Cyklon Bibarjoy dociera do Indii i Pakistanu z ulewnymi deszczami


Islamabadzie i Nowym Delhi
CNN

Tropikalny cyklon Biparjoy stworzył krajobraz Indie W pobliżu znajduje się zachodni stan Gujarat Pakistan Wzdłuż granicy silne wiatry wyrywały drzewa z korzeniami i przewracały słupy energetyczne.

W momencie wyjścia na ląd Pibarjoy było równoznaczne z silną burzą tropikalną z wiatrem o prędkości 65 mil na godzinę (100 km/h) – poinformowało Joint Typhoon Warning Center.

Oczekuje się, że w miarę powolnego przemieszczania się w głąb lądu zagrożenia wiatrem i sztormami będą maleć, a powodzie staną się najbardziej znaczącym skutkiem dla milionów ludzi w ciągu najbliższych 48 godzin.

Oczekuje się, że ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu utrzyma się w północno-zachodnich Indiach do soboty. Opady deszczu od 150 do 250 mm (6 do 10 cali) są możliwe przy pojedynczych ilościach do 500 mm (20 cali).

W Pakistanie Met Office ostrzegło przed powszechnymi burzami piaskowymi i burzami w południowej prowincji Sindh, z bardzo ulewnymi deszczami i podmuchami wiatru o prędkości 80-100 km/h.

Wideo i zdjęcia transmitowane w lokalnej indyjskiej telewizji pokazywały drogi zamieniające się w rzeki, drzewa wyginające się na wietrze i ludzi brodzących po pas w wodach powodziowych.

W piątek rano czasu lokalnego w Pakistanie i Indiach nie było ofiar śmiertelnych, chociaż czterech chłopców utonęło na plaży w indyjskim centrum finansowym Mumbaju na początku tego tygodnia.

Indyjska armia i straż przybrzeżna są w gotowości do akcji ratowniczych i humanitarnych.

Akhtar Soomro/Reuters

Suraj, 32-letni rybak i nurek, naciąga prześcieradło, aby zakryć swoje rzeczy, na tle deszczowych chmur, przed przybyciem cyklonu Bibarjai na Morze Arabskie 15 czerwca 2023 r. w Karaczi w Pakistanie.

Przed burzą Indie i Pakistan podjęły masowe środki bezpieczeństwa, aby zminimalizować szkody i ofiary śmiertelne. Według urzędników z najbardziej dotkniętych obszarów w obu krajach ewakuowano około 180 000 osób.

Bydło również zostało przeniesione na wyżyny, niektóre szkoły zostały zamknięte, a połowy w stanie Gujarat zostały wstrzymane. Przestały też działać dwa główne porty Indii.

READ  Niespodziewane wyjście Tuckera Carlsona oszałamia ludzi na orbicie Donalda Trumpa

Francis Mascarenhas/Reuters

Mężczyzna jedzie motocyklem przez podmokłą ulicę w Mandvi, przed cyklonem Bibarjoy, w zachodnim stanie Gujarat w Indiach, 15 czerwca 2023 r.

Tymczasem w Pakistanie centra handlowe i firmy wzdłuż wybrzeża największego miasta, stolicy Sindh, Karaczi, są zamknięte. Narodowe linie lotnicze Pakistanu, PIA, wdrożyły środki ostrożności, w tym całodobową ochronę, aby zminimalizować potencjalne ryzyko.

Według Krajowego Urzędu ds. Zarządzania Katastrofami rybakom zalecono trzymanie się z dala od morza, a personel ratunkowy został rozmieszczony w szpitalach.

AFP/Getty Images

13 czerwca 2023 r. ewakuowano mieszkańców regionu przybrzeżnego pakistańskiej prowincji Sindh.

Biparjoy przemieszczał się przez północno-wschodnie Morze Arabskie w kierunku południowego Pakistanu i zachodnich Indii od końca zeszłego tygodnia przy maksymalnym utrzymującym się wietrze o prędkości 160 km/h (100 mil/h) i porywach 195 km/h (121 mph). Osłabił się, gdy zbliżał się do lądu, ale region doświadczył ulewnych deszczy, niszczycielskich wiatrów i sztormów przybrzeżnych w dniach poprzedzających jego wyjście na ląd.

Niecały rok po tym, jak rekordowe deszcze monsunowe i topniejące lodowce spustoszyły krajobrazy Pakistanu, zabijając prawie 1600 osób.

Eksperci twierdzą również, że burza jest oznaką narastającego kryzysu klimatycznego.

W badaniu przeprowadzonym w 2021 r. przez naukowców z Shenzhen Institute of Materials Innovation i Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu, opublikowanym w Frontiers in Earth Science, naukowcy twierdzą, że azjatyckie cyklony tropikalne mogą podwoić swoją niszczycielską siłę do końca wieku. Kryzys klimatyczny spowodowany przez człowieka już je wzmacnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *