SpaceX, NASA wysyła 3 astronautów i 1 astronautę na ISS. Oto wszystko, co musisz wiedzieć

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN Wonder Theory. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, przełomowych odkryciach naukowych i nie tylko.CNN

SpaceX i NASA w środę wysłały zespół astronautów z całego świata do podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Prace, które zawierały pewne precedensy historyczne, postępowały nawet wtedy, gdy na ziemi rosły napięcia geopolityczne.

Czterech członków załogi — astronauci NASA Nicole Mann i Josh Kasada, astronauta JAXA Koichi Wakata lub Japan Aerospace Exploration Agency i astronauta Roscosmos Anna Kikina — zdjął 12 wieczorem ET na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon z Kennedy Space Center na Florydzie.

A Transmisja na żywo Przewiń stronę NASA. Agencja zorganizuje również telekonferencję po wydarzeniu, wstępnie zaplanowaną na 13:30 czasu wschodniego, w celu omówienia wydania.

Misja, znana jako Crew-5, to szósty lot kosmiczny na stację kosmiczną uruchomiony jako wspólne przedsięwzięcie NASA i SpaceX, prywatnej firmy kosmicznej.

Lot kosmiczny był historycznym momentem, ponieważ Mann stał się pierwszą Indianką w kosmosie. Służy również jako dowódca misji, co czyni ją pierwszą kobietą, która przyjęła taką rolę w misji SpaceX.

Co więcej, Kikhina jest pierwszym Rosjaninem, który dołączył do misji SpaceX w ramach umowy dotyczącej wspólnego przejazdu między NASA a rosyjską agencją kosmiczną Roscosmos. Maj w lipcu. Pomimo rosnących napięć związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę, jest to najnowszy wyraźny sygnał, że amerykańsko-rosyjskie partnerstwo w kosmosie przetrwa dziesięciolecia. Przynajmniej na razie.

Sonda Crew Dragon znajduje się teraz na orbicie i wkrótce rozpocznie swoją powolną, precyzyjną wędrówkę do ISS, orbitując około 200 mil (322 kilometry) nad powierzchnią Ziemi. Statek kosmiczny ma zadokować się na stacji kosmicznej około godziny 17:00 czasu wschodniego w czwartek.

NASA wysyłająca astronautów do stacji kosmicznej na pokładzie statku kosmicznego SpaceX Crew Dragon nie jest niczym nowym. Agencja kosmiczna od lat współpracuje ze SpaceX Zmień misję wahadłowca Po tym, jak NASA wycofała swój program promów kosmicznych w 2011 roku, ci, którzy wrócili na stację kosmiczną.

READ  Dow zamknął się najgorszym dniem od trzech miesięcy, spadając o ponad 700 punktów w miarę narastania obaw o recesję

Wraz z powrotem startów astronautów z amerykańskiej ziemi, SpaceX zapewniło platformę dla wielu historycznych nowości. Na przykład w misji Crew-4 Dragon astronauta NASA Jessica Watkins, The. Pierwsza czarna kobieta Zawsze dołączaj do zespołu ISS.

Podczas tego lotu Mann został zarejestrowanym członkiem Plemienia Wailaki z Rezerwatu Round Valley. Pierwsza rdzenna Amerykanka na orbicie.

„Jestem bardzo dumny, że mogę reprezentować rdzennych Amerykanów i moje dziedzictwo” – powiedział Mann dziennikarzom przed rozpoczęciem. „Myślę, że ważne jest, aby celebrować naszą różnorodność i zdać sobie sprawę, jak ważna jest współpraca i jednoczenie się oraz niesamowite osiągnięcia, które możemy osiągnąć”.

Pełniąc rolę dowódcy, Mann będzie odpowiedzialny za zapewnienie, że wahadłowiec pozostanie na kursie od chwili wystrzelenia, aż do zadokowania na ISS i powrotu do domu w przyszłym roku z czterema astronautami z Załogi-5. Kobieta dowódca nigdy wcześniej nie była na misji SpaceX Kilka dziewczyn Pełnił tę funkcję podczas programu promu kosmicznego.

Kikhina, kosmonauta Roskosmosu, została pierwszym Rosjaninem, który wystrzelił pojazd SpaceX w okresie stosunków amerykańsko-rosyjskich. Uderzając blisko Gorączka rzuca się w oczy z powodu wojny na Ukrainie.

Urzędnicy NASA wielokrotnie powtarzali, że wspólne operacje z Rosją na ISS, gdzie oba kraje są głównymi operatorami, będą odizolowane od konfliktów. Lot Kikiny odbywa się zaledwie kilka tygodni po tym, jak dr Frank Rubio z NASA został wprowadzony na ISS W kapsule Roscosmos Sojuz.

„Bardzo kocham moją załogę”, powiedziała Gigina dziennikarzom po przybyciu w sobotę na miejsce startu na Florydzie. „Czuję się dobrze, komfortowo. … Wykonamy naszą pracę najlepiej: szczęśliwie.”

Czytaj więcej: Poznaj kosmicznych pionierów koloru, którzy umożliwili innym marzenie

Mann i inny astronauta NASA Josh Cassada, który dorastał w White Bear Lake w Minnesocie, dołączyli do NASA w 2013 roku. Cassada opisał Manna jako jednego z „najbliższych przyjaciół planety”.

READ  Prezydent CNN Jeff Zucker rezygnuje, powołując się na związek z kolegą

Podobnie jak Mann, ta misja jest pierwszą misją kosmiczną Kasady i Kikiny.

Dla Wakady, weterana astronauty, który wcześniej latał zarówno promem kosmicznym NASA, jak i rosyjskim statkiem kosmicznym Sojuz, podróż jest jego piątą misją kosmiczną.

„Wciąż pamiętam, jak pierwszy raz przeleciałem nad naszą piękną ojczystą planetą” – wspominał podczas sierpniowej konferencji prasowej. „To niesamowita, taka piękna planeta i czuję się tak szczęśliwy, że mogę nazwać tę planetę naszym domem”.

Po dotarciu do ISS załoga zadokuje Siedmiu astronautów jest już na ISS – w tym czterech astronautów NASA, jeden astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej i dwóch rosyjskich kosmonautów.

Obecna załoga ISS będzie miała czas, aby pomóc nowo przybyłym astronautom w osiedleniu się, zanim oddzielny statek kosmiczny Crew Dragon przywiezie do domu czterech astronautów, którzy byli częścią misji SpaceX Crew-4.

Astronauci załogi 5 będą następnie mieli za zadanie przeprowadzić spacery kosmiczne, podczas których astronauci wyjdą z ISS, utrzymają zewnętrzną część stacji kosmicznej i również będą działać. Ponad 200 eksperymentów naukowych.

„Eksperymenty obejmują drukowanie ludzkich narządów w kosmosie, zrozumienie funkcjonowania systemów paliwowych na Księżycu i lepsze zrozumienie chorób serca” – powiedział NASA.

Załoga-5 powróci z kosmosu za około pięć miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *