Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Włochy, Dania wydalają rosyjskich ambasadorów

Idąc w ślady kilku krajów UE, Włochy i Dania wydaliły rosyjskich dyplomatów przed niesprowokowanym atakiem Kremla na Ukrainę.

Włoska agencja informacyjna ANSA donosi, że włoski minister spraw zagranicznych Luigi de Mayo wydalił 30 rosyjskich ambasadorów, powołując się na obawy związane z bezpieczeństwem narodowym. Tymczasem Dania wydaliła 15 urzędników rosyjskiej ambasady.

Rosja zapowiedziała, że ​​weźmie odwet za wydalenie.

– Sama Meredith

Czerwony Krzyż mówi, że uwolnienie pracowników organizacji humanitarnych to „wielka ulga”

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) twierdzi, że uwolnienie grupy pracowników humanitarnych próbujących dotrzeć do oblężonego miasta portowego Mariupol jest „wielką ulgą”.

Norfoto | Norfoto | Obrazy Getty

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) twierdzi, że „wielką ulgą” jest to, że grupa ratowników próbujących dostać się do oblężonego miasta portowego Mariupol na Ukrainie została zwolniona po zatrzymaniu przez policję w pobliskim Manhush.

„Przynosi to wielką ulgę nam i ich rodzinom” – powiedział CNBC rzecznik MKCK. „Grupa koncentruje się teraz na kontynuowaniu operacji ewakuacji humanitarnej”.

MKCK powiedział, że incydent ilustruje, jak „burzliwy i skomplikowany” był proces ułatwiania bezpiecznego poruszania się po Mariupolu, a pracownicy Czerwonego Krzyża próbowali dostać się do miasta od piątku.

– Sama Meredith

EU van der Leyenne i szef polityki zagranicznej spotkają się w tym tygodniu z Żeleńskim w Kijowie

Unijna Ursula von der Leyen i Josep Borrell spotkają się w tym tygodniu z Ukraińcem Zełenskim w Kijowie.

Agencja Anatolijska | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty

Rzecznik przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen zapowiedział, że spotka się w tym tygodniu z ukraińskim Zełenskim w Kijowie z Josepem Borrellem, szefem polityki zagranicznej UE.

Eric Memmer powiedział za pośrednictwem Twittera, że ​​Van der Leyen i Borel spotkają się z Żeleńskim przed wydarzeniem w Warszawie w sobotę.

– Sama Meredith

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że siły ukraińskie odbiły kluczowy obszar na północy kraju

2 kwietnia 2022 r. po wycofaniu wojsk ukraińskich z rejonu Czernihowa z sił rosyjskich odnaleziono zniszczony pojazd opancerzony.

Agencja Anatolijska | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony wojska ukraińskie odbiły kluczowe terytorium na północy kraju po tym, jak siły rosyjskie odmówiły im możliwości obrony swoich celów.

„Walki na niskim poziomie prawdopodobnie będą kontynuowane w niektórych częściach nowo odbitego terytorium, ale wycofanie pozostałych wojsk rosyjskich w tym tygodniu znacznie je zmniejszy” – powiedział minister na Twitterze.

READ  Caleb Grill ze stanu Iowa zdenerwowany numerem 1 w Karolinie Północnej

„Znaczna reorganizacja i odnowienie będą wymagane, zanim wiele rosyjskich jednostek opuszczających północną Ukrainę będzie mogło zostać ponownie zatrudnionych na wschodniej Ukrainie”.

– Sama Meredith

Zdjęcia przedstawiają zniszczenia w mieście Borodianka na Ukrainie, na północny zachód od Kijowa

Oto wybór najnowszych zdjęć przedstawiających dewastację osady miejskiej Porodianka, około 80 kilometrów na północny zachód od Kijowa.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński ostrzegł, że liczba ofiar śmiertelnych w Borodiance może być wyższa niż okrucieństwa w Puczy. Żeleński powiedział, że ponad 300 osób zostało zabitych i torturowanych przez siły rosyjskie w Puczy.

Rosja zaprzeczyła zarzutom.

Wrak samochodu 4 kwietnia 2022 r. na centralnym placu Borodianki.

Siergiej Subinski | Afp | Obrazy Getty

Budynki rozebrano 4 kwietnia 2022 r. w miejscowości Porodianka.

Siergiej Subinski | Afp | Obrazy Getty

4 kwietnia 2022 r. przez zrujnowane budynki swojego roweru przeszła kobieta w Porodiance.

Siergiej Subinski | Afp | Obrazy Getty

4 kwietnia 2022 r. kot wygląda przez rozbite okno częściowo zniszczonego budynku w Porodiance.

Siergiej Subinski | Afp | Obrazy Getty

Budynek rozebrany 4 kwietnia 2022 r. w Borodiance.

Siergiej Subinski | Afp | Obrazy Getty

– Sama Meredith; Obrazy Getty

Zełenski mówi, że nie będzie spotkania z Putinem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wykluczył spotkanie z rosyjskim Putinem.

Medin Actus | Agencja Anatolijska | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Władimir Żeleński powiedział, że rozmowy z rosyjskim Władimirem Putinem mogą się nie odbyć.

Przemawiając w przemówieniu telewizyjnym w telewizji państwowej, Żeleński powiedział, że nie chodzi o to, czy rozmowy z Kremlem odbędą się, ale o to, jak silna byłabyś przy stole negocjacyjnym.

„Najtrudniejszą rzeczą jest mówić o tym, co zrobili, rozpoznać ich jako wrogów, wiedzieć, że jest to specyficzna wojna Rosji z Ukrainą, że rozważamy całe to ludobójstwo i wierzymy, że muszą to wszystko znieść. Kary za to”, powiedział Żeleński w tłumaczeniu.

„Mam nadzieję, że postawimy taką barierę tym rozmowom, a wtedy tak pozostanie. Żadnego spotkania nie dojdzie” – powiedział, odnosząc się do możliwości rozmów z Putinem.

– Sama Meredith

Stany Zjednoczone zawieszają rosyjskie obligacje, próbując zwiększyć presję na Moskwę

Stany Zjednoczone zawiesiły rosyjskie papiery wartościowe, aby zwiększyć presję na Moskwę.

– | Afp | Obrazy Getty

W poniedziałek Stany Zjednoczone zawiesiły rosyjski rząd przed wypłatą ponad 600 milionów dolarów długu państwowego deponentom w amerykańskich bankach. Ruch w celu zwiększenia presji na Moskwę I konsumuj dolary amerykańskie ze swojej rezerwy.

READ  Trump kpi z Haley po akcji w Karolinie Południowej, gdy zegar tyka Haley, która wpłaciła obligacje o wartości 500 milionów dolarów: NA ŻYWO

Na mocy sankcji nałożonych po zajęciu Ukrainy przez Rosję 24 lutego rezerwy walutowe rosyjskiego banku centralnego w amerykańskich instytucjach finansowych zostały zamrożone.

Ale Departament Skarbu wykorzystał te fundusze, aby umożliwić rządowi rosyjskiemu dokonywanie płatności kuponowych na podstawie indywidualnych przypadków w dolarowym długu państwowym.

– Reuters

Pracownicy Czerwonego Krzyża aresztowani podczas próby ewakuacji ludzi z Mariupola zostali zwolnieni

Budynki mieszkalne zniszczone podczas konfliktu ukraińsko-rosyjskiego 3 kwietnia 2022 r. w południowo-ukraińskim mieście portowym Mariupol.

Paweł Klimow | Reuters

Wicepremier Ukrainy Irina Wareszczuk poinformowała, że ​​grupa pracowników organizacji humanitarnych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) została zwolniona po tym, jak zostali zatrzymani podczas próby dotarcia do miasta Mariupol na południu Ukrainy.

Vareshchuk powiedział, że grupa delegatów MKCK starających się ewakuować ludzi z oblężonego miasta Mariupol była przetrzymywana w pobliskim Manhush, ale po negocjacjach zostali zwolnieni i wysłani do oddalonej o 200 kilometrów Saborii.

Wareszczuk powiedział, że wbrew obietnicom Kremla, siły rosyjskie nie pozwolą nikomu dotrzeć aż do Mariupola. Vereshchuk powiedział, że we wtorek utworzono siedem korytarzy humanitarnych.

– Sama Meredith

Według Brookingsa Putin nie jest gotowy do rezygnacji z wojny na Ukrainie

Angela Stent, starszy nierezydent Brookings Institution, mówi, że rosyjski prezydent Władimir Putin nie jest gotowy do wycofania się, nawet jeśli jego wojsko radzi sobie znacznie gorzej niż oczekiwano.

„Nie jest gotów się poddać, będzie kontynuował strajk” – powiedział CNBC Street Science Asia.

Stent powiedział, że Rosja nie zintensyfikowała jeszcze rozmów pokojowych i że Putin nie porzuci swojego celu, jakim jest osłabienie Ukrainy.

„Jeśli nie może go ujarzmić, utrudni realizację tego, co zostało z rządu w Kijowie” – powiedział, dodając, że Putin chce całkowicie przejąć region Donbasu. Donbas to odosobniona część wschodniej Ukrainy, składająca się z dwóch prorosyjskich samozwańczych republik, Doniecka i Ługańska.

„Chce, by Rosjanie pomaszerowali 9 maja w Moskwie, aby upamiętnić zwycięstwo II wojny światowej”, powiedział Stent, odnosząc się do dnia zwycięstwa Rosji.

– Abigail Ng

Zełenski mówi, że okrucieństwa Borodianki mogą być gorsze niż Pucha

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński powiedział, że ponad 300 osób zostało zabitych i torturowanych w Puczy, niedaleko stolicy Kijowa.

Schemat Ronaldo | Afp | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński ostrzegł, że zbrodnie w podkijowskiej osadzie Borodianka mogą być gorsze niż w Puczy.

READ  Grecka straż przybrzeżna chroni operacje, ponieważ istnieje obawa, że ​​we wraku zginęło ponad 500 migrantów zmierzających do Europy

W rozmowie z Ukraińcami wczoraj wieczorem Zełenskij powiedział, że ponad 300 osób zostało zabitych i torturowanych w Puczy, niedaleko stolicy Kijowa. Jednak liczba ofiar śmiertelnych z rosyjskiej ofensywy w Porodiance jest nadal wysoka.

„W Borodiance i niektórych wyzwolonych miastach mamy już informację, że liczba ofiar będzie jeszcze większa” – powiedział Żeleński w telegramie w tłumaczeniu.

„Okupanci zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Robimy już wszystko, co w naszej mocy, aby znaleźć wszystkich rosyjskich żołnierzy zamieszanych w te zbrodnie” – dodał.

– Sama Meredith

Ukraina ostrzega, że ​​Rosja przygotowuje się do ataku, by przejąć pełną kontrolę nad Donieckiem i Ługańsk

Rodziny przygotowują się do wsiadania do pociągu na dworcu głównym w Gramadorsku w poniedziałek, aby opuścić wschodnie miasto Donbas.

Fadel Senna | Afp | Obrazy Getty

Siły rosyjskie przygotowują się do rozpoczęcia ofensywy na wschodniej Ukrainie i dążą do ustanowienia pełnej kontroli nad podzielonymi obwodami donieckim i ługańskim, poinformowali urzędnicy ukraińskich sił zbrojnych.

Według raportu siły rosyjskie nadal blokują północno-wschodnie miasto Charków, a „ciągły ostrzał artyleryjski” niszczy osiedla i infrastrukturę.

Urzędnicy służby cywilnej Ukraińskich Sił Zbrojnych twierdzą, że siły rosyjskie przeprowadziły masowe naloty artyleryjskie i powietrzne na oblężone miasto portowe Mariupol na południu. Rosyjskie wojska podobno również ostrzelały południowe miasto Mikołajów bombami kasetowymi zakazanymi przez konferencję genewską.

– Sama Meredith

Po raz pierwszy od miesiąca minister spraw zagranicznych Chin rozmawia z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi rozmawiał telefonicznie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrijem Kulebą. Według państwowych mediów zrobiono to na prośbę Ukrainy.

Ukraińskie MSZ podało wówczas, że był to pierwszy dialog na wysokim szczeblu między oboma krajami od 1 marca, kiedy Kuleba poprosił Pekin o wykorzystanie swoich powiązań z Moskwą do zapobieżenia rosyjskiej inwazji.

Według państwowych mediów Wang powtórzył przesłanie Chin, że pokój i stabilność należy osiągnąć w drodze negocjacji.

Guleba napisał na Twitterze: „Dzięki mojemu chińskiemu współmałżonkowi za solidarność z poszkodowaną publicznością”.

„Obaj mamy nadzieję, że zakończenie wojny z Ukrainą będzie służyło wspólnym interesom pokoju, światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i międzynarodowemu handlowi” – ​​dodał.

– Chelsea Ong

Przeczytaj poprzednią transmisję na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *