Dubaj ogłasza budowę największego budynku lotniska na świecie kosztem 35 miliardów dolarów Wiadomości lotnicze

Oczekuje się, że po ukończeniu międzynarodowe lotnisko Al Maktoum obsłuży 260 milionów pasażerów.

Władca emiratu powiedział, że Dubaj rozpoczął prace nad budynkiem lotniska o wartości 35 miliardów dolarów, który po ukończeniu będzie miał największą przepustowość na świecie.

Premier i wiceprezydent Dubaju, szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, powiedział w niedzielę, że nowy terminal będzie pięć razy większy od obecnego międzynarodowego lotniska w Dubaju i obsłuży do 260 milionów pasażerów rocznie.

Szejk Mohammed powiedział, że w nadchodzących latach wszystkie operacje na międzynarodowym lotnisku w Dubaju zostaną przeniesione na nowszy międzynarodowy port lotniczy Al Maktoum.

„W miarę jak będziemy budować całe miasto wokół lotniska w południowej części Dubaju, popyt na mieszkania dla miliona osób będzie gościć wiodące światowe firmy z branży logistyki i transportu lotniczego” – powiedział szejk Mohammed w swoich oświadczeniach dla X.

„Budujemy nowy projekt dla przyszłych pokoleń, zapewniając z kolei ciągły i stabilny rozwój naszych dzieci i ich dzieci. Dubaj będzie światowym lotniskiem, portem, centrum miejskim i nowym globalnym centrum.”

Po ukończeniu Międzynarodowy Port Lotniczy Al Maktoum, otwarty w 2010 roku, stanie się nową siedzibą wiodących linii lotniczych Emirates i będzie wyposażony w pięć równoległych pasów startowych oraz 400 bramek dla samolotów.

Paul Griffiths, dyrektor generalny Dubai Airports, powiedział, że projekt wzmocni pozycję Dubaju jako wiodącego węzła lotniczego.

„Rozwój Dubaju zawsze szedł w parze z rozwojem infrastruktury lotniczej, a dziś widzimy kolejny odważny krok na tej drodze” – stwierdził Griffiths w oświadczeniu.

READ  Zarzuty Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości są „moralnie odrażające” – Izrael – DW – 25.05.2024

Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju już od 10 lat z rzędu jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie obsługującym podróże międzynarodowe, co powoduje presję na przepustowość obiektu.

W zeszłym roku z węzła tranzytowego skorzystało prawie 87 milionów podróżnych, przekraczając poziom sprzed pandemii.

Dubaj ogłosił, że w 2023 r. odnotuje rekordową liczbę 17,15 mln nocujących gości z zagranicy, co oznacza wzrost o prawie 20% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *