tygodni, ale Covid rozprzestrzenił się za granicę w globalnej pandemii.

Według danych Johnsa Hopkinsa od poniedziałku Korea Południowa, a następnie Niemcy, miały najwyższą liczbę nowych przypadków w ciągu 28 dni, odpowiednio 5,2 i 4,8 miliona. Stany Zjednoczone odnotowały najwyższą liczbę zgonów, ponad 967 000 od poniedziałkowego poranka czasu pekińskiego.

Zero-Covid nie zniknie

Chiny kontynentalne od dwóch lat utrzymują ścisłą politykę „bez COVID”. Ograniczenia w podróży i możliwość nagłych przestojów wpłynęły na krajową turystykę i przedsiębiorstwa usługowe, powodując niższe wydatki konsumentów.

Doroczne posiedzenie parlamentarne, które zakończyło się w piątek, nie wykazało, że rząd centralny planuje złagodzić swoją politykę kontrolowania wirusa Covid, chociaż oficjalne oświadczenia w ostatnich miesiącach dodały terminy, takie jak „dynamiczny”.

Wicepremier Sun Chunlan powiedział na sobotnim spotkaniu rządowym dotyczącym kontroli epidemii, że kraj powinien nadal przestrzegać „dynamicznej” polityki zakazu rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 i że należy podjąć wszelkie środki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa na dużą skalę. ponowne pojawienie się wirusa.

Jej uwagi, relacjonowane przez państwowe media, zakończyły się wezwaniem do utorowania drogi do wielkiego spotkania rządzącej Komunistycznej Partii Chin jeszcze w tym roku. Oczekuje się, że podczas spotkania prezydent Chin Xi Jinping otrzyma bezprecedensową trzecią kadencję.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Porzucenie Zero Covid „może być teraz postrzegane jako potwierdzenie, że strategia nie zadziałała w pierwszej kolejności”, powiedział główny ekonomista Nomura ds. Chin, Ting Lu, w notatce z piątku.

„Następne 12 miesięcy to krytyczny okres dla zmiany przywództwa raz na dekadę, co skłania liderów wyższego szczebla do trzymania się status quo, aby uniknąć popełniania błędów politycznych” – powiedział. „Zdjęcia kilku pacjentów z Covid w Hongkongu leczonych poza przepełnionymi szpitalami przekonały chińskich urzędników i opinię publiczną, że ZCS jest jedynym realnym rozwiązaniem w Chinach na koronawirusa”.

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom opublikowało badanie w listopadzie Powiedział, że przejście na strategię współistnienia w innych krajach prawdopodobnie doprowadziłoby do setek tysięcy nowych codziennych przypadków i zniszczyłoby krajowy system medyczny.

Ale Lu powiedział, że koszty ekonomiczne strategii zerowej Covid rosną, podczas gdy korzyści maleją.

Powiedział: „Wśród serii blokad i zakazów podróżowania po Chinach coraz więcej ludzi czuje się zmęczonych, wyczerpanych, bez pracy lub bez pracy i wyczerpało swoje oszczędności do poziomu, w którym muszą ciąć wydatki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *