Działaczka klimatyczna Greta Thunberg stanęła przed sądem w Londynie pod zarzutem utrudniania konferencji naftowo-gazowej

Działaczka klimatyczna Greta Thunberg stanęła przed sądem oskarżona o protest przed ubiegłoroczną konferencją przemysłu naftowo-gazowego w Londynie

LONDYN – Działaczka klimatyczna Greta Thunberg wyzywająco wypowiadała się na temat swojej misji przed sądem w czwartek pierwszego dnia procesu za odmowę opuszczenia protestu, który doprowadził do zablokowania wstępu na dużej konferencji branży naftowo-gazowej w Londynie w zeszłym roku.

21-letnia Thunberg znalazła się wśród ponad dwudziestu protestujących aresztowanych 17 października po tym, jak odmówiono jej dostępu do hotelu podczas Forum Energy Intelligence, w którym wzięło udział kilku czołowych przedstawicieli branży.

„Mimo że tu stoimy… działacze na rzecz klimatu, ochrony środowiska i praw człowieka na całym świecie są prześladowani, czasami skazani i ukarani prawnie za działanie zgodne z nauką” – powiedziała. „Prawdziwym wrogiem jest. Czego bronimy? Kogo mają chronić nasze prawa?”

Szwedzki ekolog, który zainspirował globalny ruch młodzieżowy domagający się wzmożenia wysiłków na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, oraz czterech innych protestujących staje przed dwudniowym procesem przed sądem koronnym w Westminster pod zarzutem naruszenia części prawa dotyczącego porządku publicznego, która pozwala policji nakładać ograniczenia na zgromadzeniach publicznych. Ona i czterech protestujących w Londynie bez skamieniałości nie przyznali się do winy.

Thunberg i inni protestujący przeciwko zmianom klimatycznym oskarżyli firmy zajmujące się paliwami kopalnymi o celowe spowalnianie globalnego przejścia na odnawialne źródła energii w celu osiągnięcia większych zysków. Sprzeciwiają się także niedawnemu zatwierdzeniu przez rząd Wielkiej Brytanii poszukiwań ropy naftowej na Morzu Północnym u wybrzeży Szkocji.

Thunberg siedziała w sądzie ubrana w czarną koszulę i czarne spodnie i robiła notatki, podczas gdy funkcjonariusz policji zeznawał o próbach rozproszenia protestujących, którzy godzinami blokowali kilka wyjść i wejść przed luksusowym hotelem InterContinental w centrum Londynu.

READ  Wybory we Francji: Emmanuel Macron zmierzy się z Marine Le Pen w drugiej turze wyborów prezydenckich

Nadinspektor Matthew Cox powiedział: „Wygląda na to, że jest to bardzo celowa próba… uniemożliwienia większości delegatów i gości dostępu do hotelu”. „Dostęp do hotelu był naprawdę zablokowany.”

Cox powiedział, że demonstranci zapalali kolorowe pochodnie, a perkusiści robili ogłuszający hałas przed hotelem, podczas gdy część demonstrantów siedziała na ziemi, a inni schodzili z dachu hotelu. Gdy funkcjonariusze zaczęli aresztować ludzi, inni protestujący szybko zajęli ich miejsca, tworząc „nieustanny cykl”, w wyniku którego policji zabrakło funkcjonariuszy do dokonywania aresztowań.

Cox powiedział, że protest trwał około pięciu godzin, kiedy policja wydała rozkaz demonstrantom, aby przenieśli się na pobliską ulicę.

Prokurator Luke Staton powiedział, że Thunberg znajdowała się przed głównym wejściem do hotelu, kiedy otrzymała ostatnie ostrzeżenie, że zostanie aresztowana, jeśli się nie zastosuje. Zamierzała pozostać tam, gdzie była.

Jeśli protestujący zostaną skazani, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 2500 funtów (3170 dolarów).

Przed rozpoczęciem procesu protestujący nieśli przed salą sądową transparenty z napisami „Niech zanieczyszczający płacą” i „Protestowanie przeciwko zmianom klimatycznym nie jest przestępstwem”.

Thunberg zyskała na znaczeniu po organizowaniu cotygodniowych protestów przed szwedzkim parlamentem, które rozpoczęły się w 2018 roku.

Zeszłego lata szwedzki sąd ukarał ją grzywną za nieposłuszeństwo policji i blokowanie ruchu podczas protestu ekologicznego w zakładzie naftowym. Została już wcześniej ukarana grzywną za to samo przestępstwo w Szwecji.

___

Dziennikarz Associated Press, Kooyun Ha, przyczynił się do powstania tego raportu.

Śledź relacje AP dotyczące kwestii klimatycznych i środowiskowych: https://apnews.com/climate-and-environment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *