Departament Sprawiedliwości USA mianuje eksperta ds. zbrodni wojennych specjalnym doradcą w śledztwie Trumpa

  • Trump nazywa powołanie specjalnego doradcy „nadużyciem władzy”
  • Specjalny doradca Smith skupił się na zbrodniach wojennych w Kosowie

Waszyngton, 18 listopada – prokurator generalny USA Merrick Garland wyznaczył prawnika zajmującego się zbrodniami wojennymi Jacka Smitha na specjalnego doradcę do nadzorowania dochodzeń Departamentu Sprawiedliwości w sprawie Donalda Trumpa. wybory 2020.

Ogłoszenie Garlanda nastąpiło trzy dni po tym, jak republikański Trump ogłosił, że będzie starał się o reelekcję w 2024 roku. Garland powiedział, że kandydatura Trumpa i zamiar ubiegania się o reelekcję przez demokratycznego prezydenta Bidena wymagały powołania specjalnego doradcy.

Specjalni doradcy są czasami powoływani do zbadania politycznie drażliwych spraw i wykonują swoją pracę niezależnie od kierownictwa wymiaru sprawiedliwości.

„Tempo dochodzeń nie zatrzyma się ani nie osłabnie pod moją obserwacją” – powiedział Smith w oświadczeniu. „Będę kierował się niezależnym osądem i szybko i dokładnie przeprowadzę dochodzenie do wszelkich wniosków, jakie dyktują fakty i prawo”.

Smith będzie nadzorować śledztwo w sprawie postępowania Trumpa z dokumentami rządowymi po opuszczeniu Białego Domu w zeszłym roku i próby ingerowania w pokojowe przekazanie władzy po wyborach w 2020 roku, powiedział Garland.

„Wyznaczenie specjalnego doradcy jest w tej chwili właściwą rzeczą” – powiedział Garland, który został wyznaczony przez Bidena, na konferencji prasowej.

Trump nazwał powołanie specjalnego doradcy „złym interesem”.

„To przerażające nadużycie władzy jest ostatnim z długiej serii polowań na czarownice, które rozpoczęły się dawno temu” – powiedział tłumowi zwolenników podczas imprezy w jego posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Podczas swojego jedynego publicznego wystąpienia w tym dniu Biden nie odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące specjalnego doradcy. Biały Dom nie był zaangażowany w decyzję o mianowaniu Smitha, powiedział urzędnik, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości.

Smith, niezależny politycznie, do niedawna pełnił funkcję głównego prokuratora Sądu Specjalnego w Hadze, którego zadaniem było ściganie zbrodni wojennych w Kosowie. Wcześniej nadzorował Wydział ds. Uczciwości Publicznej Departamentu Sprawiedliwości i pełnił funkcję prokuratora federalnego i stanowego w Nowym Jorku.

To już drugi raz w ciągu pięciu lat, kiedy Departament Sprawiedliwości wyznaczył specjalnego doradcę do zbadania postępowania Trumpa. Były dyrektor FBI Robert Mueller, który został mianowany specjalnym doradcą w 2017 r., udokumentował kontakty między kampanią prezydencką Trumpa w 2016 r. a Rosją, ale znalazł niewystarczające dowody, aby postawić zarzuty o spisek karny.

Agenci FBI przejęli tysiące akt rządowych, niektóre oznaczone jako ściśle tajne, z domu Trumpa w Mar-a-Lago podczas przeszukania zatwierdzonego przez sąd 8 sierpnia. Śledczy badają Trumpa pod kątem utrudniania śledztwa. Trump złożył pozew cywilny, aby opóźnić badanie dokumentów i zachować niektóre zapisy od śledczych.

Drugie dochodzenie to szczegółowe śledztwo w sprawie nieudanego spisku sojuszników Trumpa mającego na celu obalenie wyborów prezydenckich w 2020 r. poprzez przesłanie fałszywych tablic rejestracyjnych wyborców do amerykańskich archiwów narodowych i próbę uniemożliwienia Kongresowi poświadczenia zwycięstwa wyborczego Bidena.

Wielka ława przysięgłych przesłuchuje w tej sprawie zeznania, a prokuratorzy wydają wezwania do składania zeznań od byłych prawników Białego Domu i bliskich doradców wiceprezydenta Mike’a Pence’a.

Dystans polityczny

Chociaż Garland ostatecznie ma władzę nad specjalnym doradcą, nominacja Smitha może pozwolić Garlandowi na stworzenie pewnego dystansu politycznego, co może zwiększyć zaufanie opinii publicznej do rzetelności obu dochodzeń. Oczekuje się, że prawnicy branżowi będą nadal współpracować ze Smithem nad dochodzeniem.

Smith niedawno przeszedł operację urazu kolana, którego doznał w wypadku rowerowym. Nie pojawił się na konferencji prasowej.

Seria dochodzeń karnych i cywilnych stanowych i federalnych przeciwko Trumpowi obejmuje pozew cywilny wniesiony przez prokuratora generalnego stanu Nowy Jork, w którym oskarża on i troje jego dorosłych dzieci o oszukiwanie rodzinnej firmy zajmującej się nieruchomościami.

READ  Boris Johnson obiecuje nową pomoc wojskową dla Ukrainy po niespodziewanej wizycie premiera Wielkiej Brytanii

Smith jest trzecim specjalnym doradcą Departamentu Sprawiedliwości wyznaczonym do zajmowania się politycznie drażliwą sprawą od 2017 roku. Mueller najwyraźniej nie doszedł do wniosku, czy Trump utrudniał wymiar sprawiedliwości, co skłoniło ówczesnego prokuratora generalnego Williama Barra do samodzielnego ustalenia, że ​​nie ma podstaw do takiego oskarżenia.

W 2019 roku Barr wyznaczył Johna Durhama na specjalnego doradcę do zbadania pochodzenia śledztwa FBI w sprawie kampanii Trumpa z 2016 roku. Dwie z trzech spraw karnych wniesionych przez Durham zostały w tym roku uniewinnione.

Sara N. Raport autorstwa Lyncha i Ramiego Ayuba; Dodatkowe raporty Kostasa Pitasa, Brada Brooksa, Trevora Hunnicutta i Josepha Axa; Montaż autorstwa Willa Dunhama, Andy’ego Sullivana i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *