Chiny debatują nad budżetem wojskowym, jednocześnie ostrzegając przed eskalacją zagrożeń

Źródło obrazu, AFP za pośrednictwem Getty Images

Chiny twierdzą, że zwiększą w tym roku wydatki wojskowe o ponad 7%, jednocześnie ostrzegając przed „eskalacją” zagrożeń.

Zostało to ogłoszone w pieczątkowym parlamencie, Narodowym Kongresie Ludowym (NPC), który ma potwierdzić trzecią kadencję prezydenta Xi Jinpinga.

Budżet wojskowy Pekinu – około 225 miliardów dolarów (186 miliardów funtów) – jest przyćmiony czterokrotnie większym budżetem Stanów Zjednoczonych.

Jednak analitycy uważają, że Chiny nie doceniają, ile wydają na obronę.

W ciągu ostatniej dekady budżet obronny Chin rósł o około 10% każdego roku, osiągając najwyższy poziom 12,2% w 2014 r.

Ustępujący premier Li Keqiang napisał w swoim oświadczeniu, że „zwiększają się zewnętrzne wysiłki mające na celu powstrzymanie i kontrolowanie Chin”.

„Siły zbrojne muszą zintensyfikować szkolenie i gotowość wojskową” – napisał.

Podczas spotkania ogłoszono również, że Chiny będą kontynuować swój cel wzrostu gospodarczego, który w tym roku został obniżony do około 5%.

Corocznie odbywają się dwie sesje, zwane spotkaniami.

Ale tegoroczne sesje są szczególnie ważne, ponieważ od delegatów oczekuje się przekształcenia kilku kluczowych instytucji partii komunistycznej i państwa.

Spotkanie NPC w tym tygodniu sformalizuje również przywództwo Xi w kraju, ponieważ zostaje on wybrany na prezydenta Chin i szefa sił zbrojnych.

Wzrost wydatków wojskowych pojawia się, gdy pan Xi radzi sobie z pogarszającymi się stosunkami z USA w związku z wojną na Ukrainie i niedawną sagą o balonach szpiegowskich, pomimo jego uścisku z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem.

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie ostrzegali, że Chiny mogą zaatakować Tajwan w nadchodzących latach. Chiny nadal wykazują rosnącą siłę militarną, w tym poprzez wystrzeliwanie rakiet balistycznych w powietrze i morza wokół Tajwanu.

NPC wyznaczy również nowego premiera, chiński odpowiednik premiera, który tradycyjnie nadzoruje wykonawcze aspekty gospodarki i zarządzania.

Oczekuje się, że Li Qiang, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników pana Xi, przejmie tę rolę.

Dwie sesje w Chinach: podstawy

  • W Pekinie odbywają się dwie sesje Coroczne spotkania Chiński organ ustawodawczy i najwyższy polityczny organ doradczy, który skupia tysiące delegatów z całego kraju
  • The Narodowy Kongres Ludowy Teoretycznie odpowiednikiem najpotężniejszego organu państwowego w kraju jest parlament. W efekcie działa jako organizacja pieczątka dla rządzącej Komunistycznej Partii Chin, uchwalając kluczowe prawa dotyczące już podjętych decyzji.
  • The Chińska Ludowa Polityczna Konferencja Konsultacyjna Nie mając realnej władzy ustawodawczej (CPPCC), skupia swoich członków z różnych warstw społecznych. Ich dyskusje są godne uwagi ze względu na pojawiające się problemy społeczne i gospodarcze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *