Czesi kpią z Rosji fikcyjną aneksją Kaliningradu

Niektórzy Czesi trollują Rosję fałszywym posunięciem aneksji izolowanego obwodu kaliningradzkiego – jeden z wybranych urzędników przeprowadził nawet „referendum” na Twitterze w tej sprawie.

Cyniczna aneksja regionu Morza Bałtyckiego była odpowiedzią na kontrowersyjnego rosyjskiego przywódcę Władimira Putina Aneksja czterech regionów rozdartej wojną Ukrainy zeszły tydzień.

Obecnie krąży petycja o wyrwanie Kaliningradu z rąk Rosji, a jeden z rosyjskich serwisów informacyjnych podobno traktuje tę propozycję poważnie.

Zwolennicy tego ruchu żartowali, że Czechy są krajem śródlądowym, a wchłonięcie tego obszaru po raz pierwszy da Czechom dostęp do morza.

„Czas podzielić Kaliningrad, aby nasi czescy bracia mogli wreszcie dostać się do morza” – powiedział wirusowy post retweetowany przez eurodeputowanego Tomasza Zdechowskiego.

Krążąca na Twitterze satyryczna mapa pokazuje Kaliningrad podzielony na ziemie czeskie i polskie.
Twitter / mihaszek

Publikacja zawierała mapę przedstawiającą Kaliningrad podzielone na dwie części Z górną połową oznaczoną flagą czeską, a dolną oznaczoną flagą polską.

„Zorganizujemy referendum, aby uczynić Kaliningrad czesko-polskim” – kontynuował, używając emoji ze śmiejącą się twarzą. „Zabierzemy przewodnika po Krymie”.

Następnie opublikował ankietę na Twitterze i szybko ogłosił, że sondaż pozostaje otwarty, że „wyniki są jasne”. I poszedł za petycją i zrobił: Dostali prawie 15 000 podpisów Od środy. I „Oficjalne konto na Twitterze przemianowanej na Královec Miał już 51 000 obserwujących.

Kaliningrad, dawniej zwany Królewcem, to terytorium Rosji, które graniczy z Litwą i Polską.
Kaliningrad, dawniej zwany Królewcem, to terytorium Rosji, które graniczy z Litwą i Polską.
Ulf Moder / Image Alliance za pośrednictwem Getty Images

„Po udanym referendum 97,9% mieszkańców Kaliningradu zdecydowało się połączyć z Czechami i zmienić nazwę Kaliningradu na Kralovich” – napisało konto na Twitterze.

Kaliningrad znajduje się pod kontrolą Rosji od czasów sowieckich, ale nie jest bezpośrednio powiązany z resztą kraju. Graniczy z Litwą i Polską.

Co najmniej jeden rosyjski serwis informacyjny poinformował, że propozycja aneksji jest niebezpieczna, Według serwisu informacyjnego iDNES.

Aneksja obszaru wzdłuż Morza Bałtyckiego dałaby Republice Czeskiej "wreszcie" dostęp do morza.
Fałszywy post na Twitterze mówił, że aneksja obszaru wzdłuż Morza Bałtyckiego „wreszcie” da Czechom dostęp do morza.
Obrazy Getty

Zdechovsky nie był zaskoczony, że niektórzy przegapili żart.

READ  Myśliwce Indyjskich Sił Powietrznych rozbijają się w powietrzu, pilot zginął: zobacz wrak

„Myślę, że Rosjanie traktują siebie bardzo poważnie, zarówno w zakresie polityki, jak i stosunków międzynarodowych” – powiedział w wywiadzie. „Musimy coraz częściej stawiać przed nimi lustro i pokazać, że nie boimy się ich i ich gróźb i że jesteśmy gotowi wesprzeć Ukrainę w jej walce o powrót wszystkich ziem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *