Schulz z zadowoleniem przyjmuje protesty przeciwko skrajnej prawicy – ​​DW – 19.01.2024

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ponownie ostro to potępił Rzekome plany prawicowych ekstremistów I skrajnie prawicowych polityków Alternatywa dla Niemiec (AFD) Partia masowych deportacji imigrantów, z podobieństwami do Nazistowska ideologia rasistowska.

„Mówię to bardzo wyraźnie i stanowczo: prawicowi ekstremiści atakują naszą demokrację” – oznajmił w opublikowanym w piątek nagraniu wideo, odnosząc się do relacji z tajnego spotkania, podczas którego był przetrzymywany. Prawicowi ekstremiściPolitycy AfD i liderzy biznesu rzekomo rozmawiali o deportacji milionów ludzi z Niemiec.

Schulz: Prawicowi ekstremiści atakują naszą demokrację

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

„Jeśli jest jedna rzecz, która nigdy więcej nie powinna mieć miejsca w Niemczech, to jest nią rasistowska i rasistowska ideologia narodowych socjalistów” – kontynuował Schulz, odnosząc się do reżimu nazistowskiego w latach 1933–1945. „Właśnie na tym polega obrzydliwa przeprowadzka plany są.” „W przypadku tych ekstremistów na samą myśl o tym ciarki przechodzą po plecach”.

Zwracając się bezpośrednio do imigrantów i Niemców ze środowisk migracyjnych, Kanclerz powiedziała: „Należycie do nas! Nasz kraj was potrzebuje!”

Schulz z zadowoleniem przyjmuje demonstracje przeciwko skrajnej prawicy

Od wiadomości W zeszłym tygodniu niemiecki portal śledczy Correctiv doniósł o spotkaniu skrajnie prawicowym w hotelu we wschodnich Niemczech, w Poczdamie, które odbyło się w listopadzie.Setki tysięcy ludzi wyszło na ulice w proteście przeciwko prawicowemu ekstremizmowi i skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD).

W piątkowy wieczór odbyła się demonstracja Hamburg, drugie co do wielkości miasto w Niemczech, zostało zamknięte przedwcześnie, ponieważ liczba uczestników znacznie przekroczyła oczekiwania. Lokalna policja potwierdziła, że ​​na początku wydarzenia było obecnych około 30 000 osób, natomiast Agence France-Presse podała później, że było to około 50 000 osób. Według organizatorów mówiło się o nawet 80 tys SPIEGEL czasopismo.

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło protestować na ulice Hamburga i innych miejsc w całym krajuZdjęcie: Jonas Falsberg/DPA/Alliance Image

Lokalna gazeta Hamburger Ebenblatt Powiedział, że wydarzenie zakończyło się o 16:45 czasu lokalnego ze względów bezpieczeństwa, gdyż obawiał się, że przy zaśnieżonych warunkach ludzie „wpadną do Alster”, rzeki wpadającej do Łaby w Hamburgu.

READ  Rebelianci Houthi twierdzą, że w nalotach dowodzonych przez USA zginęło 5 osób, a 6 innych zostało rannych

Na ten weekend zaplanowano około 90 kolejnych demonstracji w miastach w całych Niemczech, w tym w Norymberdze, Dortmundzie, Hanowerze, Erfurcie, Magdeburgu i Frankfurcie w sobotę oraz w Monachium, Berlinie, Kolonii, Dreźnie, Lipsku i Bonn.

Schulz także przyłączył się do protestu w Poczdamie w ubiegły weekendZdjęcie: Lisa Johansen/Reuters

Sam Schulz wziął udział w ubiegłej niedzieli w demonstracji w Poczdamie Razem z Ministrem Spraw Zagranicznych Annalena Burbock Otwarcie z zadowoleniem przyjął weekendowe protesty. – Ja też tam byłem – powiedział. „To, czego obecnie doświadczamy w naszym kraju, dotyka nas wszystkich – każdego z nas”.

Wypowiedzi Schulza nadeszły w dniu ogłoszenia ogłoszenia przez niemiecki parlament Bundestagu, Parlament głosował za złagodzeniem prawa dotyczącego naturalizacji i rozszerzeniem możliwości podwójnego obywatelstwa w Niemczech.

„Każdy, kto dba o siebie i swoją rodzinę, wybiera nasz kraj i podziela nasze wartości, będzie mógł w przyszłości ubiegać się o niemiecki paszport po pięciu, a nie ośmiu latach” – dodał, dodając, że nikt nie będzie musiał „odrzucają” swoje korzenie.

Niemieckie społeczeństwo wzywa do działań przed wyborami lokalnymi

Wiadomość o wiecu skrajnie prawicowym w Poczdamie wzbudziła dodatkowe zainteresowanie w Niemczech, biorąc pod uwagę, że AfD jest obecnie drugą co do wielkości partią w kraju, na kilka miesięcy przed trzema głównymi wyborami regionalnymi we wschodnich Niemczech: Saksonii, Turyngii i Brandenburgii. Tam, gdzie ich wsparcie jest najsilniejsze.

Hayo Funke, analityk polityczny specjalizujący się w sprawach skrajnie prawicowych, powiedział AFP, że „skandaliczne spotkanie” ożywiło „strach przed deportacją milionów obywateli lub osób niebędących obywatelami kraju, strach będący częścią krytykowanego dziedzictwa nazistowskiego”. „.

W piątek w Jenie odbyła się także demonstracja, a baner pośrodku ujęcia głosił: „Nie dawajcie AfD żadnych szans”.Foto: Bodo Chakau/DPA/Image Alliance

Sama AfD odpowiada, że ​​zgłaszane plany konkretnej deportacji osób, które przyjęły obywatelstwo niemieckie, nie stanowią jej polityki i nie były poruszane przez jej członków, którzy byli obecni.

Szef niemieckiego wywiadu wewnętrznego Thomas Haldenwang wezwał „cichą większość” do przebudzenia i zajęcia jasnego stanowiska przeciwko ekstremizmowi w Niemczech.

Grupa biskupów NRD przestrzegła przed „nieufnością i pogardą” dla procesów demokratycznych, ostrzegając, że postawy populistyczne, skrajnie prawicowe i antysemickie stają się „coraz bardziej akceptowalne społecznie”.

READ  Aktualizacja dotycząca huraganu Ian: Obawy przed „poważną katastrofą”, gdy Kuba i Floryda przygotowują się na burzę kategorii 4

Piłkarze i trenerzy z Niemiec Bundesliga Wypowiadali się także przeciwko AfD, a dyrektor klubu we Freiburgu Christian Streich stwierdził, że „każdy, kto teraz nic nie robi, nie nauczył się niczego ze szkoły ani historii”, a kilka klubów wzywało swoich kibiców do wzięcia udziału w demonstracjach.

Tysiące demonstrantów przeciwko skrajnie prawicowej partii Alternatywa dla Niemiec

Ta przeglądarka nie obsługuje komponentu wideo.

mf/lo (AFP, dpa)

Skoro tu jesteś: W każdy wtorek redaktorzy DW podsumowują, co dzieje się w niemieckiej polityce i społeczeństwie. Tutaj możesz zapisać się na cotygodniowy biuletyn e-mailowy o Berlinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *