Czołowi ukraińscy urzędnicy wydaleni w walce z korupcją

Komentarz

KIJÓW, Ukraina — Kilku wyższych urzędników ukraińskich zostało we wtorek usuniętych ze swoich stanowisk, w tym bliski doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, w związku z zarzutami korupcyjnymi, gdy Kijów szybko podjął działania, by wykazać zerową tolerancję dla pasożytów, które podważają zaufanie do Zachodu. Kraj jest utrzymywany przy życiu dzięki ofiarowanej broni i miliardom pomocy gospodarczej.

Dymisje i dymisje – zwłaszcza zastępcy Zełenskiego Kyriła Tymoszenko; wiceminister obrony Wiaczesław Szapowałow; i zastępca prokuratora generalnego Ołeksij Symonenko — największy wstrząs w przywództwie kraju od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na pełną skalę w lutym ubiegłego roku.

Inni urzędnicy, w tym kilku wojewodów, zostali całkowicie usunięci ze swoich stanowisk.

Republikanie z Kongresu, zwłaszcza w Izbie Reprezentantów, w której obecnie posiadają niewielką większość, wyrazili obawy dotyczące rozliczania miliardów pomocy wysłanej do Kijowa przez administrację Bidena. Przewodniczący Nowej Izby Reprezentantów Kevin McCarthy (R-Calif.), popychany przez swoją prawicę, powiedział, że nie powinno być żadnych „czeków in blanco” dla Ukrainy i obiecał większy nadzór.

Usunięcie Szapowałowa było bezpośrednio związane z doniesieniami ukraińskich mediów, że urzędnicy Ministerstwa Obrony kupowali żywność dla wojska za trzykrotnie wyższą cenę niż w lokalnych sklepach.

Ministerstwo zaprzeczyło oskarżeniom o wykroczenia, ale z zadowoleniem przyjęło rezygnację Szapowałowa jako środek budowy zaufania.

Minister spraw zagranicznych Finlandii zasygnalizował, że może przystąpić do NATO bez Szwecji

Na swoim oficjalnym kanale Telegram Ministerstwo Obrony poinformowało, że Szapowałow został zwolniony „z powodu zarzutów związanych z zamówieniami na usługi żywnościowe”, aby „nie stwarzać zagrożenia dla stabilnego wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy”.

Ministerstwo stwierdziło jednak, że zarzuty były „bezpodstawne i bezpodstawne”, a rezygnacja Szapowałowa była „godnym aktem w tradycji europejskiej i demokratycznej polityki”.

Inni urzędnicy nie od razu podali powody rezygnacji.

READ  Biden nominuje trzech nowych urzędników banku centralnego

Tymoszenko, która była głównym doradcą wewnętrznym Zełenskiego, podziękowała liście agencji rządowych i urzędników, w tym Zełenskiego, „za zaufanie i możliwość czynienia dobrych uczynków w każdej minucie każdego dnia”, ale nie wyjaśniła swojego odejścia.

Lokalne media podały jednak, że jego rezygnacja była przynajmniej częściowo wynikiem śledztwa Bihus.infoLokalne media podały, że Tymoszenko zarekwirowała SUV-a Chevroleta Tahoe podarowanego ukraińskiemu rządowi na potrzeby operacji pomocy humanitarnej na własny użytek.

Jeden z 50 pojazdów Tahoe, które General Motors wysłał na Ukrainę na początku tego roku w celu niesienia pomocy i ewakuacji ludności cywilnej ze strefy działań wojennych. Tymoszenko potwierdziła, że ​​prowadziła samochód, ale powiedziała, że ​​to do użytku służbowego.

W weekend wiceminister infrastruktury Wasyl Łożyński został zwolniony w związku ze sprawą korupcyjną wszczętą przez ukraińską agencję antykorupcyjną.

Stany Zjednoczone przygotowały kolejny ogromny pakiet wojskowy dla Ukrainy

Ukraina, pod presją Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza Unii Europejskiej, w ostatnich latach agresywnie pracowała nad wykorzenieniem korupcji, która od dawna szerzy się w całym rządzie. Nowe zarzuty są szczególnie drażliwe i niepokojące, ponieważ kraj w czasie wojny w dużej mierze polega na darowiznach z zagranicy – ​​broni do walki z rosyjską agresją i pieniądzach na utrzymanie gospodarki.

W swoim regularnym wieczornym przemówieniu w poniedziałek Zełenski powiedział, że podjął „decyzje pracownicze” w „ministerstwach, organach administracji centralnej, regionach i organach ścigania”.

Zapowiedział też, że w czasie wojny ukraińskim urzędnikom nie będzie wolno wyjeżdżać na wakacje za granicę.

„Jeśli chcą teraz przejść na emeryturę, przejdą na emeryturę poza służbą cywilną” – powiedział Zełenski.

Wojna na Ukrainie: co musisz wiedzieć

Najnowszy: Rosja poinformowała w piątek, że przejęła kontrolę nad zaciekłym miastem Soledor we wschodniej Ukrainie, gdzie w ostatnich dniach wybuchły walki, ale ukraiński wojskowy powiedział, że bitwa jest daleka od zakończenia.

READ  Liczenie głosów na żywo: Śledzenie głosów mówców Izby Reprezentantów

Hazard w Rosji: Post zbadał sprawę Droga do wojny na UkrainieA poprzez szczegółowe wywiady z trzydziestoma wyższymi urzędnikami USA, Ukrainy, Europy i NATO, zachodnie wysiłki na rzecz zjednoczenia się, by pokrzyżować plany Kremla.

Zdjęcia: Fotografowie Washington Post są w terenie od początku wojny – Oto niektóre z ich najpotężniejszych dzieł.

Jak możesz pomóc: Oto sposoby, w jakie ludzie w USA mogą to zrobić Wspieraj Ukraińców jak również Co przekazali ludzie na całym świecie.

Przeczytaj naszą pełną relację Wojna rosyjsko-ukraińska. Jesteś na Telegramie? Subskrybuj nasz kanał Aby uzyskać aktualizacje i ekskluzywne wideo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *