Erdogan mówi, że nie pozwoli krajom, które wspierają terroryzm, wejść do NATO

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przemawia podczas ceremonii w stoczni Golcuk w Izmit w Turcji, 23 maja 2022 r. Biuro prasowe prezydenta / Opublikowano przez Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

STAMBUŁ (Reuters) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że rozmowy z Finlandią i Szwecją w sprawie ich przystąpienia do NATO nie są „na oczekiwanym poziomie”, a Ankara nie może powiedzieć „tak” krajom „wspierającym” – poinformował w niedzielę państwowy kanał telewizyjny TRT Haber. do terroryzmu”. .

Turcja sprzeciwiła się przystąpieniu Szwecji i Finlandii do Zachodniego Sojuszu Obronnego i zablokowała porozumienie, które pozwoliłoby na historyczną ekspansję po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ostatnie komentarze Erdogana wskazywały na jego ciągły sprzeciw.

„Dopóki Recep Tayyip Erdogan jest prezydentem Republiki Turcji, z pewnością nie możemy powiedzieć „tak” krajom, które popierają wejście terroryzmu do NATO” – powiedział dziennikarzom Recep Tayyip Erdogan po powrocie z podróży do NATO. Azerbejdżan w sobotę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dwa źródła powiedziały wcześniej Reuterowi, że rozmowy w środę z delegacjami fińskimi i szwedzkimi poczyniły niewielkie postępy i nie było jasne, kiedy odbędą się dalsze dyskusje. Wszystkie 30 członków NATO musi zgodzić się na plany rozszerzenia NATO.

Turcja zakwestionowała oferty Szwecji i Finlandii, twierdząc, że oba kraje mają ludzi powiązanych z PKK i innymi, których uważa za terrorystów, a także dlatego, że w 2019 roku wstrzymały one eksport broni do Ankary. Więcej

„Nie są ani uczciwi, ani prawdomówni. Nie możemy powtórzyć błędu popełnionego w przeszłości w odniesieniu do krajów, które inkubują i karmią takich terrorystów w NATO, które jest organizacją bezpieczeństwa” – powiedział.

Szwecja i Finlandia potępiły terroryzm iz zadowoleniem przyjęły możliwość współpracy z Ankarą.

READ  Blinken mówi, że strategia Chin opiera się na porządku opartym na zasadach, a nie „nowej zimnej wojnie”

„Wysiłki dyplomatyczne są w toku. W tej chwili odmawiamy dalszych komentarzy” – powiedziała szwedzka minister spraw zagranicznych Anne Linde w komentarzu przesłanym e-mailem do Reutera po ostatnim oświadczeniu Erdogana.

Erdogan powiedział też, że Turcja chce jak najszybciej zakończyć wojnę między Rosją a Ukrainą, ale sytuacja z każdym dniem staje się coraz bardziej niekorzystna.

„Będę dzwonił w poniedziałek z Rosją i Ukrainą. Będziemy nadal zachęcać strony do otwierania kanałów dialogu i dyplomacji” – powiedział.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże autorstwa Simona Johnsona w Sztokholmie; Montaż przez Marka Pottera i Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.