Wojska rosyjskie zaatakowały miasto podczas bombardowań we wschodniej Ukrainie

Pokrovst, Ukraina (AB) — wojska z Rosji i Ukrainy wzięły udział w niedzielnej, ćwierćfinałowej bitwie we wschodniej Ukrainie, z wojskami Moskwy wspieranymi ciężkimi ostrzałami i próbami strategicznego przyczółka w regionie w obliczu zaciekłej ukraińskiej opozycji.

Ukraińscy urzędnicy regionalni twierdzą, że siły rosyjskie „szturmują” wschodnie miasto Siwerodonieck, gdzie walki odcięły dostęp do elektryczności i telefonii komórkowej oraz zastraszyli uciekających cywilów.

Centrum produkcyjne, Żywrodoneck, stało się rosyjskim centrum zdobycia ukraińskiego przemysłowego Donbasu. Rosja zintensyfikowała też starania o przejęcie pobliskiego obwodu łysjanskiego, twierdząc, że władze ukraińskie kontynuują ostrzał..

Te dwa miasta, liczące przed wojną około 200 tys. mieszkańców, są ostatnimi dużymi obszarami pod kontrolą Ukrainy w prowincji Ługańsk, tworząc Donbas w połączeniu z sąsiednim Donieck. Rosja koncentruje się na zajęciu dwóch obszarów, które nie są jeszcze kontrolowane przez promoskiewskich separatystów.

Siły rosyjskie poczyniły niewielkie postępy w ostatnich dniach, ponieważ bombardowania na ukraińskich pozycjach zwolniły, a cywile zostali uwięzieni w piwnicach lub próbowali bezpiecznie się ewakuować. Ataki niszczące cele wojskowe w całym kraju spowodowały również ofiary na obszarach cywilnych

W sobotnim nocnym przemówieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński określił sytuację na Wschodzie jako „niezwykle złożoną” i „nieopisanie trudną”. „Rosyjskie wojsko próbuje stłumić przynajmniej jakiś koniec, koncentrując tam swoje ataki” – powiedział.

Walka odbyła się w sobotę na miejskim dworcu autobusowym – poinformował burmistrz Żywrodonecka Ołeksandr Stryuk. Centrum pomocy humanitarnej nie mogło funkcjonować ze względu na niebezpieczeństwo, powiedział Strike, a usługi telefonii komórkowej i elektryczność zostały odcięte. Powiedział, że mieszkańcy są narażeni na ostrzał, aby uzyskać wodę z pół tuzina studni.

Niektóre linie zaopatrzenia działają i nadal można ewakuować rannych, powiedział Strike. Oszacował, że 1500 cywilów w mieście, które przed wojną liczyło około 100 tysięcy, zmarło z powodu walk, niedoborów narkotyków i nieuleczalnych chorób.

Miniatura wideo z YouTube

Haidoi, gubernator regionalny, powiedział, że Rosjanie wycofali się „ze stratą” wokół wioski Poprov, 20 kilometrów (12 mil) na południowy wschód od Siverodoniecka, ale strategicznie przeprowadzali naloty na wioskę w pobliżu rzeki Donieck.

READ  Stany Zjednoczone – Brazylia — relacja z meczu piłki nożnej — 22 lutego 2023 r

„Sytuacja w Łysyczańsku jest tragiczna z powodu ciągłego ostrzału przez okupantów, są ofiary i straty” – napisał w Telegramie.

W sobotę zginął cywil, a czterech innych zostało rannych, gdy rosyjski pocisk uderzył w wieżowiec. Uszkodzony został także miejscowy teatr i 22 budynki mieszkalne – powiedział.

Ukraińskie wojsko poinformowało w niedzielę rano, że siły rosyjskie próbują wzmocnić swoją pozycję wokół małego miasteczka Lyman, które jest głównym węzłem kolejowym w obwodzie donieckim.

„Wróg wzmacnia swoje jednostki” – powiedział w aktualizacji operacyjnej urzędnik Sił Zbrojnych Ukrainy. „Próbuje zdobyć przyczółek w okolicy”.

Moskwa poinformowała, że ​​w sobotę zabrała Lymana, ale władze Kijowa nie wyraziły na to zgody.

Ukraińskie wojsko twierdzi, że wokół stolicy prowincji Donieck toczą się ciężkie walki.

Rosja rozpoczęła ofensywę w sobotę wieczorem wokół sąsiedniego miasta Bagmud w obwodzie ługańskim, ale powiedziała, że ​​została odparta.

W tej samej aktualizacji operacyjnej wojsko wskazało na wysoki poziom strat spowodowanych przez Moskwę, mówiąc, że cywile nie będą przyjmowani do szpitali na powiązanym z Rosją Krymie, ponieważ ranni żołnierze potrzebują łóżek.

Nie można było natychmiast zweryfikować poprawności tych żądań.

Szerzej, ukraińskie agencje rządowe twierdzą, że Rosja przeprowadziła w nocy ponowne naloty na północnych obszarach Charkowa i Sumi na Ukrainie.

Państwowe pogotowie ratunkowe ukraińskiego pogotowia ratunkowego poinformowało w niedzielę rano, że rosyjski ostrzał podpalił Charków, drugie co do wielkości miasto w kraju. Rosja kontynuuje bombardowanie Charkowa, położonego w północno-wschodniej Ukrainie, gdy ukraińscy bojownicy kilka tygodni temu wycofali swoje siły z pozycji w pobliżu miasta.

50-letni mężczyzna i 62-letnia kobieta zostali ranni, gdy rosyjski pocisk roztrzaskał pokój w mieście oddalonym o 40 kilometrów (20 mil) na północny zachód we wczesnych godzinach niedzieli, poinformowała Prokuratura Okręgowa w Charkowie. Charków.

Ukraińska Służba Graniczna poinformowała, że ​​obszary przygraniczne w regionie Sumi na wschód od Charkowa zostały trafione przez sześć bezzałogowych rakiet. Agencja nie zgłosiła żadnych ofiar.

READ  Tommy Tuberville odmawia potępienia białego nacjonalizmu w wojsku, podwajając wcześniejsze komentarze

___

Masalan meldował się z Kijowa. Andrea Rosa w Charkowie na Ukrainie, Euras Karmanov we Lwowie oraz dziennikarze Andhra z całego świata.

___

Śledź relację AP z wojny na Ukrainie na https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *