Daniel Ellsberg: Informator Pentagon Papers umiera w wieku 92 lat

  • Napisane przez Judda Sherina i Brandona Drinona
  • BBC News, Waszyngton, DC

wyjaśnij wideo,

Wywiad z 2022 r.: informator Pentagon Papers, Daniel Ellsberg, mówi, że potajemnie wspierał WikiLeaks

Daniel Ellsberg, demaskator, który ujawnił skalę zaangażowania USA w wojnę w Wietnamie, zmarł w wieku 92 lat.

Jego rodzina poinformowała, że ​​zmarł w swoim domu w Kensington w Kalifornii na raka trzustki.

Wyciek dokumentów Pentagonu z 1971 roku skłonił byłego amerykańskiego analityka wojskowego do określenia go jako „najbardziej niebezpiecznego człowieka w Ameryce”.

Doprowadziło to do sprawy Sądu Najwyższego, w której administracja Nixona próbowała zablokować publikację w The New York Times.

Ale zarzuty szpiegostwa przeciwko Ellsbergowi zostały ostatecznie wycofane. Daniel był poszukiwaczem prawdy i szczerym patriotą, działaczem antywojennym, ukochanym mężem, ojcem, dziadkiem, pradziadkiem, drogim przyjacielem dla wielu i inspiracją dla niezliczonych. „Wszyscy za nią tęskniliśmy” – powiedziała rodzina Ellsberga w oświadczeniu uzyskanym przez NPR.

Przez dziesięciolecia Ellsberg głośno krytykował nadużycia rządu i interwencje wojskowe.

Jego sprzeciw wykrystalizował się w latach 60., kiedy był doradcą Białego Domu ds. strategii nuklearnej i oceniał wojnę w Wietnamie dla Departamentu Obrony.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Daniel Ellsberg ujawnił dokumenty Pentagonu ujawniające działania podjęte przez Stany Zjednoczone podczas wojny w Wietnamie

To, czego Ellsberg dowiedział się w tym okresie, wywarło ogromny wpływ na jego sumienie. Uważał, że gdyby tylko opinia publiczna wiedziała, presja polityczna, by zakończyć wojnę, mogłaby okazać się nie do odparcia.

Wydanie dokumentów Pentagonu – 7000 stron rządowych, które ujawniły oszustwa kilku prezydentów USA – było wynikiem tej logiki.

Gazety zaprzeczały publicznym oświadczeniom rządu na temat wojny, a zawarte w nich ujawnienia pomogły zakończyć konflikt i ostatecznie zasiały ziarno upadku prezydenta Richarda M. Nixona.

Były redaktor Guardiana, Alan Rusbridger, powiedział BBC, że Ellsberg był „dziadkiem demaskatora”.

Przemawiając w programie „World Tonight” w Radio 4, Rusbridger powiedział, że jego interwencja „radykalnie zmieniła opinię publiczną na temat wojny w Wietnamie”. Powiedział, że sprawa przeciwko niemu ustanowiła precedens i „od tamtej pory żaden rząd USA nie próbował wydać nakazu sądowego przeciwko Paper ze względów bezpieczeństwa narodowego”.

Dokumenty Pentagonu wywołały starcie w ramach Pierwszej Poprawki między administracją Nixona a New York Times, który jako pierwszy opublikował historie oparte na dokumentach – które urzędnicy rządowi uznali za akt szpiegowski zagrażający bezpieczeństwu narodowemu. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł na korzyść wolności prasy.

Ellsberg został oskarżony w sądzie federalnym w Los Angeles w 1971 roku o kradzież, szpiegostwo, spisek i inne zarzuty.

Źródło obrazu, Getty Images

podpis pod zdjęciem,

Daniel Ellsberg odwiedził Wietnam Południowy podczas wojny

Ale zanim ława przysięgłych mogła wydać werdykt, sędzia oddalił sprawę, powołując się na poważne wykroczenia rządu, w tym nielegalne podsłuchiwanie.

W połowie sprawy, powiedział sędzia, główny doradca prezydenta Nixona zaproponował mu stanowisko dyrektora FBI.

Jak się okazuje, doszło do sankcjonowanego przez rząd napadu na gabinet psychiatry Ellsberga.

Urodzony w Chicago 7 kwietnia 1931 roku, Ellsberg dorastał na przedmieściach Detroit w stanie Michigan. Przed przybyciem do Pentagonu był weteranem piechoty morskiej z doktoratem na Uniwersytecie Harvarda i pracował w Departamencie Obrony i Stanu.

Według Rusbridgera, niedawni demaskatorzy, tacy jak Julian Assange i Edward Snowden, zostali wrobieni przez Ellsberga.

Powiedział BBC, że sprawa Pentagon Papers skłoniła go do myślenia: „Kto określi interes narodowy: czy to obecny rząd, czy ludzie z sumieniem jak Daniel Ellsberg?”

Ellsberg kontynuował swoje dążenie do pociągnięcia rządu do odpowiedzialności lata po wycieku dokumentów Pentagonu.

Podczas wywiadu w grudniu 2022 roku powiedział BBC Hardtalk, że był tajnym „zapasem” wycieku dokumentów WikiLeaks.

W sprawie WikiLeaks organizacja Juliana Assange’a ujawniła w 2010 roku ponad 700 000 tajnych dokumentów, filmów i depesz dyplomatycznych dostarczonych przez analityka wywiadu armii amerykańskiej.

Ellsberg powiedział, że czuje, że Assange „może na mnie liczyć, że znajdę jakiś sposób, by go dopaść [the information] Poza”.

W następstwie diagnozy raka trzustki w lutym, kiedy lekarze powiedzieli Ellsbergowi, że zostało mu od trzech do sześciu miesięcy życia, spędził ostatnie miesiące na refleksji nad dokumentami Pentagonu i szerzej informowaniem o nieprawidłowościach.

W e-mailu z marca 2023 r. otrzymanym przez The Washington Post, Ellsberg napisał: „Kiedy skopiowałem dokumenty Pentagonu w 1969 r., miałem wszelkie powody, by sądzić, że resztę życia spędzę za kratkami. Przyspieszenie zakończenia wojny w Wietnamie, jak nieprawdopodobne, jak się wydawało”.

Polityk opublikował wywiad Z Ellsbergiem 4 czerwca i 2010 r., publikacja zapytała go, czy informowanie o nieprawidłowościach jest warte ryzyka, pomimo jego opinii, że nie czyni to rządu bardziej uczciwym.

Odpowiedział: „Kiedy w końcu staniemy w obliczu katastrofy. Kiedy zaraz wysadzimy świat nad Krymem, Tajwanem czy Bachmutem”.

„Z punktu widzenia cywilizacji i przetrwania ośmiu czy dziewięciu miliardów ludzi, kiedy stawką jest wszystko, czy warto mieć choćby niewielką szansę, by wywrzeć niewielki wpływ?” Powiedział. „Odpowiedź: Oczywiście… Można nawet powiedzieć, że to obowiązek”.

READ  Generałowie Władimira Putina byli jednak bezbronni, ponieważ bunt trwał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *