Chiński eksport spadł najbardziej od trzech lat, ponieważ światowa gospodarka załamała się

BEIJING (Reuters) – Chiński eksport skurczył się w zeszłym miesiącu w najszybszym tempie od wybuchu epidemii COVID-19 trzy lata temu, ponieważ słabnąca gospodarka światowa wywierała rosnącą presję na chińskich decydentów, aby podjęli nowe środki stymulacyjne.

Dynamika ożywienia po pandemii w Chinach po szybkim odbiciu w pierwszym kwartale osłabła, a analitycy obniżają obecnie swoje prognozy dla gospodarki na resztę roku, ponieważ produkcja fabryczna spada w obliczu utrzymującego się słabego globalnego popytu.

Dane z chińskiego urzędu celnego w czwartek pokazały, że przesyłki wychodzące z drugiej co do wielkości gospodarki świata spadły gorzej niż oczekiwano o 12,4% rok do roku w czerwcu, po spadku o 7,5% w maju.

Import spadł o 6,8%, większy niż oczekiwano spadku o 4,0% i spadku o 4,5% z poprzedniego miesiąca.

Grafika Reutera

„Globalny spadek popytu na surowce będzie nadal odbijał się na eksporcie” – powiedział Zichun Huang, chiński ekonomista w Capital Economics.

„Ale dobrą wiadomością jest to, że najgorszy spadek popytu zagranicznego może już być za nami” – dodała.

Grafika Reutera

Lv Daliang, rzecznik Generalnej Administracji Ceł, obwiniał za słabe wyniki eksportu „słabe globalne ożywienie gospodarcze, spowolnienie światowego handlu i inwestycji oraz rosnący unilateralizm, protekcjonizm i geopolitykę”, w uwagach na konferencji prasowej w Pekinie.

Eksport do Stanów Zjednoczonych – najważniejszego miejsca docelowego dla chińskich towarów – wśród głównych partnerów handlowych spadł w pierwszej połowie roku, gdy eskalowały napięcia dyplomatyczne związane z technologią chipów i innymi kwestiami, podczas gdy eksport do Rosji gwałtownie wzrósł, choć w tempie ok. skromny poziom.

Eksport stanowi około jednej piątej gospodarki, a poobijany sektor nieruchomości około jednej trzeciej, więc perspektywy Chin na szybkie ożywienie po przestojach związanych z COVID, które uderzyły w gospodarkę w 2022 r., przygasły.

Rząd wyznaczył skromny cel wzrostu PKB na poziomie około 5% na ten rok, znacznie przekraczając ubiegłoroczny cel.

READ  Manchin naciska na odroczenie ulg podatkowych dla samochodów elektrycznych

„Miękki eksport i presja deflacyjna zwiększą wezwania do bodźców, ale nie sądzę, aby skala wsparcia była masowa” – powiedział Xu Tianchen, główny ekonomista w Economist Intelligence Unit.

Dodał: „Wynika to z ograniczeń finansowych rządu, które potrzebują więcej pożyczek, aby sfinansować większe wydatki”.

nacisk na stymulację

Chiński premier Li Qiang, który objął urząd w marcu ubiegłego roku, obiecał wdrożyć środki polityczne w celu zwiększenia popytu i ożywienia rynków, ale ogłoszono niewiele konkretnych kroków, a inwestorzy stają się niecierpliwi.

Chiński juan spadł w stosunku do dolara po opublikowaniu danych, ale analitycy twierdzą, że dalsze osłabienie waluty powinno być ograniczone, ponieważ inwestorzy skupiają się na spotkaniu Biura Politycznego w przyszłym miesiącu i wszelkich możliwych środkach stymulujących gospodarkę.

„Głównym pytaniem w ciągu najbliższych kilku miesięcy jest to, czy popyt krajowy może się odbić bez większego bodźca”, powiedział Zhiwei Zhang, główny ekonomista w Pinpoint Asset Management.

Aktywność fabryk w Chinach skurczyła się w ostatnich miesiącach, podczas gdy ceny konsumpcyjne balansowały w czerwcu na krawędzi deflacji, a ceny producenta spadły w najszybszym tempie od ponad siedmiu lat.

Chiński import półprzewodników spadł w czerwcu o 13,6%, wolniej niż spadek o 15,3% w maju, ale wskazuje to na ograniczony apetyt chińskich producentów komponentów na reeksport wyrobów gotowych.

Popyt na surowce również wykazywał oznaki osłabienia, przy czym import miedzi spadł w czerwcu o 16,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.

(Raport Joe Casha i Elaine Zhang); Pod redakcją Edmunda Kellmana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Joe Cash informuje o sprawach gospodarczych Chin, obejmując krajową politykę fiskalną i monetarną, kluczowe wskaźniki gospodarcze, stosunki handlowe i rosnące zaangażowanie Chin w krajach rozwijających się. Przed dołączeniem do agencji Reuters pracował nad polityką handlową Wielkiej Brytanii i UE w regionie Azji i Pacyfiku. Gu studiował chiński na Uniwersytecie Oksfordzkim i pochodzi z mandaryńskiego…

READ  Globalne perspektywy gospodarcze słabną, gdy wojna i epidemie rzucają cień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *