Cielę orki, które przez ponad miesiąc utknęło w jeziorze Kolumbii Brytyjskiej, pływa samotnie

Chad Hipolito/The Canadian Press/AP

Dwuletnia samica orki pływa w Little Espinosa Inlet w pobliżu Zeballos w Kolumbii Brytyjskiej, piątek, 19 kwietnia 2024 r.CNN

Cielę orki, które zmarło Ponad miesiąc w bezczynności Według Ehattesaht First Nation wypłynęła samotnie z odległego jeziora na wyspie Vancouver u zachodniego wybrzeża Kanady w piątek wczesnym rankiem.

Najwyraźniej uwięziony ssak przyciągnął uwagę mediów, zaniepokojenie lokalnych agencji i doprowadził do kilku nieudanych prób ratunkowych.

W piątek w końcu spełniły się nadzieje ratowników, że cielę samo odejdzie. Po wieczornym karmieniu cielęcia niewielka załoga z Fisheries and Oceans Canada oraz Ehattesaht First Nation obserwowała, jak wynurza się z wody i bawi się, a następnie przepływa pod mostem i wynurza się przez zatokę podczas przypływu o 2:30 w nocy – podaje DPA. Komunikat prasowy wydany przez Ehattesaht First Nation.

Mała orka, którą miejscowi nazywają „Odważnym małym łowcą” lub „Kʷiisaḥiʔis” w języku Pierwszego Narodu Ehattesaht, utknęła w jeziorze Zeballos podczas podróży z ciężarną matką. Matka orka została uwięziona na mierzei w płytkich wodach jeziora i zmarła 23 marca.

Jak napisano w oświadczeniu, gdy cielę wypłynęło z zatoki, zespół odnalazł je później w Espinosa Inlet i śledził je z daleka w kierunku Esperanza Inlet. Z oświadczenia wynika, że ​​zespoły ratownicze będą zachęcać ją do wypłynięcia w stronę otwartego oceanu.

Ratownicy mają nadzieję, że rodzina cielęcia będzie teraz mogła usłyszeć jej wołania, dzięki czemu będzie mogła ponownie połączyć się ze swoją kapsułą „przy jak najmniejszej interakcji z człowiekiem” – czytamy w oświadczeniu.

„Wkraczamy teraz w nową fazę i choć zespół jest zachwycony, liczba patroli zostanie zwiększona i zostaną podjęte środki ochronne, aby nie miały one kontaktu z łodziami ani ludźmi” – oznajmiło Pierwsze Naród Ehattesaht.

CNN skontaktowało się z Fisheries and Oceans Canada w celu uzyskania dodatkowych informacji.

READ  Wiadomości o wojnie rosyjsko-ukraińskiej: Aktualizacje na żywo

Orki – znane również jako orki – występują we wszystkich oceanach świata. Według Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej. Są bardzo towarzyskie, żyją w grupach rodzinnych liczących do 20 lub więcej wielorybów. Według agencji cielęta zwykle pozostają z matkami przez pierwsze dwa lata życia.

W komunikacie prasowym Pierwszy Naród Ehatsaht podkreślił silne powiązania między „światem duchów, światem zwierząt i ludźmi, którzy przez cały czas przebywali na lądzie i wodzie”.

„Takie wydarzenia mają głębsze znaczenie, a moment jej odejścia będzie przemyślany, omawiany i odczuwany przez przyszłe pokolenia” – czytamy w oświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *