Mackenzie Scott przekazuje 640 milionów dolarów organizacjom non-profit w Stanach Zjednoczonych

  • Napisane przez Madeleine Halpert
  • BBC News, Nowy Jork

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

MacKenzie Scott, była żona założyciela Amazona, Jeffa Bezosa, przekazała organizacjom non-profit 640 milionów dolarów (504 miliony funtów), czyli ponad dwukrotnie więcej niż darowizny zaplanowane na ten rok.

Miliarderka ogłosiła w tym tygodniu, że przekaże pieniądze 361 małym grupom spośród ponad 6000 organizacji, które złożyły wniosek o dofinansowanie.

Początkowo planowano w tym roku przyznać 250 nagród o wartości 1 miliona dolarów każda.

Od czasu rozwodu z Bezosem w 2019 r. pani Scott przekazała 16,5 miliarda dolarów.

Według „Forbesa” jej majątek wynosi 37,5 miliarda dolarów, co plasuje ją na czwartej pozycji najbogatszej kobiety na świecie. Zobowiązała się rozdać połowę swojego majątku w ciągu swojego życia. Większość pieniędzy pochodzi z 4% udziałów w Amazonie, które zostały uwzględnione w jej ugodzie rozwodowej.

Beneficjentami są Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich stanu Alabama, Justice for Immigrant Women, Sacramento LGBT Community Centre i Mental Health Advocacy Services.

Pani Scott opublikowała w mediach społecznościowych, że pieniądze zostały przyznane grupom „za wybitną pracę na rzecz promowania głosu i promowania możliwości osób i rodzin dysponujących niewielkimi lub skromnymi środkami, a także grup, które spotkały się z dyskryminacją i innymi barierami systemowymi”.

W tym roku pani Scott porzuciła swoje dotychczasowe podejście polegające na wyszukiwaniu organizacji i następnie potajemnym kontaktowaniu się z nimi w celu przekazania dużych, nieograniczonych prezentów.

Po rozpatrzeniu wszystkich wniosków przez komisję 279 organizacji non-profit otrzymało 2 miliony dolarów, a 82 grupy otrzymały po 1 milion dolarów każda.

Według grupy Lever for Change, która zarządza wnioskami, „niesamowita praca” wielu wnioskodawców skłoniła zespół nadzorujący darowizny do zwiększenia liczby i wysokości nagród.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *