Niedobory gotówki na Kubie prowadzą do długich kolejek i zwiększonej frustracji

HAWANA (AP) – Alejandro Fonseca godzinami stał w kolejce przed bankiem w Hawanie, mając nadzieję na wypłatę kubańskich peso z bankomatu, ale kiedy prawie nadeszła jego kolej, pieniądze się skończyły. Wściekły wsiadł na elektryczny trójkołowiec i pojechał kilka kilometrów do innej placówki, gdzie po zmarnowaniu całego poranka udało mu się wypłacić część pieniędzy.

„Zdobycie pieniędzy dzięki pracy nie powinno być zbyt trudne” – 23-latek powiedział The Associated Press w niedawnym wywiadzie.

Fonseca jest jednym z wielu sfrustrowanych Kubańczyków Już skomplikowany system monetarny – Brak gotówki.

Długie kolejki zaczynają się tworzyć wcześnie rano przed bankami i bankomatami w stolicy, Hawanie, gdy ludzie szukają gotówki na rutynowe transakcje, takie jak zakup żywności i innych niezbędnych artykułów.

Eksperci twierdzą, że istnieje kilka przyczyn niedoboru, a wszystkie są związane z głębokim kryzysem gospodarczym Kuby. Jeden z najgorszych od kilkudziesięciu lat.

Kubański ekonomista i profesor uniwersytecki Omar Everleny Pérez twierdzi, że głównymi winowajcami są rosnący deficyt budżetowy rządu i brak banknotów o wartości 1000 peso kubańskich (około 3 dolarów na rynku równoległym). Zwróć pieniądze bankom.

„Pieniądze są, ale nie w bankach” – powiedział Perez, dodając, że większość pieniędzy zbierają nie pracownicy najemni, ale przedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich przedsiębiorstw. Pieniądze z transakcji biznesowych, ale niechętnie zwracają pieniądze do banków.

Perez twierdzi, że dzieje się tak dlatego, że nie ufają one lokalnym bankom lub potrzebują kubańskich peso do przeliczenia na obcą walutę.

Większość z nich Przedsiębiorcy i właściciele małych firm Wszystko, co sprzedają lub za co płacą w obcej walucie, musi zostać importowane na Kubę. W rezultacie wielu gromadzi peso kubańskie, aby później je wymienić na walutę obcą na nieformalnym rynku.

Przeliczenie peso kubańskich na inne waluty stanowi kolejne wyzwanie, ponieważ na wyspie obowiązują liczne i bardzo zmienne kursy wymiany.

READ  Andrew Warren, który został zwolniony przez gubernatora DeSantisa za odmowę ścigania przestępstw aborcyjnych, ma zostać przywrócony do pracy.

Na przykład oficjalny kurs stosowany przez branże i agencje rządowe wynosi 24 peso za dolara amerykańskiego, a dla osób fizycznych 120 peso za dolara. Jednak na nieformalnym rynku dolar może kosztować nawet 350 peso kubańskich.

Perez zauważa, że ​​w 2018 roku 50% pieniądza w obiegu znajdowało się w rękach Kubańczyków, a druga połowa w kubańskich bankach. Jednak w 2022 r., ostatnim, za który dostępne są dane, w portfelach obywateli znajdowało się 70% pieniędzy.

Urzędnicy kubańskiej waluty nie odpowiedzieli natychmiast na e-mailową prośbę AP o komentarz.

Niedobór gotówki pojawia się, gdy Kubańczycy zmagają się ze złożonym systemem monetarnym, w którym krąży wiele walut, w tym wirtualna waluta MLC utworzona w 2019 r.

Następnie w 2023 r. rząd zapowiedział szereg działań mających na celu promowanie „społeczeństwa bezgotówkowego” – wprowadzających obowiązek używania kart kredytowych do niektórych transakcji, w tym zakupu żywności, paliwa i innych podstawowych towarów – ale wiele przedsiębiorstw odmawia ich akceptowania. .

Sytuację pogarsza stale wysoka inflacja, co oznacza, że ​​na zakupy potrzeba większej liczby rachunków fizycznych.

Według oficjalnych danych inflacja w 2021 r. wyniosła 77%, a następnie spadła do 31% w 2023 r. Jednak w przypadku przeciętnego Kubańczyka oficjalne statystyki rzadko odzwierciedlają rzeczywistość, w której żyje, ponieważ inflacja rynkowa i inflacja nieformalna mogą osiągnąć trzycyfrowe wartości. rynek. Na przykład karton jaj, który w 2019 r. sprzedano za 300 peso kubańskich, kosztuje obecnie około 3100 peso.

Miesięczne pensje kubańskich urzędników wahają się od 5000 do 7000 peso kubańskich (od 14 do 20 dolarów na rynku równoległym).

„Życie w gospodarce z wieloma walutami, wieloma kursami wymiany i trzycyfrową inflacją jest bardzo skomplikowane” – powiedział Pavel Vidal, ekspert ds. Kuby i profesor na Uniwersytecie Javeriana w Kolumbii.

___

Andrea Rodriguez na X: www.twitter.com/ARodriguezAP

READ  Gubernator: Poszukiwanie ofiar powodzi w Kentucky może zająć tygodnie, burza zabija co najmniej 19

___

Śledź relacje AP z Ameryki Łacińskiej i Karaibów pod adresem https://apnews.com/hub/latin-america

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *