Chiński minister dąży do normalnych stosunków z Indiami, Delhi twierdzi, że najpierw łagodzi napięcie graniczne

NEW DELHI (Reuters) – Indie stwierdziły, że stosunki z Chinami nie mogą być normalne, dopóki ich siły nie wycofają się od siebie na spornej granicy, ale Pekin osiągnął w piątek notę ​​pojednawczą podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w New Delhi.

Oba kraje rozmieściły tysiące żołnierzy do granicy na dużych wysokościach, odkąd w czerwcu 2020 r. w walkach wręcz zginęło 20 indyjskich żołnierzy i czterech chińskich żołnierzy na północ od regionu Ladakh w Himalajach. Rozmowy między starszymi oficerami wojskowymi nie poczyniły większych postępów . Czytaj więcej

„Byłem bardzo szczery w rozmowach z chińskim ministrem spraw zagranicznych, zwłaszcza w przekazywaniu naszych patriotycznych uczuć” – powiedział indyjski minister spraw zagranicznych Subramaniam Jaishankar po swoim trzygodzinnym spotkaniu z Wang Yi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Tarcia i napięcia wynikające z chińskich rozmieszczeń od kwietnia 2020 r. nie można pogodzić z normalnymi stosunkami między dwoma sąsiadami”.

W oświadczeniu Wang powiedział, że Chiny i Indie powinny współpracować na rzecz promowania pokoju i stabilności na całym świecie.

„Obie strony… powinny umieścić różnice w kwestii granic na właściwej pozycji w stosunkach dwustronnych i trzymać się właściwego kierunku rozwoju stosunków dwustronnych” – powiedział.

„Chiny nie dążą do tak zwanej „jednobiegunowej Azji” i szanują tradycyjną rolę Indii w regionie. Cały świat zwróci uwagę, gdy Chiny i Indie będą pracować obok siebie”.

Jaishankar, były ambasador w Pekinie, powiedział, że Indie nie poinformowały o wizycie Wanga przed jego przybyciem do stolicy pod koniec czwartku, na prośbę Chin.

Wang spotkał indyjskiego doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego, Ajita Dovala, który również lobbował za deeskalacjią na granicy.

Nie było od razu jasne, czy Indie zaoferowały wycofanie swoich sił, jeśli zrobią to Chiny.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu z soboty poinformowało, że Wang wezwał do jak najszybszego przeniesienia kwestii granic ze stanu wyjątkowego do normalnej administracji.

READ  Wybory we Włoszech 2022: Gruzja Meloni ma zostać najbardziej prawicowym premierem w kraju od czasów Mussoliniego – sondaż dotyczący wyjścia

W oświadczeniu dodano, że obie strony zgodziły się przyspieszyć rozwiązanie pozostałych kwestii, odpowiednio zarządzać sytuacją w terenie i unikać nieporozumień i przeliczeń.

Wang i Jaishankar omówili również podejście swoich krajów do rozwiązania kwestii inwazji Rosji na Ukrainę.

„Oboje zgodziliśmy się, że ważne jest natychmiastowe zawieszenie broni, a także powrót do dyplomacji” – powiedział Jaishankar.

Zarówno Indie, jak i Chiny traktują Rosję jako przyjaciela i odrzucają zachodnie wezwania do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą Rosja nazywa „specjalną operacją wojskową”.

Wang, który odwiedził Pakistan i Afganistan na początku tego tygodnia, ma udać się w piątek do Himalajskiego Nepalu na energiczną wycieczkę po Azji Południowej, gdzie Chiny próbują zwiększyć swoje wpływy.

Przed swoim przybyciem Wang upomniał się w Indiach za swoje oświadczenia w Pakistanie dotyczące spornego Kaszmiru, regionu z większością muzułmańską, z których każdy był częściowo rządzony, ale w pełni objęty roszczeniami, w kwestii, w której Chiny ogólnie popierają swojego bliskiego sojusznika, Pakistan. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Krishna In Das, Sanjeev Migliani i Devgyot Ghoshal w New Delhi oraz Yu Lun Tian w Pekinie; Dodatkowa sprawozdawczość CK Nayaka. Montaż przez Clarence Fernandez, Philippa Fletcher i Lincoln Fest

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *