Co najmniej 3 rosyjskie śmigłowce wojskowe zostały wysadzone podczas ukraińskiego nalotu na lotnisko w Chersoniu

Zdjęcie satelitarne pokazuje smugę dymu unoszącą się z międzynarodowego lotniska w Chersoniu we wtorek 15 marca. Po powiększeniu zdjęcia pokazują kilka helikopterów w płomieniach. (Planeta Labs, BBC)

Nowe zdjęcia satelitarne z Planet Labs pokazały, że we wtorek armia ukraińska zniszczyła kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych na międzynarodowym lotnisku w Chersoniu.

Na zdjęciu satelitarnym widać było duże pióropusz czarnego dymu unoszący się nad lotniskiem, gdy kilka helikopterów zapaliło się.

W powiększonej części obrazu widać płonące helikoptery.
W powiększonej części obrazu widać płonące helikoptery. (Planeta Labs, BBC)

Jest to najbardziej niszczycielski atak armii ukraińskiej na rosyjskie helikoptery w czasie wojny, w którym co najmniej trzy rosyjskie helikoptery zostały spalone lub zniszczone na lotnisku.

Pojazdy wojskowe widziane w pobliżu lotniska również zostały trafione.

Nad lotniskiem uniosła się wielka chmura dymu.
Nad lotniskiem uniosła się wielka chmura dymu. (z telegramu)

Inne zdjęcie wykonane przez drona przelatującego nad pobliską wioską Kumisani również pokazuje duże pióropusze dymu unoszące się z lotniska.

CNN zlokalizowało i zweryfikowało obraz.

Atak wojskowy na lotnisko został wybrany przez NASA System Informacji Zarządzania Zasobami Pożarowymi (FIRMS), który śledzi główne pożary na całym świecie.

Według danych sensorycznych zebranych przez FIRMS, strajk wojskowy miał miejsce około 13:42 czasu lokalnego.

Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies pokazuje kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych siedzących w poniedziałek na płycie lotniska.
Zdjęcie satelitarne firmy Maxar Technologies pokazuje kilka rosyjskich śmigłowców wojskowych siedzących w poniedziałek na płycie lotniska. (Technologie Maxara)

W poniedziałek zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies pokazały szereg rosyjskich śmigłowców wojskowych na pasie startowym międzynarodowego lotniska w Chersoniu. W okolicy widziano także dziesiątki pojazdów wojskowych.

READ  5 lotniskowców gotowych do współpracy w Europie w ramach ćwiczeń NATO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *