Dane o inflacji w Chinach były poniżej oczekiwań i wzrosły w czerwcu o 0,2%.

Konsumenci robią zakupy w supermarkecie w Zhengzhou w Chinach, 12 czerwca 2024 r.

Nour Zdjęcie | Nour Zdjęcie | Obrazy Getty’ego

PEKIN – Według danych Narodowego Biura Statystycznego, stopa inflacji cen towarów i usług konsumenckich w Chinach wzrosła w czerwcu o 0,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym, poniżej oczekiwań, podczas gdy ceny producentów spadły zgodnie z oczekiwaniami. Krajowy Urząd Statystyczny pokazał w środę.

Według sondażu Reuters, oczekuje się, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich w Chinach wzrośnie w czerwcu o 0,4% rok do roku.

Indeks Cen Producentów, który mierzy ceny w fabrykach, spadł o 0,8% w porównaniu z rokiem ubiegłym – zgodnie z oczekiwaniami.

Bazowy CPI, który nie uwzględnia bardziej zmiennych cen żywności i energii, wzrósł w czerwcu o 0,6% rok do roku, nieco wolniej niż wzrost o 0,7% w pierwszych sześciu miesiącach roku.

Ryzyko deflacji w Chinach nie zniknęło, gdyż popyt krajowy pozostaje słaby.

Qiu Chang

Główny ekonomista w Pinpoint Asset Management

Ceny wieprzowiny wzrosły w czerwcu o 18,1% w porównaniu do roku poprzedniego, natomiast ceny wołowiny spadły o 13,4%. Ceny turystyki wzrosły w czerwcu o 3,7% rok do roku, co oznacza spadek o 0,8% w porównaniu z majem.

„Ryzyko deflacji w Chinach nie zmniejszyło się. Popyt krajowy pozostaje słaby” – stwierdził w notatce Qiu Zhang, prezes i główny ekonomista Pinpoint Asset Management.

Dodał, że Chiny będą opierać się na eksporcie, aby wspierać wzrost w pierwszej połowie roku.

W piątek kraj ma opublikować dane handlowe za czerwiec.

Słaby popyt krajowy w Chinach utrzymuje inflację na niskim poziomie, w przeciwieństwie do głównych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, gdzie ceny utrzymują się na wysokim poziomie.

READ  Dow Jones spada przed publikacją protokołu z posiedzenia Rezerwy Federalnej; BBBY Stock Skyrockets 45%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *