Technologia blockchain od samego początku swojego istnienia zrewolucjonizowała wiele różnych branż. I choć spora część osób uważa ją za synonim kryptowalut, to jest czymś zdecydowanie więcej. W ostatnim czasie najpopularniejszym dziełem, które funkcjonuje w oparciu o technologię blockchain, jest NFT. Niewymienialne tokeny zrobiły prawdziwą furorę w sieci i sprzedają się dosłownie za miliony. Wszystko wskazuje na to, że wraz z rozwojem technologii blockchain, NFT będzie się rozwijało jeszcze prężniej. To sprawia, że takie branże jak kasyna online, na czele z popularnym w Polsce kasynem Vulkan Vegas, mocno zastanawiają się nad wprowadzeniem opcji płatności NFT na swoich platformach. Takie zainteresowanie i ruch wokół NFT skłania również do refleksji wielu inwestorów, którzy zaczynają widzieć w NFT coraz większy potencjał. Czym jest NFT i co sprawia, że jest aż tak popularne? Czy inwestycja w NFT ma sens? Na te pytania spróbujemy znaleźć dziś odpowiedź.
Co to jest NFT?
NFT istnieje już od 2014 roku, ale w ostatnim czasie przeżywa niesamowity wzrost popularności. NFT to skrót od non-fungible token, czyli niewymienialny token. Co to dokładnie oznacza? A no to, że każdy taki token jest niepowtarzalny, unikalny i jedyny w swoim rodzaju oraz ma charakter kolekcjonerski. Jest to zatem coś w stylu cyfrowego aktu własności dla cyfrowych dzieł sztuki, który został stworzony z wykorzystaniem technologii blockchain.
Czy NFT to kryptowaluta?
Co prawda NFT zostało stworzone dzięki technologii blockchain, a tokeny są dostępne na różnych specjalnych giełdach i można je nabywać lub sprzedawać z wykorzystaniem kryptowalut i w przypadku zakupu przechowuje się je na tym samym portfelu co inne kryptowaluty, to jednak podobieństwo kryptowalut do NFT w tym miejscu się kończy. Wszystkie dostępne na rynku kryptowaluty są wymiennymi tokenami, a co za tym idzie można je w dowolnej chwili kupić, sprzedać i wymienić na realne pieniądze. Bez różnicy czy będzie to Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Polkadot czy Ripple — każda z tych kryptowalut posiada tokeny, które posiadają taką samą wartość, bo 1 ETH zawsze jest równy innemu 1 ETH.
W odróżnieniu od kryptowalut każdy token NFT różni się od kolejnego, zatem na rynku nigdy nie znajdziemy dwóch takich samych tokenów. Jeden konkretny token NFT w danym momencie ma tylko jednego właściciela. NFT od kryptowalut różni także założenie, w jakim celu zostały stworzone. Kryptowaluty powstały z założeniem decentralizacji systemów płatności, a założeniem NFT była tokenizacja dzieł sztuki. Obecnie są cyfrowym aktem własności dla rzeczywistych obiektów, które reprezentują takie kategorie jak:
- sztuka;
- filmy;
- muzyka;
- przedmioty w grach.
Piękno NFT tkwi w jego wyjątkowości, bo może przybierać różne postacie. Dodatkowo każdy przedmiot sprzedawany jako NFT ma unikalny podpis cyfrowy, który jest deklaracją tego, że istnieje tylko jedna jego kopia, co sprawia, że ma aż tak unikalną wartość. To wyjaśnia kwestię niewymienialności tokenów NFT, bo z racji tego, że każdy ma niepowtarzalną wartość, w zasadzie nie ma opcji, żeby wymienić NFT na coś innego lub wymienić się tokenem z kimś innym. Jedyną opcją jest sprzedaż.
Czy warto inwestować w NFT?
Szum dookoła NFT sprawił, że wiele dzieł sztuki i różnych aktywów cyfrowych przyniosło wielu ludziom miliony dolarów zysku. Przykładem może być Jak Dorsey, dyrektor generalny Twittera, które sprzedał swój pierwszy tweet na platformie w formie NFT za blisko 3 miliony dolarów. To dało do myślenia sporej części inwestorów i zachęciło również zwykłych ludzi do inwestycji w NFT. Czy jednak jest to gra warta świeczki i może przynieść zyski w przyszłości?
Warto zaznaczyć, że NFT daje duże możliwości zarobku przede wszystkim dla artystów. Takie platformy jak OpenSea stały się nowoczesnymi domami aukcyjnymi. Mimo że tego typu twórczość nie generuje jeszcze takich zysków jak najpopularniejsze klasyczne dzieła sztuki w historii, to i tak sprzedaje się często w zawrotnych, wręcz niezrozumiałych kwotach.
W przypadku inwestycji w NFT trzeba być przede wszystkim ostrożnym. Nie da się ukryć, że inwestycja w NFT wiąże się na ten moment z dość dużym ryzykiem. Nawet eksperci i prawdziwi wyjadacze świata kryptowalut kwestionują wartość NFT. Technologia ta działa podobnie jak fizyczne dzieła sztuki — również pod względem ceny. W NFT tak jak w przypadku inwestycji w zabytkowy samochód nie mamy pewności czy inwestujemy w arcydzieło, które z biegiem czasu będzie coraz droższe czy może w ciągu 10 lat wszyscy o nim zapomną.
Jak inwestować w NFT?
Sposobów inwestycji w NFT jest kilka. Istnieją różne serwisy, które umożliwiają kupowanie, wystawianie i sprzedawanie określonych aktywów. Najpopularniejsze z nich to:
- OpenSea;
- Rarible;
- NBA Top Shot;
- SuperRare;
- Binance.
Podczas inwestowania przede wszystkim należy kierować się wiarygodnością tokena, jego twórcy i kolekcji, do której należy. W tym kierunku należy wykonać odpowiedni research. Trzeba też pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa bezpośrednio podczas płatności. Ochrona dla kupujących NFT praktycznie nie istnieje, dlatego inwestycja musi być w 100% przemyślana i przede wszystkim na jej poczet nie mogą pójść wszystkie oszczędności — zawsze należy inwestować tyle, ile jesteśmy gotowi stracić.
Ciężko zatem jednoznacznie odpowiedzieć czy warto inwestować w NFT. Jest to zbyt świeża technologia, by dawać jej jakiekolwiek rokowania. Przede wszystkim trudno jest stwierdzić, w jaki sposób się rozwinie i jak będzie wykorzystywana w przyszłości. Nurtuje też kwestia tego, czy NFT nie okaże się kolejną pękającą z hukiem bańką spekulacyjną, jakich świat technologii blockchain widział w swojej historii już kilka.
„Muzyk. Guru kawy. Specjalista od zombie. Adwokat mediów społecznościowych. Introwertyk. Ekstremalny miłośnik jedzenia. Ewangelista alkoholu”.