Dania, Szwecja i Włochy wydalają rosyjskich dyplomatów w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne

Przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski Student Aby rosyjscy dowódcy i żołnierze zostali postawieni przed specjalnym sądem, aby „natychmiast” osądzić ich za okrucieństwa popełnione w Buczy.

„Zabili całe rodziny, dorosłych i dzieci i próbowali spalić ich ciała” – powiedział Zełenski. Podważa to całą architekturę globalnego bezpieczeństwa. Niszczą wszystko.”

Od rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 100 rosyjskich dyplomatów W blisko kilkunastu krajach, które zostały poproszone o odejście z pracy – jako ostatnie ogłosiły we wtorek zwolnienia z pracy w Estonii, Łotwie, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Włoszech i Danii. W ostatnich latach rosyjscy dyplomaci zostali również wydaleni z kilku krajów zachodnich w odpowiedzi na działania Kremla, m.in. hakerstwo związane z wyborami prezydenckimi w USA w 2016 r. oraz po wydaleniu byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala. Celowany gazem nerwowym w Anglii.

Minister spraw zagranicznych Łotwy, Edgar Rinkevix, powiedział, że jego kraj wyda 13 rosyjskich dyplomatów i pracowników oraz zamknie dwa rosyjskie konsulaty. Estonia poinformowała, że ​​poinformowała ambasadora Rosji Zlikwiduje dwa rosyjskie urzędy konsularne i wyda 14 dyplomatów i pracowników konsularnych.

Również we wtorek szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell Powiedział I zdecydował „o wyznaczeniu persona non grata szeregu urzędników Stałego Przedstawicielstwa Federacji Rosyjskiej przy Unii Europejskiej, ponieważ prowadzą oni działalność niezgodną z ich statusem dyplomatycznym”. Unia Europejska zadeklarowała 19 członków misji persona non grata.

Duńskie MSZ poinformowało, że 15 rosyjskich dyplomatów Jest oskarżona o szpiegostwo i będzie miała 14 dni na opuszczenie kraju. Duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod powiedział, że posunięcie to wysyła „wyraźny sygnał do Moskwy”, że Dania nie zaakceptuje „oficerów rosyjskiego wywiadu szpiegujących na duńskiej ziemi”.

READ  Tysiące demonstrują, izraelscy rezerwiści eskalują swój protest przeciwko zmianom w sądownictwie

Również we wtorek francuska prokuratura antyterrorystyczna poinformowała, że ​​wszczęła trzy śledztwa w sprawie zbrodni wojennych związanych z „czynami, które w ostatnich tygodniach prawdopodobnie popełniono na koszt obywateli francuskich na Ukrainie”, dając jurysdykcję francuskim sądom.

Władze francuskie poinformowały, że wypadki miały miejsce w Mariupolu, Hostomelu i Czernihowie między 24 lutego a 16 marca. Domniemane przestępstwa obejmują „umyślne ataki na ludność cywilną nieuczestniczącą w działaniach wojennych”, „dobrowolne ataki powodujące szkody psychiczne” i umyślne krzywdzenie. lub niszczenie obiektów i mienia cywilnego oraz pozbawienie ludności cywilnej rzeczy niezbędnych do ich przetrwania.

Francuscy prokuratorzy już byli otworzyć dochodzenie W zeszłym miesiącu po śmierci francusko-irlandzkiego fotografa Pierre’a Zakrzewskiego z Fox News, który został zamordowany na Ukrainie 14 marca.

Po tym, jak w weekend pojawiły się zdjęcia Boszy, Francja i inne kraje europejskie zgodziły się, że potrzebne są silniejsze środki, aby wycelować w Rosję, ale różniły się, czy środki te powinny obejmować całkowity zakaz rosyjskiej ropy i gazu.

Jednak Berlin w poniedziałek przeniósł się do Kontrola spółki zależnej W rosyjskim gigancie energetycznym Gazpromie, trzy dni po tym, jak petersburska firma ogłosiła, że ​​rezygnuje z działalności w tym kraju.

Ministerstwo podało, że decyzja o powierzeniu niemieckiej spółki zależnej Gazpromu kurateli rządu została „na tle niejasnych stosunków prawnych i wynika z naruszenia obowiązku sprawozdawczego wynikającego z rozporządzenia o handlu zagranicznym i płatnościach”. Powiedziała, że ​​nie jest jasne, kto jest właścicielem dwóch rosyjskich firm, które zamierzają przejąć i zlikwidować Gazprom Germania, opisując to jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Ministerstwo powiedziało, że firma „zarządza istotną infrastrukturą w Niemczech i dlatego ma ogromne znaczenie dla dostaw gazu”.

Sammy Westfalle, Emily Rohala, Isaac Stanley Baker i Ellen Francis przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Partie prawicowe w Chile zdobyły większość w głosowaniu nad projektem nowej konstytucji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *