„Diabelska Kometa” zbiegnie się z całkowitym zaćmieniem Słońca, tworząc wyjątkowy kwietniowy pokaz

„Diabelska Kometa”, oficjalnie znana jako Kometa 12P/Pons-Brooks, będzie świadkiem rzadkiej koniunkcji z planetą Ziemia. Całkowite zaćmienie słońca w Ameryce Północnej 8 kwietnia. Dla obserwatorów nieba stwarza to kuszącą perspektywę uchwycenia bardzo nietypowego ustawienia, ale nie jest jeszcze pewne, czy kometa będzie widoczna gołym okiem w ciągu dnia, nawet w szczytowym momencie zaćmienia.

A Brudna kula śnieżnaJak zauważył nieżyjący już astronom Fred Whipple z Uniwersytetu Harvarda, komety przemierzają obecnie tyły Wszechświata. znany jako Potoki 12b/poncekometa osiągnie peryhelium – najbliższe podejście do Słońca – 21 kwietnia (kiedy prawdopodobnie będzie najjaśniejsza), a najbliższe podejście do Ziemi 2 czerwca (kiedy znajdzie się na swojej zewnętrznej drodze). . Ze względu na ciepło naszego Słońca, potoki mostowe stają się coraz bardziej aktywne, reprezentując: Urzekająca scena Dla astrofotografów.

Kometa Pons Brooks ma okres obiegu 71,3 lat; To nie przychodzi często. Sklasyfikowana jako kometa typu Halleya – termin zarezerwowany dla komet krążących wokół Słońca raz na 20–200 lat – została po raz pierwszy odkryta przez francuskiego astronoma Jean-Louisa Ponsa w 1812 r., a następnie ponownie przez brytyjsko-amerykańskiego astronoma Williama Roberta Brooksa w 1883 r. Szacuje się, że jego rdzeń ma średnicę około 20 mil (32 km).

Podatny na eksplozje

Od czasu swojego pierwszego napadu złości, który miał miejsce 20 lipca 2023 r., Pons Brooks wpadał w kilka napadów złości. Eksplozja, która spowodowała stukrotny wzrost jasności, „wywołała w nas wszystkich podziw, ponieważ była tak intensywna i nadała dziwny kształt” – Ariel Graikowski . – powiedział w e-mailu doktorant w Instytucie SETI. „Gdy pył po eksplozji się rozszerzył, wyglądał jak Sokół Millennium”.

READ  Niewyjaśniony wyciek z zadokowanego statku kosmicznego Sojuz anuluje rosyjski spacer kosmiczny na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

To również nadało jej wyraźny kształt przypominający róg, dzięki czemu zyskała przydomek „Diabelska Kometa”. Te kształty są prawdopodobnie spowodowane cieniem na śpiączce [the fuzzy cloud that surrounds an active comet] „Przez sam rdzeń” – powiedział Grajkowski, dodając, że od tego czasu doszło do wielu eksplozji, w tym ostatnia z 1 marca.

Jak złapać kometę

Co ciekawe, w nadchodzących tygodniach Pons Brooks ma stać się bardziej aktywny, dzięki czemu według Grajkowskiego może być widoczny gołym okiem przy maksymalnej jasności około 4,0. Maksymalna liczba obiektów, które można zobaczyć gołym okiem na ciemnym, bezksiężycowym niebie, wynosi około 6 stopni, powiedziała, więc „niebo nie będzie zbyt jasne — trzeba wiedzieć, gdzie patrzeć, i będziesz chciał to dostać. Za miasto Do ciemnego nieba. W astronomii im niższa wielkość, tym jaśniejszy wygląd.

Kometa 12P/Pons-Brooks pojawiła się z Włoch 14 marca.

Kometa 12P/Pons-Brooks pojawiła się z Włoch 14 marca.
zdjęcie: Projekt Wirtualnego Teleskopu 2.0

Obserwatorzy na półkuli północnej mogą obecnie dostrzec Pons Brookes wczesnym wieczorem w gwiazdozbiorze Ryb, położonym nisko na północno-zachodnim niebie. Istnieje duża szansa, że ​​Pons Brooks będzie jaśniejszy w pobliżu peryhelium, jeśli doświadczy kolejnego dużego wybuchu, a kometa prawdopodobnie pozostanie widoczna do początków maja.

„Komety to niewyraźne, rozległe obiekty. Nie są to punkty skupione jak gwiazdy, co może utrudniać ich identyfikację gołym okiem” – wyjaśnił Grajkowski. „W tej chwili jest ledwo widoczna gołym okiem na bardzo ciemnym niebie i stanie się jaśniejsza, gdy zbliży się do peryhelium”. Zaleca użycie lornetki lub teleskopu, zanim spróbujesz zobaczyć go gołym okiem, i twierdzi, że obserwatorzy nieba powinni pozwolić swoim oczom przyzwyczaić się do ciemności przez około 20 do 30 minut.

Kometa spotyka zaćmienie

the Całkowite zaćmienie słońca 8 kwietnia Daje – być może – wyjątkową okazję bycia świadkiem dwóch wspaniałych niebiańskich wydarzeń w tym samym czasie. Poziom ciemności podczas zaćmienia będzie się różnić w zależności od położenia geograficznego i warunków lokalnych, ale może być wystarczająco duży, aby odsłonić Jowisza, Wenus, a być może nawet gwiazdy w okresie całkowitym.

Astrofotografom być może uda się zrobić zdjęcie Pons-Brooks obok zaćmionego Słońca, gdy oba obiekty dokonują niebiańskiego spotkania. To nie lada wyzwanie, wymagające odpowiednio ciemnego nieba, umiejętności i stalowych nerwów.

Jak wyjaśnia Grajkowski, podczas zaćmienia Pons Brooks będzie blisko Słońca, w odległości około 25 stopni, „i dlatego będzie można go zaobserwować podczas zaćmienia, jeśli znajdziesz się na ścieżce całości”. „Jednak nadal będziesz potrzebować lornetki lub teleskopu, chyba że kometa stanie się jaśniejsza niż obecne szacunki” – dodała. Jeśli chodzi o pojawienie się komety w całości, wydaje się to mało prawdopodobne, ale nie niemożliwe, biorąc pod uwagę konieczność posiadania bardzo ciemnego nieba.

Do zobaczenia w 2097 roku

W peryhelium Pons Brooks będzie oddalony o około 0,78 jednostki astronomicznej (AU) od Słońca (AU to średnia odległość między Ziemią a Słońcem, około 93 milionów mil). W najdalszym punkcie, aphelium, kometa będzie znajdować się w odległości 17,2 jednostki astronomicznej od Słońca. Stanie się to w roku 2059, kiedy to kometa zawróci i rozpocznie podróż z powrotem do wnętrza Układu Słonecznego, a następna data przypada na rok 2097.

więcej: Zbliżające się całkowite zaćmienie słońca jest dla mnie totalnie wyczerpujące

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *