Internetowe satelity SpaceX rozbiły się po niewielkiej burzy słonecznej

Ale w zeszłym tygodniu, kiedy SpaceX został znokautowany dzień po wystrzeleniu ich 40 małych satelitów komunikacyjnych Starling, zobaczyli dziwny szokujący wpływ naładowanych cząstek wyrzuconych w kosmos. Ta strata może kosztować firmę miliony dolarów. Starling w końcu będzie miał dziesiątki tysięcy małych satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Jeden krok Komunikat prasowy SpaceXSpośród 49 satelitów Starling, 40 już ponownie weszło w atmosferę lub weszło po napotkaniu burzy geomagnetycznej 4 lutego. Satelita Marynarka Wojenna zamierza sprowadzić Niski koszt internetu Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego na Florydzie uruchomiło usługę na dalekie zakątki planety 3 lutego. Satelity nie powinny uderzać w ziemię podczas tworzenia gruzu lub ponownego wchodzenia, ale zamiast tego zostaną spalone podczas ognistego powrotu, podała firma.

Jim Span, szef meteorologii kosmicznej w dziale heliofizyki NASA, powiedział: „Po raz pierwszy tak wiele statków kosmicznych zostało zaatakowanych jednocześnie., Studiuje fizykę słońca.

Span powiedział, że NASA i Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) analizowały dokładną naturę zdarzenia, które spowodowało problem, ale warunki nie wydawały się szczególnie dobre.

Sty. 30-go Obserwowano satelity Słońce Koronalne wyładowanie masowe – Wyładowanie materiału plazmowego i magnetycznego. Strumień został skierowany w kierunku Ziemi i dotarł 2 lutego, wywołując niektóre sceny zorzy polarnej w Ameryce Północnej, jak pokazano powyżej.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. To właściwa pora – powiedziała Tamita Skow, naukowiec z Aerospace Corp.

Burze geomagnetyczne są szacowane na dużą skalę G1 do G5 Według NOAA, ale Skov powiedział, że burza nie osiągnęła minimalnego poziomu burzy G1 – „tylko aktywne warunki”. „Widzimy wiele takich burz, które zdarzają się raz w tygodniu.

READ  Balandir, Rivian, Uber i wiele innych

Jednak nadchodziła kolejna burza słoneczna, ku zaskoczeniu naukowców.

„Zasadniczo mieliśmy wizję, co oznacza, że ​​patrzymy na słońce z ziemi i widzimy zbliżającą się do nas strukturę” – powiedział Skow. „Ale jeśli inne rzeczy są ukryte wewnątrz lub za tą strukturą, bardzo trudno jest to zrobić lub zracjonalizować”.

Kiedy SpaceX wystrzelił swoje satelity na orbitę 3 lutego, wiał druga burza. Burza otrzymała ocenę G1, która była silniejsza niż pierwsza, ale stosunkowo słaba.

Skove powiedział jednak, że skutki następnych dwóch burz podniosą lub zwiększą ziemską atmosferę.

Pomyśl o ziemskiej atmosferze jak o oponie rowerowej, powiedział Scove. Kiedy uderzyła pierwsza burza słoneczna, jej pole magnetyczne pchnęło prądy, aby przemieścić ziemską atmosferę i cząstki w jednym kierunku. ten Ruch Kontynuowane przez prawie dzień.

Jednak kiedy uderzyła druga niespodziewana burza słoneczna, miała odwrócić ruch górnej warstwy atmosfery Ziemi, powiedział Skow. Modele tarcia i energii obu przeciwstawnych sił emitowały więcej ciepła niż oczekiwano – podobnie do ciepła tarcia emitowanego, gdy zatrzymasz poruszającą się oponę rowerową ręką i spróbujesz ją odzyskać.

„Twoja atmosfera bardzo się rozszerza, gdy musisz ją obracać. Skowe regularnie publikuje również kosmiczne prognozy pogody Kanał Youtube.

NASA i NOAA wciąż pracują nad analizą danych i uzyskaniem pełnego zrozumienia zdarzenia, ale dodał, że od pierwszego zdarzenia, które pomogło nadać priorytet środowisku przed nadejściem burzy G1, mogło dojść do niewielkiego rozwoju.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. To ani atrakcyjne, ani poważne” – powiedział Hiszpan.

Drugi huragan wylądował w kilku częściach świata, od granicy kanadyjsko-amerykańskiej po Wielką Brytanię.

W swoim komunikacie prasowym SpaceX powiedział, że burze ocieplają atmosferę i zwiększają gęstość atmosfery na wysokościach, na których występuje burza magnetyczna.

READ  Czy ktoś wygrał Powerball? Zwycięskie liczby na sobotę, 23 grudnia

„Ziemskie burze magnetyczne, kiedy energia słoneczna wchodzi w środowisko pola magnetycznego Ziemi, zmienia górną atmosferę. … jego gęstość się zmienia ”- powiedziała Elizabeth McDonald, meteorolog kosmiczny NASA. „Kiedy do atmosfery dostaje się dużo cząstek, powoduje to zwiększoną przyczepność.

Według komunikatu prasowego SpaceX przyczepność była o 50 procent wyższa niż podczas poprzednich wystrzeliwanych satelitów. Zespół Starling nakazał satelitom przejście w tryb bezpieczny, aby zminimalizować efekt, ale zwiększona przyczepność uniemożliwiła im wyjście z trybu bezpiecznego w celu zainicjowania manewrów wejścia na właściwą orbitę.

McDonald powiedział, że warunki atmosferyczne w jakiś sposób doprowadziły do ​​„doskonałej burzy”. Moment przepływu promieniowania słonecznego oraz wpływ burzy na górną warstwę atmosfery Ziemi zwiększył przyczepność. Powiedział jednak, że nie jest niczym niezwykłym, że dwie burze geomagnetyczne występują jedna po drugiej.

„Bardzo niska wysokość satelitów Starling jest niezwykła” – powiedział.

SpaceX powiedział, że satelity krążą na wysokości 130 mil nad Ziemią. Perygeum Na swojej orbicie), jednak jest mniej niż oczekiwano na orbicie stabilnej, powiedział Skow. Im niższa wysokość, tym wyższa gęstość cząstek.

Scove powiedział Projekt Satelity również nie pomogły zmniejszyć przyczepności. Satelity to, co ciekawe, małe, stosunkowo duże panele słoneczne – przepis na trakcję w miarę rozszerzania się atmosfery. Wyobraź sobie jedną z tych plastikowych zabawek Army Man używającą spadochronu.

READ  Sąd Najwyższy zakazuje kontrowersyjnej ustawy o mediach społecznościowych w Teksasie

Starling nie napotkał tak gęstej atmosfery podczas poprzednich wystrzeleń, ale poprzednie satelity były wystrzeliwane na Słońce w bardzo różnych warunkach. Mniej więcej co 11 lat orientacja pola magnetycznego Słońca zmienia się i Aktywność nabiera i zmniejsza się. System Starling wszedł w tryb online, gdy słońce zaszło podczas niskiej aktywności zwanej minimum słonecznym. Ostatnio słońce zaczęło wchodzić w okres maksymalnej aktywności, zbliżając się do maksimum słońca.

„Ponieważ słońce jest tak ciche, a technologia ta ewoluowała w ciągu ostatnich kilku lat, po raz pierwszy zastosowaliśmy taką technologię w tym nowym środowisku” – powiedział Span.

Według kosmicznych meteorologów oczekuje się, że aktywność Słońca wzrośnie, osiągając szczyt słoneczny do 2025 roku. Span powiedział, że w przeszłości zdarzały się intensywne burze magnetyczne, gdy maksimum słońca zmniejszało się po jego szczycie – co oznacza, że ​​inżynierowie Starlinga muszą nauczyć się, jak dostosowywać system do tych warunków przez lata.

Założyciel SpaceX Elon Musk i Skowe opowiedzieli o burzy z 4 lutego. Zobaczę więcej.”

W rzeczywistości w ciągu tygodnia od ostatniego startu Starling astronomowie na całym świecie widzieli kilka zorzy polarnych, gdy kolejna burza G1 przybywa na Ziemię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *