Co oznacza „LTE” w telefonie?

Studio Proxima / Shutterstock.com

Ciekawi Cię ikona LTE na swoim smartfonie? Jest to jeden z wielu standardów bezprzewodowych umożliwiających komunikację w podróży. Ale co on robi? LTE Mam na myśli czym to się różni od Sieć 5G?

Standard 4G

LTE lub Long Term Evolution to bezprzewodowy szerokopasmowy standard 4G, którego operatorzy używają do dostarczania danych i usług głosowych w telefonie. Oferuje szybsze prędkości Internetu i mniejsze opóźnienia niż 3G. W rezultacie możesz przesyłać strumieniowo filmy, grać w gry i wykonywać szybkie transfery danych w dłoni.

LTE jest używany głównie na smartfonach i Mobilne hotspoty. Ale w niektórych znajdziesz też technologię inteligentne zegarkitabletki, laptopi inne urządzenia.

Chociaż LTE jest często reklamowane jako 4G LTE, technicznie nie spełnia ustalonych przez siebie standardów usług bezprzewodowych 4G. Sektor Radiokomunikacji (ITU-R). Sektor Radiokomunikacji jest jednostką Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, która odpowiada za opracowywanie standardów komunikacyjnych, takich jak 4G. Według ITU-R prawdziwe 4G zapewnia szczytowe dane prędkości transmisji Co najmniej 100 Mb/s w ruchu i co najmniej 1 Gb/s podczas postoju.

Jednak gdy operatorzy komórkowi nie mogą osiągnąć tych prędkości, sektor radiowy złagodzone wymagania Tak więc LTE może być reklamowane jako technologia 4G. ITU-R powiedział, że każda technologia bezprzewodowa, która zapewnia „znaczny poziom poprawy wydajności i możliwości” w porównaniu z początkową siecią 3G, może być również uważana za 4G.

Czym są LTE Advanced i LTE Advanced Pro?

LTE Advanced i LTE Advanced Pro to zoptymalizowane wersje standardu LTE, które są w stanie zapewnić szybsze prędkości Internetu. Teoretycznie LTE Advanced może zapewnić maksymalną prędkość pobierania danych na poziomie 1 Gb/s, a Advanced Pro może osiągnąć 3 Gb/s. W rezultacie LTE Advanced i Advanced Pro spełniają wymagania techniczne prawdziwej sieci 4G.

Na szczęście zarówno LTE Advanced, jak i LTE Advanced Pro są kompatybilne wstecz i zwykłe urządzenia LTE mogą współpracować z tymi sieciami. Ale niestety nie uzyskasz zwiększonych korzyści.

READ  Nintendo uruchamia samodzielną globalną wyprzedaż świąteczną w sklepie internetowym Switch (Ameryka Północna)

Wiele sieci LTE na całym świecie zostało już zaktualizowanych do LTE Advanced. Jest on reprezentowany przez ikony LTE+, 4G+ lub LTE-A w telefonie zamiast zwykłego LTE lub 4G.

Związane z: Ile prędkości internetu naprawdę potrzebujesz?

Jak działa LTE?

Telefon 4G
Hadrian / Shutterstock.com

Standardy komórkowe Tradycyjnie wykorzystuje zarówno sieci z komutacją obwodów, jak i komutacją pakietów, aby zapewnić swoim klientom usługi głosowe i transmisji danych. Podczas gdy sieć z komutacją łączy ustanawia dedykowane połączenie z osobą po drugiej stronie i utrzymuje połączenie aż do zakończenia połączenia, z drugiej strony sieć z komutacją pakietów wykorzystuje pakiety danych Przesyłanie informacji z jednego urządzenia do drugiego za pośrednictwem sieci cyfrowej. Te pakiety danych mogą swobodnie podążać ścieżką najmniejszego oporu, aby dotrzeć do miejsca docelowego i nie wymagają dedykowanej linii.

W przeciwieństwie do technologii 2G i 3G, LTE wykorzystuje całą sieć z komutacją pakietów. Dzięki temu nie ma przełączania obwodów do wykonywania połączeń głosowych. Zamiast tego do obsługi połączeń głosowych służy VoLTE lub Voice-over LTE. Jednak LTE obsługuje Option Switch Backup (CSFB), aby umożliwić połączenia głosowe za pośrednictwem istniejących sieci 3G i 2G, gdy telefon nie obsługuje VoLTE lub LTE. W rzeczywistości podczas wczesnych wdrożeń LTE operatorzy często korzystali z CSFB. Ale VoLTE jest teraz bardzo popularne.

LTE efektywnie wykorzystuje istniejącą przepustowość sieci, aby zapewnić szybsze i niższe prędkości internetu czas odpowiedzi. Jest to możliwe dzięki technikom takim jak MIMO lub wyjście wielowejścioweAgregacja transmisji, modyfikacje wielopasmowe i nie tylko.

LTE a 5G

Ktoś przeprowadza test prędkości 5G.
aslysun / Shutterstock.com

Chociaż LTE pozostaje dominującym standardem technologii komórkowej na całym świecie, bezprzewodowe technologie szerokopasmowe 5G lub 5G szybko nabierają rozpędu. Wielu operatorów bezprzewodowych na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej, wdraża własne sieci 5G, które obiecują szybszą prędkość Internetu, niezawodność i przepustowość.

READ  Wygląda na to, że remake Persony 3, Persona 5 Tactica, wyciekł na Instagramie firmy Atlus

Tak więc dzięki 5G możesz spodziewać się przesyłania lub pobierania danych z dużo większą prędkością niż LTE. Umożliwi również korzystanie z aplikacji i usług wymagających dużej przepustowości danych i przepustowości, takich jak: gry w chmurzePrzesyłanie strumieniowe HD itp.

Sieci 5G teoretycznie są w stanie zapewnić prędkość pobierania do 10 Gb/s. Jednak te najwyższe szybkości transmisji danych są możliwe tylko z Pasma wysokiej częstotliwości mmWave 5G. 5G może również korzystać z pasm częstotliwości poniżej 6 GHz, ale prędkości Internetu w tych pasmach częstotliwości nie będą tak wysokie, jak mmWave 5G, chociaż wciąż jest to więcej niż prędkości LTE.

A ponieważ sieci 5G wciąż się rozwijają, dojrzewanie zajmie trochę czasu, ponieważ LTE dojrzewało przez lata. Co więcej, ponieważ 5G to nowa technologia i nie jest wstecznie kompatybilna, jak każda inna poprzednia generacja sieci, będziesz potrzebować Urządzenie kompatybilne z 5G by tego doświadczyć. Na przykład Twój telefon LTE nie będzie mógł połączyć się z siecią 5G.

Podsumowując, chociaż 5G oferuje wiele zalet w porównaniu z LTE, nie jest jeszcze gotowe do zastąpienia LTE. Tak więc przynajmniej przez kilka następnych lat zobaczymy, że 5G i LTE będą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.

Związane z: Jakie iPhone’y mają 5G?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *