Czy zdobycie wotum zaufania wystarczy, aby uratować Hamzę Yusufa?

Pierwszy minister Szkocji Humza Yousaf spędza weekend walcząc o swoje życie polityczne.

Oczekuje się, że w nadchodzących dniach przywódca Szkockiej Partii Narodowej ogłosi szereg oświadczeń politycznych, próbując zgromadzić poparcie.

Jak powiedziano BBC News, przedstawi plany tworzenia miejsc pracy, przeciwdziałania zmianom klimatycznym i poprawy usług publicznych.

Youssefowi w przyszłym tygodniu mogą grozić dwa wotum nieufności – jedno dla niego samego, drugie dla jego rządu.

Youssef powiedział, że jest zdeterminowany skoncentrować się na „priorytetach obywateli”.

Pierwszy Minister spotkał się już wcześniej z krytyką ze strony własnej partii w związku z wpływem podejścia Partii Zielonych do polityki gospodarczej i społecznej na SNP i kraj.

Youssef o tym wie i jego próba odzyskania kontroli nad narracją, od której grozi mu odejście, rozpoczęła się w piątek w Dundee.

Miał być w Glasgow, aby wygłosić przemówienie na temat „Rynek pracy w niepodległej Szkocji”.

Zamiast tego Youssef błąkał się po placu budowy, próbując wyglądać odważnie, mając na sobie kask i kurtkę odblaskową.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, W piątek rano Hamza Yousaf odwiedził plac budowy w Dundee

Pierwsza Minister powiedziała mi: „Jeśli pytasz ludzi o mieszkanie, jest to jedna z najważniejszych kwestii, na których się znajdujesz”.

Jednak w tej chwili to nie ludzie na wyciągnięcie ręki wymagają przekonywania. Wśród polityków opozycji w szkockim parlamencie.

W Holyrood jest 63 członków SNP. Opozycji jest 65 mandatów.

Gdyby każdy członek opozycji głosował przeciwko Youssefowi w osobistym wotum zaufania, ten przegrałby i chociaż nie jest on prawnie zobowiązany do rezygnacji, presja polityczna, aby to zrobić, byłaby ogromna.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Szkoccy Zieloni ostro skrytykowali Humzę Yousafa za zerwanie porozumienia o podziale władzy

Inną opcją dla niego jest zdobycie poparcia Asha Regana, jego byłego rywala na czele Szkockiej Partii Narodowej, który w październiku wskoczył do partii Alba Alexa Salmonda.

Pani Reagan ustala cenę za swoje wsparcie i ona rośnie.

Najpierw wezwała do utworzenia kompetentnego rządu, ponownego skupienia się na niepodległości i pracy na rzecz ochrony „godności, bezpieczeństwa i praw kobiet i dzieci”, co było nawiązaniem do debaty na temat płci leżącej u podstaw wielu problemów Youssefa.

Następnie pani Regan dodała do listy środki mające na celu zabezpieczenie przyszłości rafinerii w Grangemouth w zatoce Firth of Forth.

Youssef pisze do przywódców Holyrood ze wszystkich partii, proponując odbycie spotkań w celu omówienia, w jaki sposób „sprawić, by rząd mniejszościowy zaczął działać”.

„Profesjonalna uprzejmość”

W rozmowie z BBC News pani Reagan zdawała się sugerować, że to nie wystarczy.

Ujawniła także, że nie przeprowadziła ani jednej rozmowy z Youssefem, odkąd wiosną ubiegłego roku pokonał ją w konkursie na przywództwo.

„Niektóre rzeczy, które o mnie powiedział, kiedy w zeszłym roku odeszłam, aby przejść do innej partii politycznej, prawdopodobnie pokazują, że zawsze mądrze jest okazywać tego rodzaju profesjonalną uprzejmość osobom, z którymi pracuje się” – stwierdziła pani Reagan.

Wyjaśnienie wideo, Ash Regan twierdzi, że nie rozmawiała z Humzą Yousafem od ponad roku

Youssef określił odejście swojego byłego rywala ze Szkockiej Partii Narodowej jako „niezbyt wielką stratę”.

W rozmowie z BBC Radio Scotland Gillian MacKay, członkini Partii Zielonych ze środkowej Szkocji, broniła porozumienia o podziale władzy osiągniętego pierwotnie pod rządami Nicoli Sturgeon w 2021 roku.

Dodała: „Pierwszy Minister mówi nam: Zostałeś usunięty, ale czy możemy pozostać przyjaciółmi?”

„Właściwie jestem bardzo zdenerwowana” – powiedziała pani MacKay, wyglądając, jakby płakała. „Nie chcemy być w takim położeniu, ale to Pierwszy Minister nas tu umieścił”.

Ze strony Youssefa można było wyczuć nutę niemal wyrzutów sumienia z powodu tych wszystkich nastrojów, kiedy powiedział mi, że sympatyzuje ze współprzewodniczącymi Partii Zielonych, Patrickiem Harveyem i Lorną Slater, których wyrzucił ze swojego gabinetu, co kosztowało ich stanowiska ministerialne .

Powiedział mi, że „nie chciał ich zdenerwować”, dodając, że rozumie, dlaczego są tak źli.

Czy jego list do nich zawiera przeprosiny?

„Wyborcze piekło”

Tak czy inaczej, tylne kanały pomiędzy SNP a partiami opozycji są już otwarte.

Koło i prowadzenie są na swoim miejscu.

Po upadku porozumienia Boathouse opisał je jako „pakt faustowski, który zaprowadziłby nas do bram piekła wyborczego”.

Jak mógłby wygrać z takimi osobami jak Ewing, pani Reagan i była minister finansów Szkockiej Partii Narodowej Kate Forbes, którą o włos pokonał i został liderem, docierając jednocześnie do lewego skrzydła swojej partii i Zielonych?

Mówiąc bardziej dosadnie: jak po tygodniu zamieszania może przetrwać długo, nawet jeśli o włos zdobędzie wotum zaufania?

Według innego źródła bliskiego Youssefowi odpowiedź jest ostra: „On nie może”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *