Deklaracja szczytu NATO mówi: „Przyszłość Ukrainy jest w NATO”

WILNO (Reuters) – Przywódcy NATO zgodzili się na szczycie w Wilnie, że przyszłość Ukrainy leży w ramach sojuszu, ale nie udało im się uzyskać zaproszenia ani harmonogramu akcesji, o który zabiegał kraj.

Jednocześnie NATO anulowało wymóg spełnienia przez Ukrainę tzw. planu działań na rzecz członkostwa (MAP), skutecznie usuwając przeszkodę na drodze Kijowa do przystąpienia do sojuszu.

„Przyszłość Ukrainy jest w NATO” – czytamy w oświadczeniu zatwierdzonym we wtorek przez przywódców, dodając, że euroatlantycka integracja Kijowa wyprzedziła potrzebę planu działań na rzecz członkostwa.

Uczestnicy szczytu NATO pozują do oficjalnego zdjęcia rodzinnego w Wilnie na Litwie, 11 lipca 2023 r. Andrew Caballero-Reynolds/Pool via REUTERS/File Photo

„Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do sojuszu, gdy sojusznicy zgodzą się i zostaną spełnione warunki” – czytamy w deklaracji.

Chociaż przywódcy nie określili, jakie warunki musi spełnić Ukraina, powiedzieli, że sojusz pomoże Kijowowi poczynić postępy w działaniach międzymilitarnych, a także w dodatkowych reformach sektora demokracji i bezpieczeństwa.

(Ta historia została przepisana, aby usunąć zbędne słowo z tytułu)

Dodatkowe raporty autorstwa Sabine Siebold, Andrew Graya i Johna Irisha, montaż autorstwa Charlotte Van Campenhout

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Andrew jest starszym korespondentem ds. bezpieczeństwa europejskiego i dyplomacji w Brukseli. Obejmuje politykę zagraniczną NATO i UE. Dziennikarz od prawie 30 lat, wcześniej przebywał w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Genewie, na Bałkanach, w Afryce Zachodniej i Waszyngtonie, relacjonując Pentagon. Omówił wojnę w Iraku w 200…

READ  Kopenhaga nagradza świadomych ekologicznie turystów darmowym jedzeniem i wycieczkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *