Co inwazja Rosji na Ukrainę będzie oznaczać dla rynków, ponieważ Biały Dom ostrzega, że ​​atak może nadejść „w każdej chwili”

W piątek inwestorzy posmakowali szoku rynkowego, jaki mógłby nastąpić, gdyby Rosja dokonała inwazji na Ukrainę.

Iskra pojawiła się, gdy Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, w piątek po południu ostrzegł Rosję Ukraina może zostać zaatakowana „każdy dzień teraz”, Gdy rosyjskie wojsko jest gotowe do rozpoczęcia inwazji, jeśli rozkaże to prezydent Rosji Władimir Putin.

Akcje amerykańskie przedłużyły wyprzedaż aby zakończyć ostro niżej, z Dow Jones Industrial Average,
-1,43%
Drop ponad 500 punktów i S&P 500 SPX,
-1,90%
zlew 1,9%; Kontrakty terminowe na ropę CL.1,
+ 0,86%
Podskoczyła do najwyższego poziomu od siedmiu lat, gdy cena ropy naftowej wyniosła 100 dolarów za baryłkę. Runda kupna tradycyjnych bezpiecznych aktywów spowodowała spadek rentowności obligacji skarbowych, podczas gdy ceny złota, dolara amerykańskiego i japońskiego jena wzrosły.

Putin i prezydent USA Joe Biden mieli w sobotę rozmawiać telefonicznie, próbując rozładować napięcie.

Analitycy i inwestorzy dyskutowali o trwałych skutkach inwazji na rynki finansowe. Oto, co powinni wiedzieć inwestorzy.

Ceny energii wzrosną

Oczekuje się, że ceny energii wzrosną w przypadku inwazji, a cena ropy naftowej prawdopodobnie przekroczy próg 100 USD za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku.

„Myślę, że gdyby doszło do wojny między Rosją a Ukrainą, 100 dolarów za baryłkę byłoby prawie gwarantowane” – powiedział MarketWatch Phil Flynn, analityk rynku w Price Futures Group. kontrakty terminowe na ropę naftową CL00 w USA,
+ 0,86%

CLH22,
+ 0,86%
Zamknął się w piątek na najwyższym od siedmiu lat poziomie 93,10 USD, podczas gdy ropa Brent, BRN00,
+ 0,70%

BRNJ22,
+ 0,70%i
Globalny indeks zamknął się ceną 94,44 USD za baryłkę.

„Prawdopodobne jest, że będziemy silnie rosnąć, a następnie spadać. Region 100 USD za baryłkę jest najbardziej prawdopodobny, ponieważ zapasy są mniejsze niż w latach, zauważając, że piątkowy miesięczny raport Międzynarodowej Agencji Energii ostrzega, że ​​rynek ropy naftowej jest zbliżające się dokręcenie sprawia, że ​​wszelkie możliwe zakłócenia w dostawach „To wszystko jest bardziej złowieszcze”.

READ  Dubaj ogłasza budowę największego budynku lotniska na świecie kosztem 35 miliardów dolarów Wiadomości lotnicze

Poza ropą naftową, rola Rosji jako głównego dostawcy gazu ziemnego do Europy Zachodniej może spowodować wzrost cen w regionie. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe ceny energii w Europie i na całym świecie byłyby najbardziej prawdopodobnym sposobem, ponieważ rosyjska inwazja podsyciłaby niestabilność na rynkach finansowych, twierdzą analitycy.

Rezerwa Federalna a podróż jakościowa

Papiery skarbowe są jednymi z najpopularniejszych przystani dla inwestorów w okresach niepewności geopolitycznej, więc nie było niespodzianką, że rentowności spadały wzdłuż krzywej w piątek po południu. Rentowności obligacji skarbowych, które poruszają się w przeciwnym kierunku do cen, były podatne na spadek po wzroście w czwartek w następstwie gorętszego niż oczekiwano styczniowego raportu o inflacji, w którym inwestorzy podnieśli stopy procentowe przez Rezerwę Federalną, zaczynając od potencjalnego zmniejszenia o połowę. Punkt podniesienia w marcu.

Analitycy i inwestorzy dyskutowali o tym, jak walki na Ukrainie mogą wpłynąć na plany Rezerwy Federalnej dotyczące zacieśnienia polityki pieniężnej.

Jeśli Ukraina zostanie zaatakowana, Jay Hatfield, dyrektor ds. inwestycji w Infrastructure Capital Management, powiedział w e-mailu, że „dodaje to większej wiarygodności naszemu poglądowi, że Fed będzie bardziej gołębi niż obecnie sądzi rynek, ponieważ wojna sprawi, że perspektywy będą bardziej niepewny.” uwagi.

Inni argumentowali, że wyższe ceny energii prawdopodobnie potwierdzą obawy Fed o inflację.

Akcje i geopolityka

Wynikająca z tego niepewność i zmienność mogą doprowadzić do dalszego gwałtownego spadku cen akcji w najbliższym czasie, ale analitycy zauważyli, że amerykańskie akcje stosunkowo szybko znoszą wstrząsy geopolityczne.

„Nie można lekceważyć tego, co dzisiejsze wiadomości mogą oznaczać dla tej części świata i ludzi, których one dotyczą, ale z inwestycyjnego punktu widzenia musimy pamiętać, że historycznie ważne wydarzenia geopolityczne nie zmieniły zbytnio akcji” – powiedział Ryan Dettrick, główny strateg rynkowy w LPL Financial. , w notatce, odnosząc się do poniższego wykresu:

Finanse LPL

W rzeczywistości wniosek z minionych kryzysów geopolitycznych może być taki, że lepiej nie sprzedawać w panice, Napisane przez Marka Hulberta, Marka Hulberta we wrześniu.

Przytoczył dane zebrane przez Ned Davis Research badające 28 najgorszych kryzysów politycznych lub gospodarczych w ciągu sześciu dekad przed atakami z 11 września w 2001 roku. W 19 przypadkach Dow był wyższy sześć miesięcy po rozpoczęciu kryzysu. Średni sześciomiesięczny wzrost po wszystkich 28 kryzysach wyniósł 2,3%. W następstwie 11 września, który spowodował zamknięcie rynków na kilka dni, Dow spadł o 17,5% do najniższego poziomu, ale powrócił do notowań powyżej poziomu z 10 września do 26 października, sześć tygodni później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *